Łuszczyca – przyczyny, objawy, rodzaje, jak sobie z nią radzić?


Łuszczyca jest chorobą skóry, która wbrew pozorom dość często występuje. Dotyka nawet 2-3% populacji rasy białej na świecie. W Polsce na łuszczycę cierpi nawet milion osób. Przyczyny powstania tej choroby są bardzo złożone, lecz wbrew pozorom, nie jest ona zakaźna. Trudności w jej leczeniu związane są z występowaniem wielu podtypów o zróżnicowanym przebiegu i intensywności. Łuszczyca skóry utrudnia chorym funkcjonowanie w społeczeństwie, ze względu na nieprzychylne reakcje i obawę o zakaźność schorzenia. Czy łuszczycę można wyleczyć? Jak rozpoznać ją po wystąpieniu pierwszych objawów?

Łuszczyca – co to jest i jaki ma wpływ na zdrowie?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, zapalną, dla której cechą charakterystyczną są specyficzne zmiany na skórze związane z jej łuszczeniem. Jednak to nie wszystko. Choroba może zaatakować także paznokcie dłoni i stóp, co może wiązać się z ich kruchością i łamliwością. Często pomijany jest też fakt, że łuszczyca może objąć stawy, jednak nie jest to częsty przypadek. Łuszczyca, na przekór wielu ludowym mądrością, nie jest chorobą zakaźną. Warto jednak pamiętać, że gdy już raz zaatakuje organizm, ma tendencję do nawrotów. Najczęstszymi obszarami, które atakuje łuszczyca, są łokcie, kolana, owłosiona skóra głowy lub większa powierzchnia ciała.

Jakie są objawy łuszczycy?

Wiele osób zauważających przesuszone obszary na swoim ciele może zastanawiać się, czy ich przyczyną nie jest przypadkiem łuszczyca. Objawy tej choroby to przede wszystkim złuszczanie się naskórka, któremu towarzyszą odczucia takie, jak świąd czy suchość skóry. Zdrapanie bądź zerwanie martwego naskórka w tym przypadku powoduje przemianę skóry chorego, która staje się gładka i błyszcząca. Ten stan skóry nazywa się objawem świecy stearynowej. Kolejnym przypadkiem jest objaw Auspitza. Podczas jego występowania skóra chorego jest niezwykle wrażliwa, a każde jej potarcie powoduje pękanie naczyń krwionośnych i kropelkowate krwawienie w miejscu zdrapania martwego naskórka.

Łuszczyca – jak się zaczyna?

Jak wygląda łuszczyca w pierwszym stadium? Najczęściej początek łuszczycy można rozpoznać po zaobserwowaniu w obrębie danego obszaru skóry tzw. wykwitu pierwotnego. Z wyglądu przypomina on niewielką grudkę o czerwonobrunatnym zabarwieniu. Jest ona wyraźnie widoczna na tle zdrowej skóry, a jej powierzchnia po niedługim czasie zaczyna się łuszczyć. Zmiany te w początkowej fazie mają na ogół wielkość 1-2 cm średnicy.

Dlaczego łuszczyca swędzi?

Swędzenie doskwiera około 70-90% osób chorujących na łuszczycę. Dlaczego łuszczyca swędzi? To, czy choroba spowoduje swędzenie, zależy w dużej mierze od kondycji skóry. Jej suchość będzie zdecydowanie potęgować nieprzyjemne odczucia, dlatego warto zadbać o kremy nawilżające czy emolienty, które mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemu lub go złagodzić.


ZOBACZ TEŻ: Witamina E – właściwości, zastosowanie i działanie


Łuszczyca jak wygląda?

Wygląd łuszczycy jest zależny od stadium i stopnia rozległości choroby. Warto wiedzieć jak zmienia się skóra, którą zaatakowała łuszczyca. Jak wygląda ciało pacjenta podczas jej przebiegu? Początkowe zmiany są raczej niealarmujące, wyglądają jak niewielkie, zaczerwienione grudki, które jednak nieestetycznie się łuszczą. Zwykle to jest pierwszym powodem niepokoju pacjentów. Wraz z rozwojem stopnia choroby zmiany obejmują coraz większe partie skóry i mają coraz większą średnicę. Pojawiające się na wykwitach srebrzyste łuski z czasem tworzą zgrubiałe zmiany skórne o nierównej i chropowatej powierzchni.

Jakie są rodzaje łuszczycy?

Jednak nie u każdego pacjenta przebieg choroby wygląda tak samo. Często jej wygląd zależy od tego, jaka partia ciała została zaatakowana, a także, w jakim stanie była skóra pacjenta jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Do tego dochodzą czynniki genetyczne, środowiskowe, higieniczne czy alergiczne. Pomimo wielu wykonanych dotychczas badań, wciąż wiemy niewystarczająco wiele na temat przyczyn jej powstawania. Wiemy jednak w jakich rodzajach może występować.

Łuszczyca zwykła pospolita (łuszczyca plackowata)

W tej odmianie choroby zmiany skórne występują najczęściej w obrębie kolan, łokci oraz owłosionej skóry głowy. Są to typowe i jednocześnie najczęściej obserwowane miejsca pojawiania się zmian skórnych.

Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca krostkowa częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Objawy to 2-3 milimetrowe pęcherzyki wypełnione ropą. Krostki mogą pojawiać się na obszarze całego ciała, jednak najczęściej atakują dłonie i stopy. Jest to jedna z cięższych odmian choroby.

Łuszczyca wysiękowa (odwrócona)

Zazwyczaj towarzyszy ona łuszczycy stawów. Zajmuje ona dość nietypowe obszary ciała, jak fałdy skórne, okolice pachwin, przestrzeń między pośladkami, okolice piersi i narządów płciowych czy zgięcia stawowe. W tej odmianie choroby na skórze pojawiają się ogniska rumieniowe bez typowych zrogowaceń i łusek. Zmiany są wrażliwe na podrażnienia wywoływane przez pot, na który reagują bólem lub świądem.

Łuszczyca kropelkowata

Jest to odmiana, która występuje u mniej niż jednej trzeciej wszystkich pacjentów chorych na łuszczycę. Jest ona jednak drugim co do częstości występowania rodzajem łuszczycy u dzieci. Objawy to charakterystyczne liczne, małe grudki w kształcie kropelek o barwie łososiowo-różowej. Wraz z rozwojem choroby stają się one coraz większe, a następnie przekształcają się w srebrzyste blaszki łuszczycowe. Najczęściej zmiany obserwuje się na tułowiu, kolanach oraz łokciach.

Łuszczyca pieniążkowata

Ta odmiana charakteryzuje się występowaniem blaszek o średnicy nawet kilku centymetrów. Sprawia to, że zdecydowanie łatwiej je zauważyć. Najczęściej pojawiają się one na łokciach, kolanach, pośladkach, tułowiu oraz owłosionej skórze głowy.

Erytrodermia łuszczycowa

Jedna z najcięższych odmian choroby. Tu zmiany skórne obejmują całe ciało, często nie pozostawiając nawet małego fragmentu wolnego od zmian skórnych. Objawom towarzyszy ciągły ból i swędzenie.

Łuszczyca gdzie występuje?

łuszczyca gdzie występuje

Jak nietrudno zauważyć, jest wiele miejsc, w których może pojawić się łuszczyca. Gdzie występuje ona najczęściej? Cóż, w przypadku większości odmian choroby są to kolana i łokcie. Jednak niewiele rzadziej można ją zaobserwować na owłosionej skórze głowy. Miejsce występowania jest silnie skorelowane z odmianą choroby. Jednak nie oznacza to, że konkretne miejsce występowania może już świadczyć o zaklasyfikowaniu łuszczycy jako danego rodzaju. Czym charakteryzują się zmiany w poszczególnych miejscach na ciele?

Łuszczyca skóry

Łuszczyca skóry to najbardziej charakterystyczna zmiana dla tej choroby. W zależności od rodzaju zmian pojawiających się na powierzchni naskórka jesteśmy w stanie zaklasyfikować chorobę do konkretnej objawy i dzięki temu przewidzieć jej prawdopodobny przebieg, a co za tym idzie, dostosować leczenie.

Łuszczyca głowy

Łuszczyca głowy najczęściej atakuje obszar, na którym występują włosy. Charakterystyczne jest dla niej pojawianie się zmian łuszczycowych w miejscu uszkodzenia skóry. Należy więc za wszelką cenę unikać drapania czy stosowania peelingów do skóry głowy. Może to nie tylko nasilić świąd, ale także przyczynić się do pogorszenia stanu skóry głowy.

Łuszczyca na twarzy

Łuszczyca na twarzy nie występuje często, jest jednak dla pacjentów szczególnie uciążliwa. Najczęściej można ją zaobserwować w okolicach brwi, pomiędzy nosem a ustami, na górnej części czoła i linii włosów. Niebezpieczne jest występowanie łuszczycy w okolicach oczu, co znacznie zwiększa ryzyko podrażnień. Jest to też najbardziej widoczny obszar, co często prowadzi do złego samopoczucia psychicznego pacjentów.

Łuszczyca dłoni

Dłonie są częścią ciała, która w ciągu dnia wykonuje wiele zadań i ma styczność z naprawdę różnymi substancjami. Dlatego łuszczyca dłoni jest szczególnie narażona na dodatkowe podrażnienia. To również są miejsca, które ciężko ukryć, co prowadzi do dyskomfortu pacjentów. Higiena i odpowiednie leczenie łuszczycy dłoni jest o tyle trudne, że codziennie mamy do czynienia z nowymi czynnikami, które mogą nas podrażnić i zaostrzyć przebieg choroby.

Łuszczyca paznokci

Skóra nie jest jedyną powierzchnią, na której może się pojawić łuszczyca. Objawy, jakimi charakteryzuje się łuszczyca paznokci, to w pierwszej kolejności pojawienie się punktowych zagłębień w płytce paznokcia. Pojawiają się także grudki podpaznokciowe, widoczne w postaci żółtych plamek. Sama płytka paznokcia ulega zgrubieniu na skutek nadmiernego rogowacenia, co prowadzi do uniesienia się wolnego brzegu paznokcia. Na płytce pojawiają się kolejno poprzeczne i podłużne bruzdy, a z czasem płytka zmienia zabarwienie i staje się nadmiernie krucha i łamliwa.

Łuszczyca rąk

Na rękach łuszczycę najczęściej można zaobserwować na łokciach, pod nimi, a także na dłoniach i paznokciach. To umiejscowienie wykwitów choroby jest o tyle uciążliwe, że często prowadzi do mechanicznych podrażnień w ciągu dnia.

Łuszczyca nóg

Podobnie jak w przypadku rąk, tu łuszczycę znajdziemy w większości przypadków na kolanach lub pod nimi, na stopach, paznokciach palców stóp. Wykwity mogą też pojawić się w górnej części ud w okolicy narządów płciowych.

Łuszczyca całego ciała

To tak zwana erytrodermia łuszczycowa. Jest to jednak z najcięższych postaci choroby, która często uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie i wiąże się z ogromnym bólem.

Łuszczyca – przyczyny

Mimo tego, jak powszechną chorobą jest łuszczyca, przyczyny jej występowania wciąż są dla nas w pewnym stopniu tajemnicą. Pomimo wielu wykonanych w tym zakresie badań, wciąż nie do końca jasne jest podłoże przyczynowe łuszczycy. Wiadomo, że na jej ujawnienie się mają wpływ czynniki genetyczne, immunologiczne, a także środowiskowe. Istnieją przypuszczenia, że skoro wyższy odsetek zachorowań obserwuje się w krajach wysoko rozwiniętych, jedna z przyczyn może być tryb życia i rodzaj spożywanego pożywienia.

Łuszczyca – z czego się bierze?

Badania przeprowadzone w kwestii występowania łuszczycy ujawniły związek genetyczny. U pacjentów z łuszczycą obserwuje się polimorfizm w obrębie genu HLA-Cw6. Duże znaczenie odgrywają najprawdopodobniej komórki Langerhansa, które znajdują się w naskórku, oraz limfocyty grasicozależne, limfocyty typu T, ze szczególnym uwzględnieniem limfocytów Th1 oraz Th17. Podejrzewa się tuż duży wpływ infekcji przebytych w przeszłości, urazów, stresu czy farmakoterapii.

Typ I łuszczycy pojawiający się przed 40. rokiem życia

Duże znaczenie ma to, w jakim wieku u pacjenta ujawnia się łuszczyca. Kiedy się pojawia przed ukończeniem 40. roku życia, szczególnie w wieku dziecięcym, najprawdopodobniej ma ona podłoże dziedziczne. W większości cechuje się ona wcześniejszym występowaniem tej choroby w rodzinie pacjenta. Zazwyczaj pierwszy typ łuszczycy jest odporniejszy na leczenie i ma większa skłonność do nawrotów.

Typ II łuszczycy

Ten typ łuszczycy nie ma podłoża genetycznego, pojawia się zwykle po 40. roku życia i jest w większości przypadków bardziej podatny na farmakoterapię. Nawroty w tym przypadku także nie są tak częste, jak w przypadku typu I.

Jakie są czynniki ryzyka związane z łuszczycą?

Co ciekawe, przeprowadzone dotychczas badania wykazują, że czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia łuszczycy są takie same, jak w przypadku chorób serca czy zaburzeń metabolicznych. Można spośród nich wymienić chociażby palenie papierosów, nadwagę stres, dyslipidemię czy podwyższony cholesterol. Co ciekawe współistnienie chorób serca i łuszczycy w znaczącym stopniu wpływa na nasilenie się jej objawów. U pacjentów z łuszczycą częściej obserwuje się występowanie chorób wieńcowych i zawałów, nadciśnienia, miażdżycy, otyłości, zakrzepowego zapalenia żył, zatorowości płucnej czy udarów mózgu.

Łuszczyca jak leczyć i czy w ogóle można ją wyleczyć?

Niestety przy obecnie posiadaną przez nas wiedzy nie jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć łuszczycy. Możemy jedynie przy stosowaniu odpowiednich metod leczenia kontrolować jej okresy zaostrzeń i remisji oraz zapewniać doraźne leczenie objawowe. Potwierdza to tylko, jak wiele musimy się jeszcze dowiedzieć o tym, skąd pochodzi i czym właściwie jest łuszczyca, jak leczyć i minimalizować jej objawy.

Łuszczyca – do jakiego lekarza

Jeśli masz podejrzenie, czy zmiany pojawiające się na Twoim ciele to nie jest przypadkiem łuszczyca, do jakiego lekarza powinieneś się udać? Najlepszą decyzją będzie zarejestrowanie się na wizytę u dermatologa. Wie on, z czym można pomylić łuszczycę i czy do takiej sytuacji doszło właśnie w Twoim przypadku. Niezależnie od tego, czy potwierdzi on, czy zaprzeczy Twoim podejrzeniom, na pewno pomoże Ci podjąć odpowiednią formę leczenia zmian skórnych. Osoby chore na łuszczyce muszą pozostawać pod ścisłą kontrolą dermatologa, jest to więc najodpowiedniejszy lekarz do postawienia diagnozy.

Łuszczyca – co pomaga złagodzić objawy?

Sposobów na to, jak leczyć łuszczycę jest wiele. Z racji tego, jak niewiele wciąż wiemy o tej chorobie, często okazuje się, że u różnych pacjentów różne metody leczenia mają zupełnie inna skuteczność. Wiele zależy też od tego, jakiego rodzaju, w przypadku danego pacjenta, jest to łuszczyca. Co pomaga złagodzić nieprzyjemne objawy tej choroby?

Prawidłowa pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja zmian łuszczycowych powinna być dopasowana przez lekarza do indywidualnych zmian skórnych zaobserwowanych u pacjenta. Najczęściej stosuje się maści, kremy lub balsamy z kwasem salicylowym albo mocznikiem, które stosuje się do trzech dni w celu usunięcia łuski. W kolejnym etapie wprowadza się też preparaty z cygnoliną lub dziegciem, zapobiegające nadmiernej proliferacji naskórka. Inną formą pielęgnacji jest stosowanie kortykosteroidów miejscowych i pochodnych witaminy D.

Dermokosmetyki na łuszczycę

Wiemy już, jak nieprzyjemna w odczuciu jest łuszczyca. Co stosować, by złagodzić ból i świąd? Spośród preparatów dostępnych w aptece bez recepty znajdziemy popularną maść Alantan, spraye łagodzące świąd i ból, żele do bardzo suchej skóry czy kojące kremy do skóry łojotokowej. Jednak ich stosowanie również warto przedyskutować z dermatologiem prowadzącym leczenie.

Tlenoterapia

Pomocne w leczeniu łuszczycy może okazać się korzystanie z komory hiperbarycznej. Tlenoterapia hiperbaryczna umożliwia holistyczne podejście do poprawy nie tylko wyglądu skóry, ale także samopoczucia pacjenta z łuszczycą. Przynosi ulgę w bólu i świądzie oraz łagodzi zaostrzenie przebiegu choroby. Nie jest to metoda konwencjonalna, jednak coraz szerzej mówi się o jej faktycznym wpływie na objawowe leczenie łuszczycy.

Kąpiele w wodach morskich i termalnych

Kąpiele solankowe to jeden ze sposobów, z jakich często pacjenci korzystają na co dzień, w celu łagodzenia objawów łuszczycy. Można z nich korzystać w ośrodkach termalnych bądź przygotować kąpiel samodzielnie, wsypując do wanny odpowiednio przeznaczony dla pacjentów z łuszczycą preparat.


ZOBACZ TEŻ: Len – jakie ma właściwości i wpływ na zdrowie?


Dieta na łuszczycę

W związku z częstszym występowaniem łuszczycy w krajach wysoko rozwiniętych zachodzi podejrzenie, że także dieta ma swój wpływ na przebieg, a może nawet ujawnienie choroby. Warto samodzielnie sprawdzić, które pokarmy zaostrzają występujące objawy, a następnie wykluczyć je ze swojej diety. Najczęściej są to alkohol, kawa, czekolada i inne słodycze, ostre i tłuste potrawy, cytrusy, sery i żywność wysoko przetworzona.

Łuszczyca co jeść?

Co w takim razie zaleca się uwzględnić w diecie pacjentów z taką chorobą jak łuszczyca? Co jeść, by poprawić stan swojej skóry? Lekarze przede wszystkim wskazują na konieczność przyjmowania witamin, minerałów i błonnika. Istotne są więc owoce, ale także tłuste ryby, które są bogatym źródłem witaminy D. Nie bez znaczenia jest też ilość pitej w ciągu dnia doby. Dzięki niej skóra jest lepiej nawilżona i elastyczna, a także bardziej odporna na powstawanie stanów zapalnych. Uważać należy jednak na produkty zbożowe – znaczna część osób chorych na łuszczycę zmaga się równolegle z nietolerancją glutenu.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

czy łuszczyca jest zaraźliwa

Wbrew wielu przekonaniom – nie ma absolutnie żadnych doniesień na temat tego, że łuszczyca mogłaby być choroba zakaźną. Łuszczyca u dzieci, ale także dorosłych może prowadzić do znacznego pogorszenia relacji towarzyskich, dlatego tak ważna jest edukacja środowiska w tym zakresie. Im więcej osób ma świadomość niezakaźnego charakteru łuszczycy, tym łatwiej będzie żyło się osobom, które muszą zmagać się z tą chorobą na co dzień.

Łuszczyca i przeciwwskazania do pracy?

Łuszczyca jest chorobą, która ma duże odzwierciedlenie w samopoczuciu i stylu życia pacjenta. W społeczeństwie jest wciąż wiele uprzedzeń związanych z błędnym przekonaniem o zakaźności takich chorób jak łuszczyca. Przeciwwskazania do pracy, nawet mimo braku możliwości zarażenia, ze względów higienicznych wydają się w jej przypadku wciąż możliwe. Nic więc dziwnego, że zarówno pracodawcy jak i pracownicy mogą mieć wątpliwości co do tego, czy z łuszczycą są związane jakieś ograniczenia zawodowe. Lekarze jednak stwierdzają, ze przy wprowadzeniu odpowiedniego leczeni, nie ma takiego zawodu, z którego łuszczyca mogłaby pacjenta wykluczyć. Trzeba jednak zachowywać zdrowy rozsądek, poddawać się leczeniu i przestrzegać zasad BHP.

Łuszczyca – podsumowanie

Łuszczyca jest schorzeniem uciążliwym dla pacjentów – nie tylko ze względu na nieestetyczny wygląd zmian skórnych, ale też dolegliwości bólowe i świąd. Mimo tego, jak często choroba ta występuje, wciąż nie wiemy, co jest jej główną przyczyną i w jaki sposób można jej skutecznie zapobiegać. Przez to, jak wiele jest tajemnic związanych z tym czym jest łuszczyca, z czego się bierze, nie jesteśmy obecnie w stanie jej całkowicie wyleczyć. Możemy jednak skutecznie łagodzić pojawiające się objawy dzięki ścisłej kontroli dermatologicznej i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Warto też edukować środowisko w zakresie takich chorób jak łuszczyca – co to jest, jak się zaczyna i przede wszystkim, że nie można się nią zarazić. Na pewno ułatwi to funkcjonowanie osobom zmagającym się z jej agresywnym przebiegiem.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *