Użądliła Cię pszczoła? Zobacz jak szybko pozbyć się bólu


1
1 point

Użądliła Cię pszczoła? Sprawdź jak łatwo można temu zaradzić.

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył tego uczucia. Ukąszenie pszczoły bo właśnie o tym mowa nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć. W pewnych przypadkach może być nawet bardzo niebezpieczne- jeśli ktoś jest uczulony na pszczeli jad. Ukąszenie osoby uczulonej na jad może być bardzo niebezpieczne i zagrażać życiu. Często doprowadza do wstrząsu anafilaktycznego, czyli reakcji organizmu na jad- nazywany także reakcją alergiczną anafilaksją.

Najczęstszym objawem jest obniżenie tętnicze krwi, jak wysypka w miejscu ukąszenia.

Do bardzo groźnych objawów zalicza się:

– zawroty głowy

– bardzo znaczne osłabienie całego organizmu

– nierówne bicie serca

– ochrypły głos

– duszności

– wymioty

W przypadku szoku anafilaktycznego, należy niezwłocznie udać się na pogotowie w celu diagnozy jak i prawdopodobnie zażycia leków przeciwhistaminowych.

Co jeśli nie jesteśmy uczulenia na jad pszczeli?

Czy możemy temu zaradzić? W domu? Dostępnymi środkami jakie mamy aktualnie pod ręką?

Otóż odpowiedź brzmi: TAK.

W pierwszym kroku musimy w bezpieczny sposób usunąć żądło, co nie jest takie proste jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie wolno wysysać samego jadu bądź też wyrywać żądła palcami.

W każdym żądle owadów a zwłaszcza pszczół znajduje się malutki woreczek z jadem, próbując “wyrwać” żądło możemy narazić się na “wpompowanie” większej ilości jadu do organizmu. Aby tego uniknąć należy odciąć owy zbiorniczek z jadem, następnie wyciągnąć samo żądło. Pomocna w tym może bardzo się okazać najzwyklejsza igła i żyletka.

Co zrobić by obrzęk, zaczerwienienie jak i bardzo irytujące swędzenie po ukąszeniu odpuściło? Oto lista domowych sposobów na pozbycie się dolegliwości po ukąszeniu:

Soda oczyszczona – 2 małe łyżeczki sody oczyszczonej należy wymieszać w szklance z wodą do uzyskania konsystencji papki. Taką substancję należy nałożyć na miejsce ukąszenia co powinno zneutralizować jad i zmniejszyć uczucie swędzenia.

Czosnek – jeden bądź dwa obrane ząbki należy bardzo mocno zgnieść aż do uzyskania jednolitej konsystencji i posmarować ranę. Obrzęk jak i swędzenie powinno ustąpić.

Ocet – Jeden z najbardziej znanych sposobów stosowanych przez nasze babcie. Należy namoczyć wacik octem, następnie przyłożyć do miejsca ukąszenia.

Cebula – Obrać mała cebulkę i ukroić jeden mały plasterek, przyłożyć do rany.

Amoniak – Bardzo dobra metoda, małą ilość amoniaku wystarczy zmieszać z wodą i posmarować miejsce użądlenia, wszystkie dolegliwości ustąpią.

Błoto – Najzwyklejsze błoto może zdziałać cuda. Małą warstwę błota należy nałożyć na ukąszenie i po sprawie.

Musztarda – Nasze babcie zawsze wiedziały lepiej, wystarczy posmarować ranę, musztarda ma w sobie ocet jak i inne składniki uśmierzające ból.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

1
1 point
Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *