Zespół Ramsaya Hunta groźna choroba po przebytej ospie


Czy masz zespół Ramsaya Hunta? Sprawdź objawy.

Nie każdy wie, że choroba Ramsaya Hunta jest bardzo niebezpieczna. Prawie każdy z nas przechodził w dzieciństwie ospę, a jej powikłanie zwane półpaścem usznym zapewne także zna kilkoro z was. Ale mało kto wie o zespole Ramsaya Hunta. Jest to powikłanie po półpaścu usznym wywołanym przez ospę wietrzną. W większości chorują na niego osoby starsze po 63 roku życia.

 

Choroba Ramsaya Hunta to bardzo rzadkie powikłanie i występuje w skali 4-5 chorych na 100 tysięcy osób oraz charakteryzuje się poważnymi zaburzeniami słuchu.

 

Lekarze jednogłośnie stwierdzili, że za przyczynę choroby odpowiedzialna jest przebyta w dzieciństwie ospa wietrzna. Po jej przejściu sam wirus nie ginie w naszym organizmie a przedostaje się do zwojów rdzeniowych i pozostaje tam w stanie uśpienia przez wiele lat nie dając znaku istnienia. Aktywuje go poważne osłabienie naszego układu odpornościowego jak i nasz wiek ma bardzo duży wpływ na jego ponowne pojawienie się. Objawami może być wysypka jak przy zwykłej ospie wietrznej w małżowinie usznej i w samym środku ucha. Na ponowne ujawnienie się wirusa w naszym organizmie ma także wpływ choroba nowotworowa czy cukrzyca.

 

Objawy choroby:

– Zawroty głowy

– Ból ucha

– Podwyższona temperatura ciała

– Drgawki czy dreszcze

– Pęcherzykowe bąble jak przy ospie wietrznej w okolicy małżowiny ucha

– Połacie skupionych bąbli nie tylko w okolicy ucha ale także na podniebieniu czy języku

– Ogólny niedowład mięśni twarzy

– Asymetryczna twarz u chorego

– Nie domykanie powieki oka

– Zmniejszone czucie przy dotyku twarzy

– Szumy uszne

– Oczopląs

– Wymioty

W skrajnych przypadkach dochodzi co całkowitego paraliżu twarzy i jej mięśni.

 

Sposób leczenia:

Stosuje się miejscowe maści przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne bądź ciepłe kompresy.

Zaleca się także doustną terapie lekami przeciwwirusowymi bądź antybiotykoterapie.

Leczenie należy podjąć jak najszybciej najlepiej w ciągu 52 godzin. Pomoże to w pozbyciu się u chorego obrzęku twarzy czy zmniejszy rozpowszechnianie się pęcherzyków z surowicą w okolicach ucha.

 

Żródło: mayoclinic.org

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *