Nimfa jest groźniejsza od dorosłego kleszcza, również przenosi boreliozę


4
4 points

Czym jest borelioza?

Borelioza (Lyme borreliosis) jest przewlekłą chorobą bakteryjną. którą wywołują krętki Borrelia garinii oraz Borrelia afzelii,choroba dotyka ludzi oraz zwierzęta głównie przez zarażone kleszcze.

 

Ostatnie informacje mówią o zwiększeniu liczby zachorowań na boreliozę, za przyczynę uważa się zmiany klimatyczne oraz łagodne zimy.

 

W ciągu ostatniej dekady, liczba zachorowań na boreliozę wzrosła niemal dziesięciokrotnie- około 9 tysięcy zachorowań rocznie w całej Polsce.

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza, który nas ukąsił nie należy zgniatać, przypalać itp. Użyj pęsety łapiąc kleszcza przy samej skórze, pamiętaj aby nie zostawić głowy kleszcza w skórze, to również może doprowadzić do poważnej infekcji.

Nimfa- przejściowa forma kleszcza, stadium między larwą a dorosłym osobnikiem. Jej rozmiar to około 1mm

Większość osób uważa, że jedynym sposobem zarażenia się boreliozą jest ukąszenie przez dorosłego kleszcza, nie jest to prawdą. Nimfy są dla nas równie groźne jak kleszcze, czym są nimfy? To maleńkie młode kleszcze, bardzo ciężko je zauważyć, rozmiarami przypominają ziarenko maku. Ich ukąszenie jest równie niebezpieczne jak ukąszenie dorosłego kleszcza, ich miniaturowy wygląd wcale nie sprawia, że nie mogą nam zagrozić.

Zagrożenie pochodzące od strony nimf jest o wiele większe niż w przypadku kleszczy, bardzo często ukąszenie jest niewidoczne i nieodczuwalne, zauważamy niewielki rumień, który nie wygląda groźnie lub jest praktycznie niewidoczny.

Nimfy są groźniejsze od kleszczy, są bardziej żarłoczne i agresywniejsze niż kleszcz.

Do pierwszych objawów zakażenia boreliozą zaliczamy tzw. rumień wędrujący, bóle mięśni oraz stawów, zmęczenie, sztywność karku, ból głowy.

 

Zobacz jak pozbyć się boreliozy: https://poznajzdrowie.pl/leczenie-boreliozy/

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

4
4 points
Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *