Zbiór trujących roślin występujących na terenie Polski- Lepiej ich unikać!


1
1 point

Lepiej unikaj tych roślin:

Barszcz Sosnowskiego- roślina powodująca silne poparzenia skóry

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina rosnąca dziko na terenie całej Polski. Roślina szczególnie niebezpieczna w upalne słoneczne dni w okresie kwitnienia, od czerwca do sierpnia. Poparzenie rośliną niesie za sobą tragiczne skutki, na skórze występują bolesne pęcherze, w niektórych przypadkach poparzenie może doprowadzić do śmierci. Roślina rośnie do 2m wysokości, posiada biały kwiatostan do złudzenia przypominający koper. Barszcz Sosnowskiego należy omijać szerokim łukiem, dotykanie rośliny jest bardzo niebezpieczne.

Ciekawostką jest, że Barszcz Sosnowskiego nie jest groźny po zachodzie słońca oraz nocą.

Tojad mocny

Tojad mocny

Tojad jest bardzo popularną rośliną występującą w całej Polsce. Należy do grupy najbardziej niebezpiecznych roślin występujących na terenie naszego kraju. Cała roślina razem z korzeniem jest silnie toksyczna, zatrucie niewielką dawką Tojadu mocnego może doprowadzić do paraliżu, zawału serca lub śmierci. Miejscem występowania rośliny są tereny górzyste oraz brzegi zbiorników wodnych. Dotykanie a nawet wąchanie rośliny może być niebezpieczne!

Niech nikogo nie zmyli piękny wygląd tej rośliny, jest bardzo trująca! Tojad posiada wspaniałe fioletowo-granatowe kwiaty. Często jest przesadzany do ogródków, jego wygląd tylko pozornie jest niegroźny. Najbardziej toksyczną częścią rośliny jest korzeń, to on zawiera akonitynę. Podobno była to jedna z najczęściej używanych trucizn w epoce Renesansu.

Tojad znalazł swoje zastosowanie w medycynie, wyciąg z rośliny używany był jako środek np. Przeciw migrenie. Obecnie leki zawierające wyciąg z Tojadu zostały wycofane wielu krajach.

Skutkiem zatrucia akonityną jest podrażnienie nerwów czuciowych oraz ruchowych. Często dochodzi do paraliżu mięśni oraz dróg oddechowych, co może doprowadzić do śmierci. Jedna z nazw zwyczajowych tej rośliny to „mordownik”, mówi wiele o tej niepozornej roślinie.

 

Bieluń zabójcza roślina, którą można spotkać wszędzie

Bieluń

Młodzi ludzie bardzo często traktują Bieluń jako łatwo dostępny środek halucynogenny. Niestety często eksperymentowanie z tą rośliną jest to zgubne. Środki zawarte w bieluniu (alkaloidy tropanowe) pobudzają ośrodkowy układ nerwowy,zaczynają się omamy wzrokowo-słuchowe, ataki wściekłości następnie narkotyczny sen. Ostatni etap może okazać się śmiertelny dla człowieka.

Bieluń jest chwastem ruderalnym, oznacza to, że pojawia się na terenach, które zostały przekształcone przez człowieka, takie jak: wysypiska a nawet pobocza dróg. Niebezpieczne są nasiona, w ich składzie znajdują się trujące alkaloidy.

Wilcza Jagoda (Pokrzyk)

Owoce Wilczej Jagody znane były już w starożytnym Rzymie gdzie używano je jako truciznę. Krzew wilczej jagody sięga do półtora metra wysokości, wszystkie części tej rośliny są trujące! Nawet jeden liść zjedzony przez dorosłego człowieka może okazać się śmiertelny. Natomiast najbardziej trującą częścią jest korzeń rośliny. Zbierając jagody w lesie należy bardzo uważać na tę roślinę, jej owoce przypominają czereśnie bądź jagody.

Toksyczne składniki występując w roślinie, to skopolamina oraz atropina, objawy zatrucia tymi składnikami: silne pobudzenie, rozszerzone źrenice, przyspieszenie akcji serca, światłowstręt, pobudzenie przechodzi w śpiączkę- często kończy się tragicznie.

Konwalia Majowa- bardzo silnie trująca roślina

Konwalia Majowa

Konwalię można spotkać dosłownie wszędzie, kwitnie wczesną wiosną ma białe kwiaty oraz podłużne ciemno zielone liście. Zatrucie konwalią majową prowadzi do poważnego zatrucia organizmu a nawet śmierci. Cała roślina jest trująca.

Cis pospolity śmiertelnie trująca roślina

Cis pospolity

Cis rośnie w parkach, ogrodach lub w lasach na terenie całego kraju. Owoce cisu wyglądają bardzo apetycznie, jednak spożycie tych owoców, lub dowolnej części rośliny prowadzi do ostrego zatrucia organizmu. Roślina należy do silnie toksycznych.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

1
1 point
Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *