Waleriana – co to jest, jak działa i na co pomaga?


Walerianę znały już nasze babcie, które z jej pomocą radziły sobie z nadmiarem stresu. Jednak oprócz silnego działania uspokajającego, waleriana ma też szereg innych, równie cennych właściwości. Wśród natłoku sztucznych preparatów mających poprawiać sen czy koncentrację, warto wrócić do nieco zapomnianych już ziół, takich jak kozłek lekarski, z którego korzeni wytwarza się walerianę. Sprawdź, czym jeszcze może zaskoczyć cię ten naturalny środek na uspokojenie i jakie jego formy są dziś dostępne w aptekach.

Waleriana co to jest i jakie są jej właściwości?

Jak już wspomnieliśmy, walerianą nazywa się preparaty pozyskiwane z korzenia ziela o nazwie kozłek lekarski. Od lat roślina ta jest jedną z ważniejszych środków w medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie, a wykorzystuje się ją głownie w leczeniu chorób układu pokarmowego i moczowego, ale jest też pomocna w walce z bolesnymi miesiączkami i zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Badania naukowe, mimo, że jednoznacznie nie potwierdziły skuteczności waleriany, wykazały, że jest ona dla większości ludzi bezpieczna i raczej nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Warto jednak przed jej zastosowaniem skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy w przypadku konkretnej dolegliwości jest wskazane jej zastosowanie.

Waleriana co daje? Czyli jak działa waleriana?

Waleriana co daje?

Waleriana na uspokojenie czy waleriana na sen to najpopularniejsze propozycje wykorzystania właściwości kozłka lekarskiego. Jednak to nie wszystko – waleriana w kroplach może pomóc uporać się z bólem brzucha związanym z miesiączką. Właściwości rozkurczające sprawiają, że waleriana jest też skuteczna jako środek pomocniczy przy problemach z układem pokarmowym. Czy są jeszcze inne doniesienia o tym, jak działa waleriana? Zdaniem niektórych może pomóc na wzdęcia, a nawet, stosowana w formie rozcieńczonej na skórę, pomóc wyeliminować łupież, łojotok i choroby skórne.

Waleriana jak stosować? Jakie są formy suplementacji?

Walerianę jako suplement diety najlepiej stosować zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ nie każda forma waleriany będzie miała takie samo działanie (wiadomo na przykład, że roztwór alkoholowy waleriany jest silniejszy od roztworu wodnego, ze względu na łatwiejsze rozpuszczanie się środka w alkoholu). Nie należy jednak stosować waleriany dłużej niż przez 2-3 tygodnie bez przerwy. W jakich formach występuje korzeń waleriany? Jaka forma suplementu jest najlepsza?

  • Waleriana napar do picia – napary to najpopularniejsze formy, w jakich występują zioła lecznicze, w tym waleriana. Napar taki przygotowuje się zalewając jedną łyżeczkę korzenia kozłka lekarskiego 150 ml wrzącej wody. Napar należy trzymać pod przykryciem przez 10-15 minut, po czym można go przecedzić. W tej formie nie należy przekraczać dawki 3 filiżanek naparu z waleriany dziennie.
  • Waleriana w tabletkach – tabletki walerianowe są na pewno najprostszą do przyjmowania formą, w jakiej występuje waleriana. Tabletki z reguły przyjmuje się w dawce jednej tabletki dziennie, jednak najlepiej dokładniej dookreślić potrzebną dawkę z lekarzem lub farmaceutą. Waleriana w tabletkach jest bezpieczna dla organizmu, jednak warto skonsultować z lekarzem, czy nie będzie ona kolidowała z lekami, które już przyjmujemy.
  • Waleriana w kroplach – będzie to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli w trosce o układ pokarmowy chcesz zrezygnować z przyjmowania suplementów diety w formie tabletek. Krople waleriany to tak naprawdę nalewka z kozłka lekarskiego – nie jest to więc środek wskazany dla dzieci ani osób z padaczką czy chorobą alkoholową.

Waleriana jak stosować? Jakie są dzienne dawki i zalecenia?

Najpopularniejszą formę waleriany, czyli krople, można przyjmować w ilości 20-60 kropli na jednorazową dawkę, koniecznie po posiłku. Wieczorem, w przypadku problemów ze snem, krople walerianowe można dodać do szklani gorącego mleka z miodem. Mimo, że kozłek lekarski jest uważany ogólnie za ziele bezpieczne dla zdrowia, nie można zapominać o przerwach w jego stosowaniu. Przerwa taka, po 2-3 tygodniach stosowania, powinna trwać przynajmniej 2 tygodnie – po tym czasie można wrócić do ponownego stosowania waleriany. Brak opisanej przerwy może skutkować występowaniem bólu głowy i kołatania serca.

Waleriana kiedy zaczyna działać? Kiedy spodziewać się pierwszych efektów?

W zależności od formy waleriany, jej stężenia, a także indywidualnych cech organizmu, czas reakcji na walerianę może być różny. Warto też wziąć pod uwagę badania, z których wynika, że jedynie 10-15% populacji jest podatnych na działanie ziela, jakim jest waleriana. Działanie pomocnicze może jednak wynikać z efektu placebo.

Waleriana czy działa? Jakie są opinie stosujących?

Mimo, że waleriana nie przedstawia działania uniwersalnego na każdy organizm, wielu użytkowników suplementu diety potwierdza jego kojące na nerwy działanie. Pacjenci potwierdzają też, że napar z waleriany jest pomocny w walce z bezsennością. Co istotne, równie często można napotkać opinię, że po zastosowaniu tabletek z walerianą może wystąpić wrażenie otumanienia, co wiąże się z tym, że po jej zastosowaniu lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu.

Czy waleriana jest bezpieczna?

Mimo, że badania nie wykazały większych zagrożeń związanych ze stosowaniem waleriany, warto w tym miejscu wspomnieć o skutkach ubocznych, jakie powinny zwrócić nasza uwagę. Są to między innymi ból i zawroty głowy, problemy z żołądkiem, uczucie senności w ciągu dnia, otępienie umysłowe, nadpobudliwość ruchowa oraz suchość w jamie ustnej. W przypadku wystąpienia jednego lub więcej z powyższych objawów, najlepiej zaprzestać przyjmowania waleriany i skonsultować się zlekarzem lub farmaceutą w celu dobrania innego suplementu.

Komu wskazane jest stosowanie waleriany?

Komu wskazane jest stosowanie waleriany?

Waleriana – co daje? Wskazaniami do stosowania waleriany są problemy z układem nerwowym wywołane stresem i nadpobudliwością. Minimalizowanie uczucia napięcia, problemy z ciśnieniem krwi, kruche naczynia krwionośne – na te problemy również może pomóc waleriana. Jak stosować walerianę w przypadku stanów lekkiego rozdrażnienia czy chwilowych problemów ze snem? Szansa na to, że jednorazowe zastosowanie waleriany rozwiąże problem są nikłe, jednak nie ma przeciwwskazań do takiego stosowania.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania waleriany?

Przeciwwskazania co do stosowania kropli walerianowych są podobne co do stosowania alkoholu – nie należy podawać ich dzieciom, osobom cierpiącym na chorobę alkoholową czy padaczkę. Przez osoby starsze waleriana w każdej formie powinna być stosowana z zachowaniem ostrożności, gdyż może powodować zawroty głowy po przebudzeniu, omdlenia, a nawet utratę świadomości. Nie powinny jej stosować osoby przed planowaną operacją w znieczuleniu ogólnym, ponieważ wchodzi w reakcję z lekami stosowanymi przez anestezjologów. Waleriana dla dzieci, waleriana w ciąży czy podczas karmienia piersią również nie powinna być stosowana.

Waleriana gdzie kupić?

Musisz wiedzieć, decydując się na stosowanie suplementu diety, jakim jest waleriana, gdzie kupić tego typu środki. O tym, czy waleriana jest bezpieczna, decyduje między innymi źródło jej pochodzenia. Nie będzie zaskoczeniem, że najbezpieczniejszym miejscem na zakup leków czy suplementów diety są apteki. Jeżeli zależy ci na konkretnej formie waleriany, która nie jest dostępna na miejscu, możesz zamówić produkt w aptece internetowej. Waleriana do parzenia może być dostępna w sklepach zielarskich.

Jakie są najpopularniejsze preparaty z walerianą?

Jeśli zapytasz kogoś co to jest waleriana, z pewnością najczęściej w odpowiedzi usłyszysz, że to krople na uspokojenie. Jednak dziś waleriana występuje w różnych formach, dawkach i oczywiście w różnych cenach. Sprawdź, jakie produkty są najczęściej wybierane.

  • Amara krople walerianowe – producent podkreśla, że 100 g kropli walerianowych zawiera 100 g nalewki kozłkowej, a sam produkt zawiera 64-68% etanolu. Opakowanie zawiera 35 g produktu. Jest to najpopularniejsza forma, w jakiej występuje waleriana. Cena: około 3 zł
  • Herbapol waleriana forte – tabletki z korzeniem kozłka lekarskiego, który ma wspierać organizm w stanach napięcia i wzmacniać pracę układu krwionośnego – czyli to, co oferuje każda waleriana. Dawkowanie zalecane przez producenta to jedna tabletka stosowana dwa razy dziennie, popijana płynem. Poza kozłkiem lekarskim w składzie znajdziemy tylko substancje wypełniające iprzeciwzbrylające. Opakowanie zawiera 30 tabletek. Cena: około 13 zł
  • Valused noc plus – suplement diety w formie tabletek, którego zadaniem jest pomoc przy okresowych trudnościach z zasypianiem i objawach napięcia nerwowego wywołanego stresem. Poza kozłkiem lekarskim w składzie znajdziemy między innymi wyciąg z chmielu i ziela męczennicy. Lek można stosować u dzieci powyżej 12 roku życia. W przypadku problemów ze snem należy przyjąć 2 tabletki na pół godziny przed snem, w przypadku stresu 2 tabletki 3 razy na dobę. W opakowaniu znajdziesz 30 tabletek. Cena: około 16 zł

Waleriana czy melisa – co lepsze?

Każde z tych ziół przedstawia inne właściwości – na problemy z bolesnymi miesiączkami czy menopauzę lepsza będzie waleriana, a melisa lepiej sprawdzi się chociażby w przypadku dzieci, którym nie wolno podawać waleriany. A co w przypadku tego samego problemu, czyli bezsenności lub napięcia nerwowego? Co będzie skuteczniejsze, waleriana czy melisa? Melisa na pewno jest środkiem mniej inwazyjnym, a produkty z jej zawartością raczej nie zawierają alkoholu – co innego w przypadku waleriany. Jednak o tym, co będzie lepsze w przypadku konkretnego pacjenta, najlepiej zadecyduje lekarz bądź farmaceuta, który pomoże dobrać konkretny suplement.

Waleriana – podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł ten pomógł ci odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące tego jak działa waleriana, co to jest waleriana, czy działa i jakie są zalecenia i przeciwwskazania do jej stosowania. Pamiętaj jednak, że wiedza ogólna to nie wszystko. W przypadku każdego preparatu, takiego jak ziele czy suplement diety (na przykład waleriana), lek czy środek leczniczy, warto zasięgnąć opinii lekarza bądź farmaceuty który stwierdzi, że jest to produkt odpowiedni do stosowania przez danego pacjenta.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *