Nadmiar wody w organizmie – objawy, przyczyny, leczenie i wskazówki


Mówi się, że ludzki organizm składa się w około 75% z wody. Nadmierne gromadzenie wody w organizmie może być wynikiem źle zbilansowanej diety, ale też nieuregulowanej gospodarki hormonalnej czy symptomem wielu chorób. Coraz częściej w reklamach firm farmaceutycznych słyszymy o tym, jak ciężko zrzucić zbędne kilogramy i zachować zgrabną sylwetkę, kiedy jest nadmiar wody w organizmie. Czym objawia się zatrzymanie wody w organizmie, czym może skutkować i jak sobie z nim poradzić?

Nadmiar wody w organizmie – czym właściwie jest zatrzymanie wody w organizmie?

Woda ma kluczowe znaczenie do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Zdarza się jednak, że organizm z jakichś przyczyn nie usuwa nadmiaru wody, co jest określane jako retencja płynów. Zostają one wówczas magazynowane w różnych organach, co objawia się ogólnym wrażeniem obrzęku ciała. Często jest to sytuacja chwilowa, mogąca ustąpić na przykład po nocnym odpoczynku. Może się pojawiać też jako reakcja chwilowa, podczas upalnych dni czy w sytuacjach, gdy znajdujemy się w gorących pomieszczeniach. Po zmianie otoczenia na takie, w którym panuje chłodniejsza temperatura, organizm powinien sprawnie powrócić do normy. Jednak czasem, takie zachowanie naszego ciała jest objawem poważniejszych chorób – na przykład związanych z gospodarką hormonalną, która nieodpowiednio reguluje poziom wody, albo wzrostem ciśnienia krwi, zwiększającego nacisk na naczynia włosowate.


ZOBACZ TEŻ: Koktajle odchudzające – koktajle, które odchudzają. Porady i przepisy

Nadmiar wody w organizmie objawy – jak rozpoznać zatrzymanie wody w organizmie?jak rozpoznać zatrzymanie wody w organizmie

Jeżeli chodzi o zatrzymanie wody w organizmie, objawy są dość charakterystyczne. Najczęstszym objawem tego, że mamy za dużo wody w organizmie, są pojawiające się obrzęki, wynikające z nadmiernej ucieczki wody z naczyń krwionośnych. O jakich obrzękach konkretnie mowa? Najczęściej w początkowym stadium występuje wzrost masy ciała, opuchlizna oczu po przebudzeniu czy wrażenie spuchniętych stóp po całym dniu. Może też pojawiać się problem ze ściąganiem obrączki czy pierścionka, kiedy obrzęk kumuluje się w palcach dłoni. Czy zatrzymanie wody w organizmie jest niebezpieczne? Poza wrażeniem nabrzmienia może występować wrażenie ciężkości, uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, rozdrażnienie czy nawet regularne bóle głowy. Objawy zatrzymania wody w organizmie w początkowym stadium mogą nie być specjalnie uciążliwe, co często skłania pacjentów do ich bagatelizowania. Kiedy dyskomfort staje się nie do zniesienia często okazuje się, że w organizmie zostały już wyrządzone znaczne szkody. Warto więc zastanowić się, czy obrzęki w naszym przypadku nie występują zbyt często.

Co powoduje nadmiar wody w organizmie – powody zatrzymania wody w organizmie

Wiele osób zadaje sobie pytanie „dlaczego mam nadmiar wody w organizmie”? Przyczyn takiej sytuacji jest naprawdę wiele, od braków w diecie po poważne choroby. Najczęściej są to: niedobór wody (wówczas dochodzi do magazynowania wody, by uniknąć odwodnienia), nadmiar sodu i niedobór potasu, restrykcyjna dieta odchudzająca, nadmiar alkoholu, ciąża, brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej, wysoka temperatura powietrza, stała pozycja ciała. Co jeszcze powoduje zatrzymywanie wody w organizmie? Przyczyny mogą być błahe, takie jak zbliżająca się miesiączka u kobiet, ale mogą być też związane z przyjmowaniem niektórych leków, dla których zatrzymanie wody jest skutkiem ubocznym.

Co oznacza nadmiar wody w organizmie?

Z jednej strony, paradoksalnie, zatrzymująca się woda w organizmie może świadczyć o tym, że mamy jej zbyt mało. Organizm w tej sytuacji uruchamia mechanizm obronny, polegający na magazynowaniu wody w różnych częściach ciała, aby zabezpieczyć się na wypadek odwodnienia. Cząsteczki wody są odprowadzanie z naczyń krwionośnych do wielu różnych organów. Zatrzymanie wody w organizmie w ciąży również może wynikać z potrzeby zabezpieczenia odpowiedniej ilości wody, aby i matka i dziecko mogły prawidłowo funkcjonować.

Jak rozpoznać nadmiar wody w organizmie?

Samo opuchnięcie ciała nie oznacza od razu, że musimy zacząć walczyć z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jest to proces naturalny, występujący na przykład w upalne letnie dni – zwykle wystarczy po prostu napić się odpowiedniej ilości wody, by problem zniknął. Jeżeli jednak problem pojawia się regularnie i poza uciążliwym uczuciem obrzmienia występują inne dolegliwości, takie jak chroniczne zmęczenie czy bóle głowy, powinieneś udać się na wizytę do lekarza. Być może dzięki wczesnej reakcji będziesz w stanie zapobiec rozwojowi poważnej choroby. Jak sprawdzić nadmiar wody w organizmie? Najrozsądniejszym wyborem wydaje się konsultacja z lekarzem. Nie ma możliwości chociażby samodzielnego wykonania badania, które pozwoli na jednoznaczne postawienie diagnozy.

Jak usunąć nadmiar wody w organizmie?

Najprostszym sposobem na to, jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, jest upewnienie się, że pijemy wystarczająco dużo wody i innych płynów. Możemy pić zdrowe soki, zieloną herbatę, ale raczej unikajmy mocnej kawy i czarnej herbaty, które mają właściwości wysuszające. Warto pić wodę zakwaszoną na przykład odrobiną soku z cytryny czy limonki. Dobrym nawykiem jest przyswajanie 1,5 litra wody dziennie. Innym sposobem na to, jak usunąć nadmiar wody z organizmu jest ograniczenie spożywania produktów z dużą ilością soli. Można ją z powodzeniem zastąpić wieloma ziołami, które dodadzą potrawom nowych walorów smakowych.

Nadmiar wody w organizmie do jakiego lekarza – pierwszy i podstawowy element działaniaNadmiar wody w organizmie do jakiego lekarza

Jeżeli podejrzewamy u siebie nadmiar wody, powinniśmy przede wszystkim skierować się do swojego lekarza rodzinnego. On podpowie nam, jak zidentyfikować zatrzymywanie wody w organizmie, jakie badania wykonać czy w końcu do jakiego specjalisty się skierować. Jeżeli nie będzie podstaw do diagnozy poważniejszej choroby, podpowie też, jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Nadmiar wody w organizmie – jak się pozbyć?

Jak usunąć wodę z organizmu na stałe? Aby problem nie nawracał, najlepiej upewnić się z lekarzem, że zatrzymywanie wody nie jest wynikiem nieuregulowanej gospodarki hormonalnej albo innej choroby. Jednak nawet wtedy musimy liczyć się z tym, że woda będzie zatrzymywać się w upalne dni czy wtedy, kiedy długo pozostajemy w jednej pozycji. Warto więc przede wszystkim dać o aktywność fizyczną i odpowiednie nawodnienie organizmu. Również dobrze zbilansowana dieta pozwoli na prawidłowe odprowadzanie wody z organizmu. Niższa zawartość soli w pokarmach zapewni nie tylko lepsze samopoczucie i zabezpieczenie przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, ale też nie będzie zmuszała organizmu do magazynowania dodatkowej ilości wody.

Co na nadmiar wody w organizmie?

Rozwiązaniem na nadmiar wody w organizmie mogą być środki o działaniu moczopędnym i detoksykującym. Jak zlikwidować nadmiar wody w organizmie? Możemy szukać pomocy pośród ziół, takich jak pokrzywa, skrzyp czy zielona herbata. Jeżeli chodzi o zatrzymanie wody w organizmie, leki również mogą być rozwiązaniem. I chodzi tu nie tylko o typowe preparaty z ziół, ale tez specjalne tabletki na zatrzymanie wody. Jednym z popularnych i reklamowanych środków jest np. Hydrominum.

Jakie zioła na nadmiar wody w organizmie?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wprowadzenie do diety ziołowych herbatek. Możemy znaleźć herbaty np. z pokrzywy, skrzypu polnego, korzenia mniszka lekarskiego. Pomocna też będzie zielona herbata czy dodawanie do potraw korzenia i natki pietruszki. O poradę najlepiej poprosić sprzedawcę w sklepie z ziołami czy farmaceutę w aptece – wiele sieci aptek posiada swoje linie produktów ziołowych, które nie są drogie i pochodzą z pewnego źródła. Innym rozwiązaniem są tabletki ziołowe oraz dodawanie świeżych ziół do potraw i wypieków. Dzięki temu będą nie tylko smaczniejsze, ale wzbogacą dania o prozdrowotne właściwości i sprawią, że nie będziemy odczuwali tak dużej potrzeby dodawania soli, która nie sprzyja prawidłowej gospodarce wodnej organizmu.

Jaki lek na nadmiar wody w organizmie? Nadmiar wody w organizmie leczenie

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie? Czy można to zrobić tylko za pomocą gotowych środków w postaci suplementów diety? W aptece najczęściej dostaniemy jedną formę suplementu diety na zatrzymanie wody w organizmie – tabletki. Jednak zanim zdecydujesz się na taki suplement, skonsultuj się ze swoim lekarzem – być może Twój problem ma podłoże hormonalne lub związane z poważniejszą chorobą. W takim przypadku suplementy mogą się nie tylko okazać nieskuteczne, ale też mogą zaszkodzić ze względu na zawartość niektórych składników. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc stosowanie się do zaleceń lekarza.

Nadmiar wody w organizmie tabletki. Czy istnieją tabletki na nadmiar wody w organizmie?

Temat nadmiaru wody w organizmie stał się niezwykle popularny i obecnie większość firm farmaceutycznych posiada swój flagowy produkt mający zredukować nadwyżkę wody. Często jednak tabletki takie nie są w stanie rozwiązać problemu, mimo, że dostarczają organizmowi wielu wartościowych składników. Nie dajmy się więc nabrać na piękne reklamy i cudowne efektysuplementów diety – najlepszym rozwiązaniem zawsze jest poszukanie rozwiązania wspólnie z doświadczonym lekarzem. Jeżeli chcesz podjąć jakieś kroki samodzielnie, lepiej zdecyduj się na zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę i zapewnienie swojemu ciału odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.

Nadmiar wody w organizmie w ciąży

W okresie ciąży kobiety powinny wyjątkowo dużo uwagi poświęcać odpowiedniemu nawodnieniu organizmu. Nowy organizm dziecka rozwija się w środowisku wodnym – potrzebuje więc odpowiedniej ilości wody do prawidłowego rozwoju. Jednak zarówno zbyt mało, jak i zbyt dużo wody może spowodować komplikacje. Mowa tu o wielowodziu i małowodziu. Najlepszym rozwiązaniem by stwierdzić, czy dostarczamy organizmowi wystarczającą ilość wody jest wykonanie przez ginekologa

badania USG, podczas którego jest on w stanie zweryfikować, czy ilość wód płodowych jest odpowiednia.

Jeżeli w trakcie ciąży odczuwasz opuchnięcie ciała i zmęczenie – absolutnie nie oznacza to, że musisz zaopatrzyć się w suplement diety mający zredukować nadmiar wody w organizmie. Takie symptomy najlepiej zweryfikować wraz z lekarzem prowadzącym ciążę – może się okazać, że są one wynikiem szalejącej w tym okresie gospodarki hormonalnej. Również przyjmowanie jakichkolwiek suplementów diety bez konsultacji z lekarzem w tym okresie jest nierozsądne – może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Nadmiar wody w organizmie w menopauzie

Zatrzymanie wody w organizmie u starszych osób nie musi być koniecznie związane z rozwijaniem się chorób. Przyczyną może być też menopauza, inaczej zwana klimakterium. Jest to okres, w którym organizm dojrzałej kobiety traci swoje możliwości rozrodcze i przechodzi w tak zwany stan
bezpłodny. Pojawiające się w wyniku menopauzy zmiany hormonalne mogą powodować przybieranie na wadze, związane także z zatrzymywaniem wody w organizmie. Lekarz po konsultacji może zaproponować rozwiązanie, jakim są leki łagodzące objawy menopauzy. Pomagają one uregulować gospodarkę hormonalną i dzięki temu łagodniej przejść ten trudny okres. Jednak nie jest zabroniona wówczas troska o odpowiedni poziom wody w organizmie, wręcz przeciwnie, w tym okresie kobiety szczególnie powinny zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie organizmu i przyjmowanie środków na bazie ziół, które pomogą zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wody.

Nadmiar wody w organizmie – podsumowanie

Troska o odpowiednie nawodnienie organizmu powinna dotyczyć ludzi w każdym wieku – dzieci, młodzieży, dorosłych, a szczególnie osób starszych i kobiet w ciąży. Jednak tak szumnie krytykowany nadmiar wody w organizmie nie zawsze oznacza problemy zdrowotne – w okresie letnim jest to naturalna reakcja organizmu, zabezpieczająca przed odwonieniem. Niemniej jednak regularne obrzęki mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu czy nieuregulowanej gospodarce hormonalnej. Jednak w tym przypadku zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii lekarskiej niż kupowanie suplementów diety.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *