Mleko sojowe – co to jest i jakie ma właściwości?


Mleko sojowe jest jedną z najpopularniejszych alternatyw dla wegan. W smaku, wyglądzie czy konsystencji produkt ten faktycznie przypomina krowie mleko, ale zdecydowanie różni się ono od niego zawartymi składnikami odżywczymi czy właściwościami dla zdrowia. Wciąż popularne są pytania: czy można bez obaw podawać je dzieciom? Czy można pić je bez ograniczeń? Czy mleko sojowe na pewno jest zdrowe? Co lepsze – mleko sojowe czy krowie? Odpowiedzi na te i wiele innychpytań znajdziesz poniżej.

Mleko sojowe – co to jest i dlaczego jest popularne?

Mleko sojowe powinno być właściwie nazywane napojem sojowym, ponieważ nazwa „mleko” zarezerwowana jest dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Mimo wszystko częściej spotyka się nazwę mleko sojowe – co to jest właściwie za napój? Otóż jest to wodny ekstrakt z ziaren soi lub nieodtłuszczonej mąki sojowej. Korzeni mleka sojowego należy szukać w Chinach, gdzie jednak nie pełniło znaczącej roli w codziennej diecie. W związku z tym jego właściwości odżywcze zostały docenione znacznie później. Mleko sojowe zyskało popularność głównie dzięki temu, że stanowiło ono tak naprawdę pierwszą rozsądną alternatywę dla mleka, którą mogły pić osoby z nietolerancją laktozy czy weganie.

Jakie właściwości ma mleko sojowe?

Początkowo najcenniejszymi właściwościami mleka były cechy, które pozwalały mu na skuteczne zastępowanie w diecie mleka krowiego – płynność, biały kolor i słodkawy smak. Z czasem jednak zaczęto dostrzegać w nim cenne źródło białek, węglowodanów i tłuszczów uzupełniających dietę. Zdaniem naukowców, to właśnie mleko sojowe jest, pod względem największej zawartości składników odżywczych, najlepszym produktem spośród napojów roślinnych zastępujących mleko. Coistotne, mlekiem sojowym można zastępować mleko krowie nie tylko jako napój, ale też składnik dań, ciast czy innych wypieków.


ZOBACZ TEŻ: Cholina – co to jest, jak działa i jak wpływa na nasze zdrowie?


Mleko sojowe czy jest zdrowe?

Wspomnieliśmy już, że napój sojowy jest źródłem białek, węglowodanów i tłuszczów. Badania przeprowadzone na mleku sojowym udowodniły jednak, że nie są to jego najważniejsze właściwości. Soja zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi jeśli jest spożywana w wieku dziecięcym, zmniejsza uderzenia gorąca i problemy z układem kostno- szkieletowym u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Warto jednak zaznaczyć, że poza wieloma zaletami, soja ogranicza wchłanianie leków stosowanych przy niedoczynności tarczycy, która jest obecnie powszechnie występującą chorobą.

Mleko sojowe skład – co właściwie znajduje się w mleku sojowym?

W zależności od producenta czy rodzaju mleko sojowe może mieć różny skład. Podstawą są jednak zawsze dwa składniki: woda oraz obtłuszczone ziarno soi, które w różnych napojach może występować w różnej ilości. Na rynku można znaleźć produkty z 6% czy nawet 5% soi, jednak najlepsze są te, które posiadają ponad 20%. Im większe jest stężenie ekstraktu z nasion soi, tym mniejsza szansa, że w mleku sojowym znajdują się konserwanty bądź substancje słodzące. Oczywiście sytuacja zmienia się, jeśli wybieramy mleko smakowe, na przykład o smaku waniliowym, truskawkowym czy czekoladowym. Ale poza wodą i nasionami soi – co zawiera mleko sojowe?

Co zawiera mleko sojowe?

W przypadku takiego produktu jak mleko sojowe, skład bardzo różni się w zależności od tego, jaki efekt smakowy chce uzyskać producent. Najczęściej jednak w składzie znajdziemy witaminy: D, B2, B12 czy E. Znajdziemy też węglan wapnia, fosforany wapnia czy potasu, sól lub cukier. Wybierając mleko sojowe warto przed zakupem zapoznać się z jego składem by wybrać produkt jak najbardziej naturalny.

Jakie są rodzaje mleka sojowego?Jakie są rodzaje mleka sojowego?

Mleko sojowe to nazwa łącząca kilka grup produktów, dla których wspólnym składnikiem są ziarna soi. Podobnie jak z mlekiem krowim, mamy tu do czynienia także z przetworami na bazie mleka sojowego. Warto poszukać takich produktów, mogą one być istotnym składnikiem diety dla wegan czy osób nietolerujących laktozy. Sprawdź, jakie produkty możesz znaleźć w sklepach:

  • tradycyjne mleko sojowe – to produkt najczęściej dostępny w sklepach. Wodny ekstrakt z ziaren soi można dostać już w większości marketów, a także w sklepach ze zdrową żywnością
  • mleko sojowe w proszku – to świetna alternatywa do tradycyjnego mleka w proszku. Można je wykorzystywać do ciast i wypieków, a także przygotowywać z niego napój.
  • jogurty sojowe – kolejna świetna alternatywa dla nabiału. Jogurty sojowe są nie tylko smaczne, ale też mają wiele cennych składników odżywczych. Warto dodawać je do deserów, a nawet zup czy sałatek.

Jak smakuje mleko sojowe?

Największe obawy i wątpliwości dotyczące mleka sojowego, związane są zwykle ze smakiem. Nie ma na co liczyć – soja to nie produkt mleczny, więc napój z niej przygotowany nie będzie idealnie smakowym odwzorowaniem krowiego mleka. Więc właściwie jak smakuje mleko sojowe? Niektórzy twierdzą, że smakiem przypomina gotowane ziarna fasoli, tylko ze znacznie słodszym posmakiem. Niektórzy nie ukrywają, że smak jest dla nich nieprzyjemny, ale zawsze można wybrać smakowe produkty. Dodawane do nich aromaty skutecznie niwelują nieprzyjemne odczucia.

Co lepsze – mleko sojowe czy krowie?

Ze względu na różny skład, zawartość składników odżywczych i właściwości, ciężko jest porównać te dwa produkty i jednoznacznie stwierdzić, który produkt jest lepszy. Najważniejsze, by wybierać produkty wysokiej jakości, niezależnie od tego, czy są to produkty odzwierzęce czy sojowe. Wobec wielu doniesień o prozdrowotnych lub szkodliwych działaniach mleka, należy samodzielnie sprawdzać reakcje swojego organizmu na dane produkty. Jeśli wiesz, jakie mleko sojowe wybrać by było ono dobrej jakości, może być ono istotnym elementem codziennej diety.

Czy warto spróbować mleka sojowego?

Mleko sojowe to interesujący napój, który można wykorzystywać nie tylko jako zamiennik krowiego mleka w dietach wykulczeniowych. Jeśli należysz do osób lubiących poznawać nowe smaki i wprowadzać nowe pozycje do swojej diety, z pewnością powinieneś chociaż raz spróbować mleka sojowego. Jest to napój, który wzbogaci twoją dietę w składniki odżywcze i wprowadzi pewną innowację do starych i często wykorzystywanych przepisów. Być może okaże się, że znalazłeś nowy ulubiony napój, który możesz wykorzystać w kuchni na naprawdę wiele sposobów.

Komu wskazane jest picie mleka sojowego?

Mleko, czy też napój sojowy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które muszą radzić sobie z nietolerancją laktozy czy alergią na mleko krowie. Jest to także produkt, po który często sięgają weganie, wegetarianie czy osoby dbające o środowisko. Okazuje się, że produkcja mleka sojowego wymaga znacznie mniejszego zużycia zasobów naturalnych, niż ma to miejsce w przypadku mleka pochodzenia zwierzęcego. Wiele kontrowersji budzi kwestia, czy można stosować mleko sojowe dla dzieci, na przykład ze skazą białkową. Trzeba mieć na uwadze, że soja jest silnym alergenem i mimo, że można ją dostać w wielu sklepach bez żadnej recepty, warto przed podaniem jej dziecku skonsultować ten pomysł z pediatrą.

Jaki wpływ na organizm ma mleko sojowe?

Mleko sojowe – czy jest zdrowe? Niestety nie można powiedzieć, że mleko sojowe ma określony pozytywny lub negatywny wpływ na zdrowie, który wskazywałby na zasadność stosowania go u konkretnych grup pacjentów. Stanowi jednak ciekawe uzupełnienie diety w składniki odżywcze.


ZOBACZ TEŻ: Wapń – co to jest, jakie ma właściwości i wpływ na organizm?


Jakie są przeciwwskazania do spożywania mleka sojowego?

W przeprowadzonych dotychczas badaniach nie ma dowodów na negatywny wpływ mleka sojowego na zdrowie. Można jednak uwzględnić pewne sytuacje, w których należy zachować ostrożność przy stosowaniu w diecie dużych ilości tego napoju. Są to przede wszystkim osoby leczące się z powodu niedoczynności tarczycy. Soja może zaburzać działanie przyjmowanych przez nie leków, w związku z tym należy zachować odstęp co najmniej 4 godzin między podaniem leków a wypiciem mleka sojowego. Istnieją też pewne doniesienia, że spożywanie soi powinni też ograniczyć mężczyźni z wyraźnie obniżonym poziomem testosteronu, osoby walczące z nowotworami estrogenozależnymi i osoby będące w grupie ryzyka zapadnięcia na te nowotwory.

Jak zrobić mleko sojowe samodzielnie? Kilka wskazówekJak zrobić mleko sojowe samodzielnie?

Pierwszym krokiem do przygotowania tego napoju samodzielnie, jest zrozumienie z czego składa się mleko sojowe, co to jest i jakie powinno mieć właściwości. Przygotowania do własnoręcznego zrobienia mleka sojowego należy zacząć od zalania 400 g suchych ziaren soi 3 l wody. Soję należy zostawić na noc do napęcznienia. Rano trzeba przecedzić ziarna i przepłukać je pod bieżącą wodą. Następnie należy zmielić soję w blenderze w dwóch partiach, do każdej oddając po 2 szklanki zimnej wody. W garnku trzeba zagotować 2 l wody, wlać do niej pastę sojową i zagotować od czasu do czasu mieszając. Odstawić na 5-10 minut, a później ponownie doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 5 minut. Taki produkt można przecedzić przelewając przez gazę lub drobne sitko. Gotowe mleko można dosłodzić lub rozcieńczyć wodą, jeśli jego smak jest zbyt intensywny.

Mleko sojowe – czy warto?

Mleko sojowe nie ma jakichś szczególnie ważnych dla zdrowia właściwości, ale nie jest też dla organizmu szkodliwe. Warto więc chociaż raz go spróbować, wykorzystując w kuchni lub pijąc jako samodzielny napój. Można też zastanowić się, jakie mleko sojowe do kawy będzie nie tylko pozwalało na rozwiązanie problemów trawiennych osobom z nietolerancją laktozy, ale także wzbogaci smak napoju, na przykład o aromat waniliowy czy czekoladowy.

Mleko sojowe – podsumowanie

Mleko sojowe jest świetnym zamiennikiem krowiego mleka w diecie wykluczeniowej. Nic więc dziwnego, że zyskuje ono popularność w coraz szerszych kręgach, nie tylko osób nietolerujących laktozy, wegan, ale też osób chcących skupić więcej uwagi na trosce o środowisko. Jeśli dotąd nie miałeś okazji spróbować tego napoju, warto znaleźć dobrej jakości produkt i sprawdzić, czy odpowiada nam jego smak. Może okazać się, że znajdziemy nowy ciekawy napój, którym możemy też udoskonalić znane i lubiane przez nas potrawy, a na pewno zaskoczyć rodzinę czy znajomych.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *