Ten prosty ruch pozwoli Ci pozbyć się bólu pleców


Skąd biorą się bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Powód bólu pleców może być indywidualny dla każdej osoby, jednak istnieją pewne przyczyny, które zdarzają się bardzo często i warto mieć je na uwadze. Co zwykle robimy w sytuacji, w której zabolą nas plecy? Chwytamy za maść przeciwbólową, smarujemy plecy z nadzieją, że ból zniknie. Maść w wielu przypadkach wystarczy na złagodzenie bólu, jednak jest to leczenie objawowe, przyczyna bólu zostaje „uśpiona”, ale nadal jest aktywna i z pewnością powróci w niedalekiej przyszłości.

Gdzie szukać przyczyny bólu odcinka lędźwiowego?

Przyczyna bólu zwykle nie występuje w samym bolącym miejscu, przeważnie jest to miejsce nad lub pod miejscem bólu. W sytuacji bólu odcinka lędźwiowego w większości przypadków przyczyna występuje poniżej miejsca bólu- odcinek biodra, szczególnie należy skupić się na osłabionych pośladkach. Większość osób nie potrafi używać mięśni pośladkowych, co może skutkować zbyt mocnym obciążeniem odcinka lędźwiowego.

Bezpieczne plecy-prawidłowa praca bioder

Napięcie naszego ciała ma ogromne znaczenie nie tylko podczas ćwiczeń na siłowni, ale również podczas wykonywania codziennych czynności. Pośladki- mięśnie pośladkowe są nam potrzebne do poprawnego ustabilizowania naszych bioder. W przypadku kiedy pośladek nie pełni tej funkcji prawidłowo, jego funkcję przejmują inne mięśnie- bardzo często właśnie odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Obciążony odcinek lędźwiowy oprócz swojej naturalnej funkcji przejmuje obowiązek stabilizacji naszego ciała.

Wzmocnienie pośladków kluczem do zlikwidowania bólu

Aby sprawdzić powiązanie pośladków z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa wykonaj prosty test:

  1. Stań wyprostowany.
  2. Zwróć uwagę na to w jakiej pozycji jest Twoje ciało, pośladek prawdopodobnie jest wypięty do tyłu, w odcinku lędźwiowym powstaje „lordoza”(wklęsłe plecy).
  3. Zepnij pośladki i wykonaj ruch bioder w przód, zaciśnij również brzuch.
  4. Wytrzymaj tak przez kilkanaście sekund.
  5. Rozluźnij mięśnie pośladków, w tym momencie prawdopodobnie poczułeś spory ciężar w odcinku lędźwiowym, wyobraź sobie, że taki ucisk występuje przez cały dzień.

Pozornie śmieszne i banalne ćwiczenie pozwoli Ci poprawić dyskomfort w odcinku lędźwiowym. Warto zrozumieć powiązanie między pracą mięśni pośladkowych a odcinkiem lędźwiowym aby nie nadwyrężać tego obszaru naszych pleców.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *