Witamina B1 – jak działa, jakie ma właściwości i jaka jest jej rola?


Witamina B1, inaczej zwana tiaminą, jest jedną z witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jej działanie wspomaga pracę układu nerwowego, mięśni i serca. Na co jeszcze ma wpływ, gdzie występuje i czym może skutkować jej niedobór? Zapraszamy do lektury!

Jak działa witamina B1 i jakie jest jej zastosowanie?

Wspieranie funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego to jednak nie wszystko, co oferuje nam witamina B1. Właściwości te, choć niezwykle istotne, nie są jednak wszystkim, co zawdzięczamy tiaminie. Badacze przypuszczają, że może ona mieć wpływ także na funkcjonowanie układu odpornościowego. Witamina ta może też wykazywać właściwości antyoksydacyjne. Warto jeszcze wspomnieć, czym jest beri-beri – ta choroba wywołana brakiem witaminy B1, określana jako skrajna awitaminoza, może wiązać się z poważnymi skutkami dla naszego zdrowia.

Jak działa witamina B1?

witamina b1 jak działa

Witaminę B1 wykorzystują komórki wielu narządów – uczestniczy ona bowiem w oddychaniu międzykomórkowym. Jej wkład w funkcjonowanie układu nerwowego polega natomiast na syntezie neuroprzekaźników, przy pomocy których sygnały są przekazywane pomiędzy neuronami. Co ciekawe okazuje się, że tiamina przyspiesza gojenie ran oraz wspomaga ochronę nerek w przypadku pacjentów zmagających się z cukrzycą typu II.


ZOBACZ TEŻ: Witamina D3 – podstawowe informacje, właściwości i zastosowanie

Witamina B1 właściwości – co daje witamina B1?

Witamina B1 – na co jeszcze nam pomoże? Jako, że brak witaminy B1 może skutkować problemami z układem nerwowym, zapewnienie jej odpowiedniego stężenia we krwi może uchronić nas przed depresją czy zaburzeniami koncentracji. Tiamina uczestniczy też w procesach energetycznych organizmu, w reakcjach prowadzących do syntezy nukleotydów i NADPH, czyli związku odpowiedzialnego za przemianę kwasów tłuszczowych i procesy neurofizjologiczne. Warto też pamiętać o prawidłowych zmianach metabolicznych zachodzących w organizmie, a także pracy serca, wątroby i mięśni szkieletowych, na co witamina B1 ma niezwykle istotny wpływ.

Witamina B1 kiedy stosować? Witamina B1 wskazania

Zbyt małe stężenie tiaminy w organizmie może prowadzić do zaburzeń trawienia i wydzielania soków żołądkowych, zaburzeń neurologicznych, które polegają na upośledzeniu przemiany cukrów, co z kolei może skutkować niewystarczającym zapewnieniem energii organom takim jak chociażby mózg. Innym skutkiem, jaki powoduje niedobór B1, są zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, a nawet wiele niecharakterystycznych objawów, takich jak zmniejszenie apetytu, depresja, zmniejszenie masy ciała, zaburzenie popędu płciowego czy zanik miesiączki. Dla kogo witamina B1? Wskazania dotyczą przede wszystkim osób zażywających leki moczopędne, osoby stosujące dietę bezmięsną lub ubogą w produkty zbożowe i kasze, a także anorektycy i alkoholicy.

Witamina B1 dawkowanie

Zapotrzebowanie na witaminę B1, jak w przypadku praktycznie wszystkich składników, jest zależne przede wszystkim od wieku, wagi, diety czy ilości oraz regularności aktywności fizycznej. Według Instytutu Żywności i Żywienia w kontekście składnika, jakim jest witamina B1, standardowe dawkowanie powinno prezentować się następująco:

 • dzieci od 1. do 3. roku życia – 0,5 mg/dobę
 • dzieci od 4. do 6. roku życia – 0,6 mg/dobę
 • dzieci od 7. do 9. roku życia – 0,9 mg/dobę
 • chłopcy od 10. do 12. roku życia – 1 mg/dobę
 • chłopcy od 13. do 18. roku życia – 1,2 mg/dobę
 • dziewczęta od 10. do 12. roku życia – 1 mg/dobę
 • dziewczęta od 13. do 18. roku życia – 1,1 mg/dobę
 • mężczyźni – 1,3 mg/dobę
 • kobiety – 1,1 mg/dobę
 • kobiety w ciąży – 1,4 mg/dobę
 • kobiety karmiące – 1,5 mg/dobę

Na co witamina B1 jest najlepsza?

Wiemy już, jak wiele funkcji pełni w organizmie witamina B1, w czym jest ona jednak najlepsza dla naszego zdrowia? Przez jej kluczowe dla zdrowia psychicznego właściwości, często witamina B1 nazywana jest „witaminą nastroju”. Poprzez wsparcie systemu nerwowego pomaga w leczeniu nerwobólów czy zwyrodnień na tle układu nerwowego. Co ciekawe, na rynku znajdziemy też bogate w wit B1 preparaty kosmetyczne, mające wspomagać walkę z cellulitem, łojotokiem, czyrakami czy stanami zapalnymi skóry.

Witamina B1 czy można przedawkować? Kiedy przestać przyjmować witaminę B1?

W związku z tym jak działa witamina B1, ciężko zaobserwować objawy związane z jej przedawkowaniem. Tiamina ma bowiem ograniczoną zdolność wchłaniania z przewodu pokarmowego, konkretnie jelita cienkiego, a jej nadmierne ilości są usuwane z organizmu wraz z moczem. Jednak, kiedy w skrajnych przypadkach dochodzi do hiperwitaminozy (nadmiar witaminy B1), można zaobserwować objawy reakcji alergicznej, zawroty głowy, arytmię serca czy drżenie mięśni.

Dlaczego witamina B1 jest na receptę?

Witamina B1 bez recepty jest dostępna na polskim rynku w dawce 3 mg, natomiast do zakupu większej dawki, 25 mg, będziemy już potrzebować recepty. Dlaczego witamina B1 jest na receptę? Nie można zapominać, że leki czy suplementy diety to nie cukierki, które można łykać bez ograniczeń – bardzo łatwo przy ich nieodpowiednim stosowaniu wyrządzić swojemu organizmowi krzywdę. Właśnie przed tym mają chronić recepty – dzięki nim silne leki mogą otrzymać wyłącznie osoby, które dostały takie zalecenie od lekarza, co powinno zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych.

Gdzie witamina B1 występuje naturalnie?

W czym wit B1 występuje jeśli chodzi o produkty spożywcze? W czym wit B1 znajdziemy najwięcej? Jej głównym źródłem pokarmowym są ziarna, takie jak zarodki pszenne, nasiona słonecznika,
pieczywo pełnoziarniste, chleb żytni jasny, ryż. Poza tym znajdziemy tę witaminę w płatkach śniadaniowych, Muesli, orzechach, warzywach strączkowych, kiełkach soi, drożdżach, wieprzowinie, ale też ziemniakach, awokado, szpinaku, kapuście, czy brukselkę. Owoce, gdzie witamina B1 występuje w większych ilościach, to przede wszystkim arbuzy, mandarynki czy porzeczki.

Wit B1 preparaty – jakie preparaty z witaminą B1 są najpopularniejsze?

Jaka witamina B1 będzie dla nas najkorzystniejsza? W aptece znajdziemy zarówno preparaty w formie suplementów diety, jak i leki z witaminą B1 dostępne wyłącznie na receptę. Jeśli potrzebujemy uzupełnienia tego składnika w naszej diecie, najlepiej skonsultować wybór odpowiedniego preparatu z lekarzem i farmaceutą – to oni dobiorą odpowiedni dla nas produkt z największą dokładnością, biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne informacje, takie, jak chociażby naszą historię chorób.

Jaka witamina B1 jest dostępna w aptece?

 

Apteo Witamina B1 3mg

Witamina B1 tabletki bez recepty – jak łatwo domyślić się po dawce 3mg. Producent informuje, że produkt ma służyć uzupełnieniu diety w składniki zawarte w produkcie, a spożywać go należy w ilości jednej tabletki dziennie. W opakowaniu znajdziemy 50 tabletek. Cena: około 2,99 zł

ForMeds F-VIT B1

Suplement diety z witaminą B1 w postaci proszku. Producent zaleca wsypanie jednej płaskiej miarki do suchego naczynia i dodanie 200 ml wody lub innego napoju. Spożywamy jedną miarkę dziennie w trakcie posiłku. Poza witaminą B1 w produkcie znajdziemy inulinę, czyli korzeń cykorii. Cena za 48 g produktu to około 14,39 zł

 

Molekin B1

Zaznaczaliśmy wcześniej, że na lek z witaminą B1 w ilości większej niż 25 mg potrzebna będzie nam recepta. Co ciekawe, w Molekinie B1 znajdziemy aż 35 mg tiaminy, a jest to suplement diety dostępny bez recepty – o co więc chodzi? Otóż recepta jest potrzebna do wykupienia leku, nie suplementu diety. Muszę jednak zaznaczyć, że dawka 35 mg witaminy B1 to aż 3182% zalecanego dziennego spożycia, a producent zaleca spożywanie aż trzech tabletek dziennie. Aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia, przed przyjmowaniem tego typu leków należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który określi, czy w przypadku konkretnego pacjenta jest to potrzebne i bezpieczne.


ZOBACZ TEŻ: Cholina – co to jest, jak działa i jak wpływa na nasze zdrowie?

Jaka witamina B1? – podsumowanie

Witamina B1 jest jednym z najistotniejszych składników w ludzkim organizmie. Pełni tak wiele funkcji, że można powiedzieć, iż jest właściwie niezastąpiona. Trzeba więc uważać, by nie doprowadzić do jej niedoboru, który może być groźny w skutkach. Co daje witamina B1? Przede wszystkim dba o nasz układ nerwowy i prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Nie jest to jednak substancja, którą można bez potrzeby włączyć do swojej diety poprzez suplementację – decyzję o takim działaniu powinien podjąć lekarz – przyjmowanie leków czy suplementów diety bez jego nadzoru może skutkować niekorzystnymi efektami dla naszego zdrowia, dlatego też większe dawki leków z witaminą B1 otrzymamy tylko na receptę. Jeśli zauważasz u siebie symptomy mogące sugerować niedobór witaminy B1, pierwsze kroki skieruj do specjalisty, a nie osiedlowej apteki.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *