Zakwaszenie organizmu – co to jest i jak wygląda proces odkwaszania organizmu


W reklamach telewizyjnych czy radiowych coraz częściej można usłyszeć o cudownych środkach na odkwaszenie organizmu. Preparaty te według producentów mają nie tylko odkwaszać organizm, ale też wspomagać odchudzanie i poprawiać ogólne samopoczucie. Jednak jak pewne wszyscy zdają sobie sprawę, agencje reklamowe lubią przesadzać jeśli chodzi o działanie różnych produktów, w tym suplementów diety i leków. Na czym tak naprawdę polega zakwaszenie organizmu, czy jest aż tak szkodliwe i jak się go pozbyć?

Co to jest zakwaszenie organizmu?

Stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej na rzecz zwiększenia stosunku stężenia kwasów nazywa się kwasicą. Nie należy jednak mylić kwasicy, która jest poważną chorobą, z popularnym zakwaszeniem organizmu. Jeżeli chodzi o zakwaszenie organizmu, zdaniem zwolenników tej teorii jego przyczyny mogą być różne, od złej diety po stres. Co do objawów również nie jest to dokładnie sprecyzowane, jedni twierdzą, że może być to ogólne osłabienie kondycji i samopoczucia, inni wskazują na obniżenie odporności, pogorszenie wyglądu i jakości włosów, paznokci oraz skóry. Widać więc, że objawy te mogą równie dobrze wiązać się chociażby z niedoborami niektórych witamin. Czy to właśnie z tego powodu wiele osób nie wierzy w istnienie zjawiska zakwaszenia organizmu?

Zakwaszenie organizmu czy istnieje?

Zdaniem Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej nie ma wystarczających naukowych podstaw do tego, by uznać zakwaszenie organizmu za faktycznie występującą jednostkę chorobową. Samo zwiększenie pH krwi powyżej poziomu uznawanego za normę oznacza kwasicę, która jednak ma zupełnie inne symptomy, niż te, które przypisuje się zakwaszeniu organizmu, i wiąże się z zaburzeniami pracy bądź niewydolnością nerek, płuc czy nieprawidłowym metabolizmem. Również proponowane odkwaszanie organizmu nie pasuje do kwasicy, ponieważ nie leczy się jej wyłącznie zmianą diety czy przyjmowaniem suplementów. Z kolei niektórzy podają informację, jakoby o zakwaszeniu organizmu miało świadczyć zwiększone pH moczu, jednak jego zmiana na zasadowe może prowadzić do zwiększenia ryzyka infekcji, co z pewnością nie jest korzystne dla zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Magnez – właściwości, działanie, wpływ na zdrowie i źródła w pożywieniu

Dlaczego zakwaszenie organizmu to bzdura według niektórych osób?

Raczej powinno się postawić pytanie, dlaczego niektórzy wierzą w jej istnienie. I odpowiedzią na to na pewno nie powinien być fakt, że istnieją preparaty odkwaszające organizm czy artykuły w internecie zatytułowane „Zakwaszenie organizmu – czym leczyć”. Swoje wątpliwości w kwestii zdrowia powinno się rozwiązywać wspólnie z lekarzem, a nie decydując się na wprowadzanie radykalnych zmian w diecie czy stosowaniu niepewnych suplementów. Skoro nie ma dowodów na to, że istnieje taka choroba jak zakwaszenie organizmu, przyczyny swoich dolegliwości należy poszukać na innej płaszczyźnie.

Co powoduje zakwaszenie organizmu?Co powoduje zakwaszenie organizmu?

Ponad 100 lat temu powstała idea tzw. diety alkalicznej, która ma chronić organizm przed zakwaszeniem, do którego prowadzi spożywanie produktów bogatych w pierwiastki kwasotwórcze, czyli przede wszystkim mięso i jego przetwory, ale też produkty pochodzenia zwierzęcego, jak choćby mleko czy jajka. Właśnie to miałoby wpływać na obniżenie stosunku pierwiastków zasadowych do kwasowych i w konsekwencji zmianę pH krwi czy też moczu. Dlaczego zakwaszenie organizmu to bzdura? Zgodnie z informacjami jakie przekazuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej do zmian w równowadze kwasowo zasadowej i zmiany pH krwi zachodzi wyłącznie w przypadku zagrażających życiu chorób, a nie nieprawidłowościach w diecie. Ciężko więc powiedzieć, co powoduje zakwaszenie organizmu. Czasowe zmiany pH moczu mogą być wynikiem nieprawidłowej diety, ale trwałe występują raczej w kontekście problemów z nerkami.

Zakwaszenie organizmu i jego skutki

Zwiększenie pH krwi, czyli kwasica, może powodować zaburzenia enzymatyczne, agresywne oddziaływanie kwasów na tkanki organizmu oraz demineralizację. Skutki tych symptomów mogą być odczuwalne na wielu płaszczyznach, takich jak zaburzenia układu nerwowy czy obniżenie zdolności organizmu do obrony przed bakteriami czy wirusami.

Objawy zakwaszenia organizmu

Jako objawy zakwaszenia organizmu, objawiającego się zwiększonym pH moczu, podaje się między innymi, brak energii, ciągłe zmęczenie, nerwowość, zapalenie dziąseł, suchość skóry, skurcze łydek czy sztywnienie szyi. Są to więc objawy bardzo rozległe lecz z drugiej strony na tyle nieprecyzyjne, że można by im przypisać równie dobrze niedobór pewnych witamin – najlepiej więc skonsultować tego typu objawy z lekarzem.

Co na zakwaszenie organizmu – czyli jak odkwasić organizm?

W przypadku tajemniczego zakwaszenia organizmu sposobem ma być dieta na odkwaszenie organizmu. W przypadku kwasicy, czyli podwyższonego pH krwi, konieczna jest opieka lekarska, a samo leczenie wiąże się z poddaniem się wielu badaniom i przyjmowaniem leków, a niekiedy nawet zabiegiem chirurgicznym, kiedy powodem jest niewydolność jakiegoś organu. Jak odkwasić organizm jeśli chodzi o podwyższone pH moczu? Jeśli lekarz nie stwierdzi, że konieczne jest wprowadzenie leczenia, polegającego chociażby na zmianie diety, to najprawdopodobniej nie ma sensu się tym przejmować, a już na pewno przyjmować podejrzanych suplementów diety.

Odkwaszanie organizmu – jak przebiega?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, jeśli tak naprawdę mamy do czynienia z nieistniejącą jednostką chorobową. Jeżeli jednak pacjenta zaniepokoją jakiekolwiek objawy, powinien udać się do lekarza, by określił on prawdziwą przyczynę problemów zamiast ufać suplementom, będącym jedynie chwytem reklamowym. Po dokładnym określeniu przyczyny, lekarz poda indywidualne zalecenia, które powinny poprawić stan zdrowia chorego – może być to uzupełnienie pewnych witamin czy minerałów, zmiana trybu życia czy wykonanie specjalistycznych badań w kierunku poważniejszych schorzeń.

Odkwaszenie organizmu dieta

Odpowiedzią na rozwiązanie problemu z zakwaszeniem organizmu miałaby być tzw. dieta alkaliczna. Dieta na odkwaszenie organizmu miałaby polegać na zwiększeniu spożywania produktów zawierających pierwiastki zasadotwórcze, a zmniejszeniu produktów bogatych w związki kwasotwórcze. Udowodniono, że wprowadzenie takiej diety nie ma jednak wpływu na zmianę pH krwi, a nieznacznie zmienia pH moczu w kierunku zasadowym, co jak już wspomnieliśmy, niekoniecznie ma dobry wpływ na organizm ze względu na ryzyko infekcyjne.

Które produkty powodują zakwaszenie organizmu? Co wyeliminować z diety?

Jeżeli chodzi o odkwaszenie organizmu dieta wspomniana powyżej powinna być bogata w owoce i warzywa (zawierające pierwiastki zasadotwórcze) oraz uboższa w mięsa, produkty odzwierzęce i zboża (mające więcej pierwiastków kwasotwórczych). Zwolennicy teorii zakwaszenia organizmu powołują się w tym przypadku na pH konkretnych produktówspożywczych, jednak jak wynika to z najnowszych badań, nie ma to udokumentowanego wpływu na zmianę pH krwi i niewystarczający wpływ na pH moczu.

Odkwaszenie organizmu – zdrowy tryb życia

Ciężko powiedzieć, że ktokolwiek zachęcający do prowadzenia zdrowego trybu życia działa na czyjąkolwiek niekorzyść, więc również w przypadku zwolenników teorii istnienia zakwaszenia organizmu promujących zdrową zbilansowaną dietę połączoną z regularną aktywnością fizyczną ciężko postawić zarzuty. Prawdą jest, że w przypadku pewnych osób wprowadzenie diety bogatszej w owoce i warzywa, co na odkwaszenie organizmu ma być lekarstwem, może prowadzić do znacznego polepszenia stanu zdrowia i poprawienia samopoczucia, a nawet zrzucenia zbędnych kilogramów czy poprawy jakości włosów, skóry czy paznokci, ale będzie to wynikać raczej z ogólnego dostarczenia organizmowi prawidłowych ilości niezbędnych witamin i składników odżywczych, dzięki którym organizm może prawidłowo funkcjonować.

Zakwaszenie organizmu czym leczyć – czy są preparaty pomagające odkwasić organizm?

Niestety, zakwaszenie organizmu, czy istnieje czy nie, to kolejny chwyt marketingowy, na którym próbują wzbogacić się firmy produkujące suplementy diety. Nie można więc powiedzieć, co na zakwaszenie organizmu powinno pomagać. Nawet jeśli lekarz miałby stwierdzić, że pH moczu danego pacjenta powinno być niższe, na pewno nie pomogą w tym ziołowe pastylki czy inne suplementy diety, a zmiana stylu życia i sposobu odżywiania pod kontrolą lekarza. Nie ma więc sensu kupować takich środków – nie oznacza to, że mogą one zaszkodzić, jednak najprawdopodobniej nie przyniosą żadnego skutku w zakresie pH moczu.

ZOBACZ TEŻ: Ashwagandha – co to jest, na co pomaga i dla kogo jest wskazana?

Jak sprawdzić zakwaszenie organizmu?

Sposobem zbadania tego zjawiska ma być pomiar pH moczu. Jego oceny można dokonać przy pomocy papierka lakmusowego. Takie badanie należy wykonać kilkukrotnie w ciągu dnia, zaczynając od pierwszego moczu po przebudzeniu, jeszcze przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku. Z pobranych wyników należy stworzyć wykres – jeśli będzie on prezentować krzywą wznoszącą się wraz z upływem czasu, ma to świadczyć o zakwaszeniu organizmu. W przypadku braku problemów z zakwaszeniem linia powinna przypominać raczej zygzak.

Zakwaszenie organizmu – podsumowanie

Podsumowując należy jeszcze raz podkreślić, że zakwaszenie organizmu i jego skutki są raczej chwytem marketingowym wymyślonym na potrzeby zwiększenia sprzedaży suplementów diety. Środki mające powodować odkwaszenie organizmu, preparaty na nieistniejące choroby czy inne magiczne środki mają jedynie skłonić pacjentów do wydania pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te środki będą szkodliwe czy niebezpieczne dla zdrowia. Większość z nich to preparaty ziołowe, które znacząco nie wpłyną na organizm, jednak nie ma sensu przyjmować ich tylko po to, by uzupełniać dietę w substancje, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. dużo lepszą metodą troski o zdrowie jest prowadzenie zdrowego stylu życia, który opiera się na zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej, a w przypadku niepokojących objawów – wizycie u lekarza, który odkryje prawdziwą przyczynę złego samopoczucia.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *