Różyczka objawy i leczenie choroby


 Różyczka 

Różyczka to choroba zakaźna, dla której jedynym gospodarzem jest człowiek. Do zarażenia nią dochodzi tzw. drogą kropelkową w chwili kontaktu z zarażoną osobą albo przez łożysko, jak dzieje się przy różyczce wrodzonej.

W sezonie zimowo-wiosennym pojawiają się sezonowe zachorowania na różyczkę mające zazwyczaj bezobjawowy przebieg. Różyczka jest bardzo groźna dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach, ze względu na ewentualną możliwość zarażenia płody. Mocz, krew, kał oraz wydzielina z jamy nosowo-gardłowej osoby zakażonej są materiałami mogącymi doprowadzić do zarażenia.

Różyczka jest groźna tylko dla kobiet w ciąży.

 Różyczka u dzieci 

Na zachorowanie na różyczkę najczęściej narażone są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ale zachorować mogą także dorośli. Różyczka u dzieci ma bardzo łagodny przebieg i nie powoduje powikłań.

 Jak rozpoznać różyczkę u dziecka? 

Różyczka nie jest chorobą wymagającą specjalnego leczenia. Przeważająca ilość dzieci przechodzi ją bardzo łagodnie, nie doświadczając nawet wysypki.  Zdarza się, że u niektórych dzieci pojawia się ból oraz obrzęk węzłów chłonnych, który może utrzymać się nawet kilka tygodni, lecz nie jest to niebezpieczne dla ogólnego zdrowia dziecka.

Jeżeli pojawia się gorączka można zastosować albo naturalne metody obniżania gorączki, albo podawać leki przeciwgorączkowe. Zaleca się również, żeby dziecko pozostało w domu na kilka dni, unikając kontaktu z rodzeństwem oraz rówieśnikami.

 Choroba Różyczka – Zagrożenia związane z różyczką  

Różyczka jest groźna tylko dla kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta planuje dziecko powinna przed zajściem w ciążę wykonać badania, testy, wykazujące obecność przeciwciał różyczkowych.

Gdy okaże się, że w dzieciństwie nie przebyła różyczki najlepsze będzie przyjęcie szczepionki przeciwko chorobie. Zarówno przejście różyczki, jaki szczepienie mają zdolności uodparniające organizm. Przez pierwsze 6 miesięcy niemowlęta posiadają odporność przekazaną im przez matkę. Jednocześnie zaleca się, żeby zaszczepić dziewczynki przeciwko różyczce, gdy mają 13 lat.

 Objawy różyczki 

Małe dzieci najczęściej nie przechodzą różyczki z wyraźnymi objawami. Dzieci starsze oraz dorośli mają przez 1-4 dni objawy niecharakterystyczne, tj. bóle rąk, nóg, ból gardła, gorączkę, bóle głowy, spadek apetytu, nudności oraz zapalenie spojówek.

 Różyczka objawy 

Za charakterystyczny objaw różyczki uważana jest wysypka plamiasto-grudkowa. Pojawia się przede wszystkim na twarzy oraz szyi, ale wraz z postępem choroby może objąć całe ciało.

Zdarza się, że powiększają się węzły chłonne za uszami oraz w okolicy podpotylicznej. Po zachorowaniu na różyczkę gorączka pojawia się rzadko, choć jeśli już jest stanowi element bezwysypkowego przebiegu choroby.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *