Bakterie są wszędzie, 4 najbrudniejsze rzeczy, których codziennie dotykasz


Codziennie mamy kontakt  z bakteriami, na szczęście tylko niewielka ich część jest w stanie zagrozić człowiekowi.

Bakterie znajdują się wszędzie w naszym otoczeniu, w naturze,  nikt i nic nie jest wolne od bakterii – nawet powietrze. Większość bakterii jest dla nas przyjazna, np. te występujące w układzie pokarmowym, również bakterie występujące na naszej skórze są pewnego rodzaju osłoną przed groźnymi bakteriami (patogenami). Naukowcy twierdzą, że wokół nas znajduje się ponad 10.000 różnych bakterii. Najgroźniejsze są między innymi bakterie gronkowca złocistego, bakterie kałowe, salmonella.

Ciągłe mycie rąk i używanie środków antybakteryjnych nie uchroni nas przed kontaktem z groźnymi bakteriami. W ten sposób zmywamy przyjazne bakterie i umożliwiamy patogenom przedostanie się do naszego organizmu. Dlatego nie powinniśmy przesadzać z myciem rąk, należy myć je przed jedzeniem oraz po wyjściu z toalety, po wizycie w szpitalu.

W jaki sposób ograniczyć ryzyko kontaktu z chorobotwórczymi bakteriami?

Będąc np. w pracy pamiętaj o umyciu rąk przed jedzeniem, nie zostawiaj otwartych pojemników z żywnością, jeśli zdarza Ci się zostawić telefon na biurku przemyj go wacikiem nasączonym w płynie dezynfekującym.

Kuchnia to prawdziwe siedlisko bakterii, surowe mięso, wilgoć, to idealne warunki dla bakterii. Blat kuchenny oraz wszystkie uchwyty od szafek oraz lodówki należy dezynfekować. Gąbkę do zmywania wymieniaj tak często jak to możliwe, minimum raz w tygodniu, pamiętaj aby zawsze wysuszyć ją po zmywaniu

Wózki w supermarketach są brudniejsze od miejskich toalet – to słowa mikrobiologów, jest na nich duża ilość bakterii kałowych, dzieje się tak dlatego, że nikt ich nie dezynfekuje. Po zakupach koniecznie myj ręce, kupowane jedzenie zawsze pakuj do torby

 

Przedmioty codziennego użytku na których znajduje się największa ilość bakterii:

Telefon komórkowy:
  • Telefon komórkowy – Badacze z Manchesteru twierdzą, że na naszych telefonach komórkowych znajduje się 5 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Telefonu używamy wszędzie, w aucie, w tramwaju, w sklepie, gromadzi się na nim nasza ślina oraz naskórek. Pamiętajmy o czyszczeniu telefonów.

 

Pilot od telewizora:
  • Pilot od telewizora – Pilot używany jest setki razy dziennie przez wszystkich domowników (czasem gości), często podczas spożywania posiłków. Lądują na nim resztki pożywienia, naskórek, pot. Pamiętaj o przetarciu pilota ścierką namoczoną w środku dezynfekującym.

 

Suszarka do rąk w publicznej toalecie:
  • Suszarka do rąk w publicznej toalecie – Coraz częściej suszarki wyposażone są w filtry, które zatrzymują bakterie, niestety producenci nie podają takich oznaczeń na obudowach.

 

Pieniądze:
  • Pieniądze – Na banknotach znaleziono między innymi bakterie gronkowca złocistego oraz pałeczkę zapalenia płuc. Niestety banknotów nie da się umyć ani wyczyścić, prawdopodobnie dlatego są największym siedliskiem bakterii z jakim mamy codzienny kontakt. Może bezpieczniej będzie płacić kartą?

Źródło: http://list25.com/the-25-dirtiest-things-you-touch-every-day/

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *