Cholina – co to jest, jak działa i jak wpływa na nasze zdrowie?


Witamina B4, popularnie nazywana choliną, jest ważnym, choć niekiedy niedocenianym składnikiem odżywczym. Cholina jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ bierze udział w ważnych fazach rozwoju płodu. Co to jest cholina, jakie ma działanie i skąd można ją pozyskać?

Cholina co to jest i dlaczego jest ważna?

Cholina, czyli witamina B4, jest jedną z witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania człowieka. W największej ilości znajdziemy ją w fosfolipidach, takich jak sfingomielina czy choćby lecytyna, stanowiąca ponad połowę fosfolipidów pełniących istotne funkcje, jeśli chodzi o działanie budowę i działanie komórek nerwowych. Niewielkie ilości choliny produkowane są w wątrobie, ale by zapewnić jej optymalny poziom, musimy dostarczać ją organizmowi w diecie.

Jak działa cholina i jak wpływa na zdrowie? Właściwości choliny

Wiesz już czym jest cholina – jak działa ta witamina i dlaczego jest tak ważna? Bierze ona udział w tworzeniu i utrzymywaniu prawidłowej struktury komórek, przede wszystkim nerwowych. Poza tym ma swój udział również w kontrolowaniu układu mięśniowego, oddechowego czy krwionośnego, poprzez regulację pracy serca. Usuwa ona homocysteinę, zwiększającą ryzyko chorób serca. Wraz z witaminą B12 i kwasem foliowym odpowiada też za produkcję DNA.

W jaki sposób może objawiać się niedobór choliny?W jaki sposób może objawiać się niedobór choliny?

Niedobory choliny mogą prowadzić do nadmiernego gromadzenia się cholesterolu i trójglicerydów w wątrobie, co z kolei skutkuje stłuszczeniem tego narządu. Niedobór tej witaminy w początkowym stadium może wywoływać stany lękowe, dolegliwości sercowe, bóle głowy czy zaparcia. Im bardziej stresujący tryb życia prowadzimy, tym większe jest nasze zapotrzebowanie na ten składnik. U kobiet ciężarnych ryzyko niedoboru choliny jest bardzo groźne, może doprowadzić do powstania wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka, co w późniejszym życiu może doprowadzić do zaburzeń rozwoju intelektualnego. Cholina w ciąży odpowiada też za wytworzenie prawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego u dziecka.

Jak zdiagnozować niedobór choliny?

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje objawy pasują do niedoboru choliny, warto sprawdzić jeszcze kilka aspektów. Charakterystycznymi symptomami dla tego niedoboru są: biały nalot na języku, podwyższone ciśnienie tętnicze i problemy z pamięcią. Najlepszym sposobem na diagnozę jest wykonanie badań z krwi i konsultacja z lekarzem. Nawet jeśli diagnoza nie zostanie potwierdzona, być może badania doprowadzą do wykrycia faktycznej przyczyny dolegliwości.

Cholina kiedy przyjmować? Komu wskazana jest suplementacja?

Naukowcy wyodrębnili pewne grupy osób, które są szczególnie narażone na niedobór choliny. Cholina – kiedy przyjmować ją, by uniknąć skutków niedoboru? Oto kilka grup o zwiększonym ryzyku:

 • osoby regularnie spożywające alkohol
 • kobiety po okresie menopauzy
 • kobiety w ciąży
 • osoby z pewnymi mutacjami genetycznymi
 • sportowcy
 • pacjenci żywieni dożylnie

Cholina jak przyjmować? Jakie są formy suplementacji?

Jeżeli znajdujesz się w grupie zwiększonego ryzyka niedoboru choliny, zapewne zainteresuje cię, jakie są formy uzupełnienia niedoborów tej witaminy. Na polskim rynku farmaceutycznym znajdziemy wiele suplementów z jej zawartością, warto zapoznać się z różnymi formami preparatów, zanim wybierzemy tę odpowiednią dla siebie.

 • cholina w tabletkach – cholina jest składnikiem wielu popularnych suplementów diety w formie tabletek. Znajdziemy ją nie tylko w kompleksach witamin dla ciężarnych kobiet – cholina jest też składnikiem suplementów poprawiających pracę wątroby. Witamina B4 może znajdować się także w preparatach wspomagających odchudzanie i suplementach diety dla sportowców.
 • cholina w kapsułkach – cholinę możemy dostać również w formie kapsułek. Jest to również popularna forma suplementu, preferowana przez niektórych ze względu na łatwość połykania. Najpopularniejszym połączeniem w tym przypadku jest cholina z inozytolem.

Cholina jak dawkować?

Dawkowanie choliny, podobnie jak w przypadku innych witamin, jest uzależnione od wieku, płci i możliwej ciąży pacjenta. Cholina – jak przyjmować? Jaka dawka będzie odpowiednia? W przypadku witaminy B4 (cholina) dawkowanie wygląda następująco:

 • niemowlęta – 125-150 mg
 • dzieci od 1. do 3. roku życia – 200 mg
 • dzieci od 4. do 9. roku życia – 250 mg
 • chłopcy od 10. do 12. roku życia – 375 mg
 • chłopcy od 13. do 18. roku życia – 550 mg
 • dziewczęta od 10. do 12. roku życia – 375 mg
 • dziewczęta od 13. do 18. roku życia – 400 mg
 • mężczyźni – 550 mg
 • kobiety – 425 mg
 • kobiety w ciąży – 450 mg
 • kobiety karmiące piersią – 550 mg

Czym objawia się nadmiar choliny lub jej przedawkowanie?

Nadmiar choliny może być równie niebezpieczny dla zdrowia, co jej niedobór. Nadmierne spożycie choliny może powodować spadek ciśnienia tętniczego krwi, nadmierne pocenie się, mdłości czy biegunki. Doprowadzenie do nadmiaru choliny jest niemalże niemożliwe w przypadku pozyskiwania witaminy B4 wyłącznie z diety. Do takich skutków może jednak doprowadzić przedawkowanie suplementu diety i niestosowanie się do zaleceń lekarza podczas suplementacji.

Jak długo stosować cholinę?

Długość stosowania choliny jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy to między innymi od przyczyny jej przyjmowania – czy jest to np. niedobór, czy okres ciąży, w którym trzeba zwiększyć przyjmowanie tego składnika. Produkty zawierające cholinę należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, czy to rodzinnego, czy lekarza prowadzącego ciążę.

Cholina z inozytolem? Jakie jeszcze związki choliny są stosowane w medycynie?

Najpopularniejszym produktem z dużą zawartością witaminy B4 jest połączenie cholina – inozytol. Inozytol jest także uważany za jedną z witamin z grupy B. Ma podobne funkcje do choliny, stąd też połączenie takie jest ważne. Należy zauważyć, że niedobór inozytolu występuje niezwykle często ze względu na to, że jest to składnik wrażliwy na kofeinę. Co więcej, inozytol może być też wypłukiwany z organizmu pacjentów, pijących ponad 2,5 litra wody dziennie. Warto włączyć ten składnik w dietę kobiet w ciąży, jednak ostateczna decyzja powinna w tym przypadku należeć do lekarza.

Cholina preparaty – najlepsze suplementy z choliną

Cholinę znajdziemy w wielu suplementach diety dostępnych w aptece. Cholina – gdzie najwięcej witaminy B4 w suplemencie?

Cholina i inozytol

 • Cholina i inozytol – produkt w kapsułkach przeznaczony typowo dla osób z niedoborem choliny. Nie jest to jednak preparat, który mogą przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią. W kapsułkach z substancji czynnych znajdziemy tylko dwuwinian choliny i inozytol. Producent zaleca stosowanie jednej kapsułki 1-2 razy dziennie. Cena: około 96,99 zł za 250 kapsułek.

Hepaslimin

 • Hepaslimin – są to tabletki z choliną jako składnikiem suplementu diety wspomagającego pracę wątroby. W preparacie znajduje się nie tylko cholina, z czego można wyciągnąć wniosek, że nie jest to preparat raczej do stosowania przy stwierdzonym niedoborze konkretnie tej witaminy. Oprócz witaminy B4 znajdziemy tu chociażby L-asparganian L-ornityny, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego, wyciąg z korzenia cykorii i ostryżu długiego. Preparat należy spożywać po posiłku w ilości 2 tabletek 3 razy dziennie. Cena: około 9,39 zł za 30 tabletek.

Prenatal Uno

 • Prenatal Uno – suplement diety przygotowany specjalne z myślą o przyszłych mamach. Producent zaleca przyjmowanie tego preparatu w okresie przygotowania do ciąży, a także w I trymestrze, czyli do 12 tygodnia ciąży. Poza choliną znajdziemy tu imbir, witaminę B6, kwas foliowy, L- metylofolian wapnia, jod, witaminę D3 i witaminę B12. Najlepiej przyjmować jedną kapsułkę dziennie w trakcie posiłku, jednak dawkowanie powinno skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Cena: około 27,49 zł za 30 kapsułek.

Cholina – gdzie występuje w naturze?

Najbezpieczniejszym źródłem uzupełniania wszelkich niedoborów występujących w ludzkim organizmie są naturalne sposoby. Oprócz tego, że witamina B4 jest produkowana przez wątrobę, można, a nawet trzeba dostarczać ją za pośrednictwem diety. Ryzyko nadmiaru jest w tym przypadku stosunkowo niewielkie, w związku z czym jest to najbezpieczniejsza metoda uzupełniania niedoborów.

Cholina w czym jest – lista produktów zawierających cholinę

Witamina B4 w postaci lecytyny, która w organizmie jest przetwarzana w cholinę, występuje w wielu produktach spożywczych. Cholina – gdzie się znajduje? Witaminę tę znajdziemy w produktach spożywczych powszechnie występujących w diecie Polaków. Warto wiedzieć, chcąc uzupełnić niedobór witaminy B4 (cholina), gdzie występuje ona najczęściej. Oto najpopularniejsze produkty zawierające cholinę:

 • żółtka jaj;
 • kapusta;
 • orzechy;
 • otręby;
 • czerwone mięso;
 • podroby, szczególnie wątróbka;
 • soja;
 • groszek;
 • soczewica;
 • cieciorka

Cholina – podsumowanie

Cholina, czy też witamina B4, jest składnikiem niezbędnym nie tylko w okresie ciąży. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie w okresie prenatalnym ma ona największy wpływ na ludzki organizm, kształtując układ nerwowy czy mózg. Jednak również u ludzi dorosłych cholina ma znaczący wpływ chociażby na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i prawidłową budowę komórek nerwowych. Warto pamiętać o cholinie, szczególnie w trakcie ciąży i ustalić z lekarzem prowadzącym jaki suplement wybrać, by okres ten przebiegał jak najkorzystniej zarówno dla matki, jak i dziecka.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *