Mięta – jakie ma właściwości i na co można ją stosować?


Mięta jest jednym z najpopularniejszych ziół – nie tylko w kuchni, ale też w domowych sposobach leczenia różnych dolegliwości. Chyba nie ma osoby, która nigdy nie piła miętowej herbaty lub nie dodawała liści mięty do deserów. Wielu Polaków uprawia też miętę w ogrodzie, na działce lub w kuchennej doniczce. Warto więc wiedzieć jak mięta wpływa na organizm, w jakich sytuacjach i w jaki sposób można ją wykorzystać. Co warto wiedzieć o tej cennej dla zdrowia roślinie?

Co to jest mięta i dlaczego jest popularna?

Na świecie istnieje wiele różnych gatunków mięty. W Polsce często możemy spotkać miętę polną, miętę nadwodną czy miętę zieloną. Jednak w ziołolecznictwie najpopularniejsza jest mięta pieprzowa – i to właśnie ją najczęściej hoduje się w domowych ogródkach. Warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest wykorzystywana w farmaceutyce mięta – właściwości prozdrowotne mają przede wszystkim liście oraz zawarty w roślinie olejek eteryczny. W głównej mierze za efekty, jakie przynosi spożywanie mięty, jest odpowiedzialny zawarty w niej mentol. Jest to alkohol o ostrym miętowym zapachu, który wykorzystuje się nie tylko w farmaceutyce, ale też w kosmetykach.

Jakie są rodzaje odmian mięty?

Spośród wielu występujących na świecie odmian mięty, a jest ich nawet ponad 40, niektóre z nich cieszą się szczególną popularnością. Różnią się one nie tylko wyglądem czy kolorem, ale też działaniem, jakie mają na ludzki organizm. Możemy wymienić miętę imbirową, miętę wonną, miętę długolistną czy miętę nawodną Skupmy się jednak na gatunkach, które są najczęściej wykorzystywane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym czy aptecznym: mięcie polne, mięcie zielonej oraz mięcie pieprzowej.

Mięta polna

Miętę polną traktuje się w ogrodnictwie jako chwast. Nie można jednak zaprzeczyć faktom, że ma ona wiele cennych właściwości. Świadczy o tym chociażby fakt, że jej inną nazwą jest „mięta lekarska”, a także „mięta cytrynowa”. Ten gatunek charakteryzuje się bardzo aromatycznym zapachem. Najbardziej cenione w ziołolecznictwie są jej właściwości wiatropędne, rozkurczowe, wykrztuśne, antyseptyczne oraz przeciwbólowe. Warto pamiętać, jak cenna może być mięta polna i po pieleniu wykorzystać ją na wiele sposobów.

Mięta zielona

Mięta zielona stała się podmiotem bardzo ciekawych badań. Wykazały one, że jest to naturalny lek, który pomaga obniżyć androgeny u kobiet z hirsutyzmem oraz pacjentek zmagających się z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Zaobserwowano u nich spadek testosteronu i jednoczesny wzrost hormonu luteinizującego oraz estradiolu.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to najpopularniejszy gatunek. Powstał on w wyniku hybrydyzacji innych gatunków, celem stworzenia jak najwydajniejszego źródła miętowego olejku eterycznego. Zawarte w mięcie pieprzowej mentol, flawonoidy, kwasy organiczne czy sole mineralne mają duże znaczenie dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.


ZOBACZ TEŻ: Len – jakie ma właściwości i wpływ na zdrowie?


Mięta właściwości i działanie – czyli jak działa mięta?

Badania przeprowadzane na różnych gatunkach mięty wykazały, że wykazują one działanie przeciwutleniające. Blokują one działalność wolnych rodników, które uszkadzają komórki organizmu, prowadząc do rozwoju różnych schorzeń i przyspieszaniu starzenia się organizmu. Oznacza to, że spożywanie mięty może pomóc w zapobieganiu i zmniejszaniu ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości, miażdżycy, chorób serca czy nowotworów. 

Mięta zastosowanie – na co stosuje się miętę?

Mięta zastosowanie – na co stosuje się miętę?

Mięta – na co pomaga? Można z całą pewnością powiedzieć, że mięta pomaga w wielu często występujących dolegliwościach, jak zaburzenia trawienia, wzdęcia, migreny, nerwobóle, kolki jelitowe, bolesne menstruacje czy nadmierna potliwość. Olejek miętowy jest też skuteczny w leczeniu niedrożności dróg oddechowych i przeziębień – można wykorzystać go podczas inhalacji. Warto wiedzieć też o przeciwustrojowym działaniu olejku z mięty – można z jego pomocą zwalczyć pleśń, bakterie Salmonelli, Listerii czy E. coli. 

Mięta na dolegliwości układu pokarmowego

Napar z mięty niezwykle skutecznie łagodzi dolegliwości trawienne. Jej stosowanie pomaga pobudzić produkcję soków trawiennych, co stymuluje procesy zachodzące w układzie pokarmowym. Pozwala ona też pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, jak skurcze brzucha, niestrawność, nudności, wzdęcia czy choroby dróg żółciowych. Warto jednak pamiętać, że ze względu na wpływ na stymulację procesów trawiennych, mięta może wywołać zgagę, na co należy uważać.

Jak mięta działa na żołądek?

Ciekawą propozycją zastosowania jest też mięta na żołądek. Wzmożona produkcja żółci pomaga szybciej uporać się z wszelkimi ciężkostrawnymi pokarmami zalegającymi w żołądku. Mogą one wywoływać skurcze i ból brzucha, więc właśnie w tych dolegliwościach mięta może pomóc. Warto w przypadku jedzenie trudniej trawionych składników mieć pod ręką herbatę ziołową z zawartością liści mięty, ale też innych ziół, takich jak koper włoski czy kminek.

Mięta na uspokojenie

Pośród wielu wartościowych zalet mięty, znajdziesz także remedium na bóle głowy, nawet migrenowe. Można ją stosować doustnie w formie naparu lub jako kompres na czoło – wówczas należy nasączyć naparem gazę i przyłożyć do czoła. Zawarty w mięcie olejek eteryczny powinien skutecznie złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli chodzi o samo działanie uspokajające, nie ma co do tego potwierdzonych wyników badań, jednak jak najbardziej można stosować wówczas naturalne zioła jak mięta czy rumianek.

Mięta do inhalacji

Wiesz już jak działa stosowana doustnie mięta – co leczy mięta stosowana w formie inhalacji? Stosowany w formie inhalacji olejek miętowy lub napar z liści mięty pomaga zwalczyć kaszel czy nieżyt nosa. Nie potrzeba do tego profesjonalnego inhalatora – wystarczy do miski z wrzątkiem wrzucić garść suszonych liści mięty lub wlać kilka kropli olejku miętowego i wdychać powstałe opary, przykrywając głowę na przykład ręcznikiem. Ten sposób można bezpiecznie stosować nawet u dzieci.

Mięta w kuchni

Nawet najdroższe restauracje często wykorzystują miętę, na przykład w formie dodatku do mięs czy sosów. Jest to świetny sposób na złagodzenie dolegliwości występujących przy ciężkostrawnych posiłkach. Dodatkowo nie da się zaprzeczyć, ze mięta ma niezwykle przyjemny smak – jej dodatek w ciekawy sposób urozmaici popularne potrawy.

W jakiej postaci można stosować miętę?

W jakiej postaci można stosować miętę?

Warto zwracać uwagę na to, jakiego pochodzenia jest stosowana przez nas mięta. Najlepiej by pochodziła ona  jak najbardziej naturalnego środowiska, bez dużego udziału spalin w atmosferze czy innych zanieczyszczeń. Zbieranie mięty na osiedlowych trawnikach czy łąkach nieopodal autostrady raczej nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli już masz dobrej jakości miętę, warto wiedzieć, w jaki sposób możesz ją wykorzystać.

  • Mięta do picia – napar z mięty to jeden z najpopularniejszych preparatów domowego ziołolecznictwa. Stosuje się go u osób w każdym wieku i jako remedium na wiele dolegliwości. Jak wykonać taki napar? Wystarczy kilka suszonych liści mięty zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez kilka minut. Warto też mieć pod ręką herbatę z mięty, którą można kupić w wygodnych saszetkach. Świeże liście mięty możesz też dodać do owocowego soku, a nawet warzywnego smoothie.
  • Mięta do inhalacji w formie olejków eterycznych – miętowy olejek eteryczny to nie tylko składnik, którym można urozmaicić pracę inhalatora. Oprócz tradycyjnej inhalacji warto dodać go na przykład do ciepłej kąpieli lub wlać do kominka do olejków i stosować jako aromaterapię. Ten sposób może być skuteczny w przeziębieniach, a także bólach głowy.

Dla kogo mięta wskazana jest w szczególności?

Dotychczas przeprowadzone nad miętą badania pokazały, jak istotny wpływ to ziele może mieć na nasze zdrowie. Warto pamiętać, jak wszechstronnym składnikiem jest mięta. Zastosowanie wytworzonego z niej olejku czy naparu może pomóc złagodzić wiele dolegliwości, ale też zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Na co warto stosować preparaty z miętą?

Nawracające problemy trawienne

Warto stosować mięte jako nieinwazyjny środek na nawracającą ciężkostrawność czy wzdęcia. Jeśli jednak problemy przez długi czas nie ustępują mimo rezygnacji z trudnych do strawienia posiłków, warto skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie.

Mięta na PCOS i hirsutyzm

Mimo że mięta nie wyleczy tych chorób, może okazać się pomocna w łagodzeniu dolegliwości. Oczywiście przed rozpoczęciem jej stosowania warto skonsultować z lekarzem, czy nie będzie ona miała negatywnego wpływu na dotychczas prowadzone leczenie.

Mięta dla sportowców

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Mohaghegh Ardabili w Iranie wykazały, że podawana przez 10 dni woda mineralna z dodatkiem 0,05 ml olejku eterycznego z mięty pieprzowej pozwala na uzyskanie pozytywnego wpływu na wydolność organizmu i parametry oddechowe. Najprawdopodobniej jest to skutek rozluźnienia mięśni gładkich oskrzeli, co prowadzi do zwiększenia wentylacji i lepszego dotlenienia mózgu badanych mężczyzn. Warto więc dodawać miętę do wody czy innych napojów podczas treningu, nie tylko ze względu na jej właściwości smakowe i zapachowe.


ZOBACZ TEŻ: Melisa – co to jest, jakie ma właściwości i jak działa?


Jak mięta wpływa na organizm? Na co należy uważać?

Wiesz już chociażby jak mięta działa na żołądek. Warto więc jeszcze dokładnie sprawdzić kiedy mięta szkodzi i jak z niej korzystać, by zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. Właściwości mięty sprawiają między innymi, że organizm zaczyna produkować więcej żółci, czyli soków trawiennych. O ile może to mieć dobry skutek w przypadku problemów z trawieniem, o tyle w zdrowym organizmie może wywołać uczucie zgagi. Warto mieć to na uwadze podczas stosowania miętowych herbatek czy naparów.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania mięty?

W związku z silnym oddziaływaniem na produkcję kwasów żołądkowych, mięty nie zaleca się osobom cierpiącym na nadkwasotę i zgagę. Olejku z mięty nie należy podawać też niemowlętom i małym dzieciom ze względu na możliwość wywołania skurczu krtani i oskrzeli. Mięta na ból brzucha nie jest dla maluchów dobrym rozwiązaniem. Należy też uważać ze stosowaniem mięty na skórę – może ona wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia oraz zaczerwienienia. Warto wcześniej sprawdzić na małym fragmencie naszej skóry, jak reaguje ona na miętę.

Mięta – czy można przedawkować?

Mimo że mięta do picia właściwości ma bardzo korzystne dla zdrowia, należy zachować ostrożność przy jej stosowaniu. Nie jest to wyjątek, w zasadzie każdą metodę naturalnego leczenia należy stosować ostrożnie i reagować wszelkie niepokojące objawy. W razie ich wystąpienia należy zaprzestać dalszego stosowania mięty czy innego składnika i skonsultować się z lekarzem.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania mięty?

Wiesz już, jakie skutki uboczne ma mięta i czy można przedawkować preparaty z jej zawartością. Czym może to grozić? Olejek miętowy podawany w większych niż zalecane przez producenta dawkach może wywoływać bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, a nawet działanie nasenne. Mięta do picia także nie powinna być stosowana częściej, niż raz w ciągu doby.

Mięta w ciąży – czy jest bezpieczna?

Nie ma wyraźnych doniesień, aby stosowanie mięty w ciąży stanowiło zagrożenie dla zdrowia matki czy dziecka. Co więcej, picie mięty w ciąży zalecane jest kobietom, które łatwo się stresują i cierpią na bóle głowy. Mięta może być też ulgą dla porannych nudności czy problemy z trawieniem, należy tylko pamiętać o jej umiarkowanym stosowaniu i nieprzekraczaniu zalecanej dziennej dawki.

Mięta – podsumowanie

Wiesz już, jakie cenne właściwości ma mięta, na co może pomóc i kiedy warto ją stosować. Jest to jedno z najpopularniejszych w Polsce ziół, dlatego jego cena nie jest wysoka, a dostępność naprawdę duża. Warto tylko zwracać uwagę na pochodzenie mięty i jej zawartość w kupowanym gotowym produkcie – najlepiej wybierać te herbaty, które w składzie mają 100% liści mięty. Ta sama zasada dotyczy zakupu miętowego olejku eterycznego – by był skuteczny, warto wybrać ten z jak największą zawartością mentolu. 

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *