3 Niebezpieczne powody dla których powinieneś przestać używać smartfona w nocy


0
2.2k shares

Prosimy o wsparcie naszej pracy, polub nas na Facebook:

W czasach nowożytnych smarfony stały się nieodłączną częścią codziennej rutyny i nie byłoby to złe, gdybyśmy nie byli tak zależni od tych urządzeń.

Spędzamy większość naszego wolnego czasu patrząc w ekran, sprawdzając nowe wiadomości, prognozę pogody, nowości i powiadomienia. Promieniowanie w wyniku kontaktu z telefonami komórkowymi jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, szczególnie w nocy, w wyniku emitowanego przez nie „niebieskiego światła”.

„Niebieskie światło” jest częścią pełnego spektrum światła, co oznacza że jesteśmy wystawienie na działanie promieni słonecznych każdego dnia. Nocą ekspozycja na to światło emitowana jest na wysokim poziomie z telefonów, tabletów, laptopów i ekranów LED, może być szkodliwa dla wzroku. Hamuje ono również wytwarzane hormonu zwanego melatoniną, który daje ciału naturalny sygnał do snu.

Oto trzy główne problemy związane z używaniem smartfonów nocą:

  •  Zaburzenia snu.  

Niebieskie światło przeszkadza ciału w produkcji melatoniny, hormonu który reguluje sen, a zatem prowadzi do bezsenności i złych wzorów spania. Według autora ostatnich badań dr Gregory’ego Marcusa, korzystanie nocą z urządzeń wspomnianych wyżej obniża jakość snu. Doktor Marcus jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.
„Kiedy patrzyliśmy na korzystanie ze smarfona w czasie, gdy uczestnicy zgłaszali, że poszli spać, więcej smartfonów było używanych w tym samym czasie, a o wiązało się z dłuższym czasem zasypiania oraz gorszą jakością snu.
To przyczynia się do przybierania na wadze, pogorszenia stanu skóry, słabnącej pamięci, chorobie serca i problemów, depresji, wolnego czasu reakcji oraz wielu innych.

  •  Zwiększone ryzyko zachorowania na raka. 

Zwiększone światło w nocy, może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka, zwłaszcza raka piersi i prostaty, ponieważ melatonina jest naturalnym przeciwutleniaczem, niezbędnym w walce organizmu nowotworem.

  •   Uszkodzenia oczu. 

„Niebieskie światło”, na które jesteśmy wystawieni w nocy może uszkodzić siatkówkę oka i prowadzić od zwyrodnienia plamki żółtej, co wiąże się z utratą widzenia centralnego oraz widzenia tego, co przed Tobą. Może to prowadzić do rozwoju zaćmy.

Ponadto, według Logana Blocka: „Kilka różnych strategii może pomóc w zwalczaniu efektów „niebieskiego światła”, na przykład:

Jeżeli pracujesz przy komputerze, dobrym pomysłem jest odwracanie wzroku od ekranu na co najmniej 20 sekund, co 20 minut.

Niektórzy ludzie zgłaszają korzyści wynikające z aplikacji blokujących działanie „niebieskiego światła” nocą i/lub podczas używania urządzeń cyfrowych.

W ciągu dnia dobrze być nastawionym na dużo naturalnego światła. Pomaga to wzmocnić naturalny rytm dobowy ciała, dzięki czemu łatwiej jest zasypiać oraz przespać całą noc. Jednak kiedy nadejdzie zmierzch, najlepiej ograniczyć czas spędzony z potencjalnie szkodliwymi falami.

loading...

Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

0
2.2k shares

Zostaw komentarz