Czy to koniec kolejek do przeszczepów? Świńskie organy zastąpią ludzkie!


Wymiana organów będzie o wiele szybsza

Z pewnością mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że najlepszymi dawcami organów dla ludzi są świnie…tak, świńskie organy posiadają zbliżoną wielkość do ludzkich.

Naukowcy, którzy marzyli o używaniu świńskich organów do przeszczepów zadawali sobie pytanie co z PERV?

Niebezpieczny kod genetyczny świń zawiera około 25 retrowirusów Pervs (porcine endogenous retroviruses), które potrafią zainfekować ludzkie komórki.

DNA świń jest zbliżone do ludzkiego

Pomysł prowadzenia sztucznych hodowli świńskich organów w celu zmniejszenia czasu oczekiwania na przeszczep organów sięga kilku lat. Dziś ten pomysł może być przełomem w świecie przeszczepów, to za sprawą najnowszych osiągnięć firmy eGenesis oraz naukowców z Harvard University.

Czas oczekiwania na organ do przeszczepu może trwać kilka miesięcy. W Stanach Zjednoczonych codziennie umierają 22 osoby, które czekają na organy do przeszczepu.

Niedawno Amerykańscy naukowcy dokonali przełomowego kroku, za pomocą najnowocześniejszej metody edycji genów CRISPR udało się oddzielić świński kod genetyczny zawierający w swoim DNA wirusy niebezpieczne dla potencjalnego biorcy organów. Założyciele firmy eGenesis wykazali, że CRISPR może wyeliminować niebezpieczne geny PERV we wszystkich 62 miejscach genomu świńskiego.

Zespół Science Online informuje, że technika ta pozwoliła produkować żywe, pozornie zdrowe świnie z taką samą szybkością, jak w przypadku metody klonowania bez modyfikacji genetycznej – około jednej świnki na 100 wszczepionych zarodków.

Dzięki tej metodzie na świat przyszło 37 prosiąt, które nie zawierały wirusów Perv swoim kodzie genetycznym.

Osiągnięcie naukowców z Harvard University i firmy eGenesis jest medycznym ewenementem na skalę światową, w przyszłości z pewnością pozwoli nam na sztuczną hodowlę organów, jednak jest to dopiero początek długiej drogi. Świat medycyny bez wątpienia idzie do przodu z ogromną prędkością.

„Jeśli to prawda, to jest to wielkie osiągnięcie”, mówi wirusolog Joachim Denner z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie.

Obecnie toczy się wojna o prawa do zastosowań technologii CRISPR, za którą kryją się gigantyczne pieniądze, ponieważ technologia otwiera nieznane drzwi w medycynie. Dzięki tej technologii możliwe będzie tworzenie między innymi nowych leków.

Źródło: sciencemag.org

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *