Kolagen – co to jest, jak działa, właściwości i rodzaje kolagenu


563
563 points

O tym, co to jest kolagen, uczą się już dzieci na lekcjach biologii w szkole podstawowej. Naturalny kolagen występuje w ludzkich i zwierzęcych tkankach – jest to element tzw. tkanki łącznej. Dzięki jego działaniu skóra jest jędrna, stawy funkcjonują prawidłowo, a naczynia krwionośne są szczelne i elastyczne. Jednak wraz z upływem czasu ilość kolagenu w naszym organizmie się zmniejsza, a brak jego uzupełnienia może doprowadzić do niekorzystnych skutków nie tylko estetycznych, takich jak zmarszczki, ale zdrowotnych, jak chociażby zwyrodnieniowa choroba stawów. Przyjrzyjmy się temu niezwykłemu składnikowi nieco bliżej.

Kolagen co to jest i w jakim celu się go stosuje?

Kolagen jest białkiem, stanowiącym element budulcowy tkanek. Kolagen naturalny jest najbardziej rozpowszechnionym białkiem zwierzęcym. Gdzie kolagen naturalny występuje? Największe jego pokłady znajdziemy w skórze, ścięgnach i kościach, choć występuje także w chrząstkach, czy naczyniach krwionośnych.

Gdzie kolagen jest wykorzystywany? Ze względu na swoje charakterystyczne właściwości łączące czy odporność na rozciąganie, jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, biotechnologicznym i farmaceutycznym, ale też skórzanym oraz spożywczym.

Wspomnieliśmy już, że wraz z wiekiem kolagenu zaczyna w naszym organizmie brakować – najbardziej widocznym efektem tego procesu są powstające zmarszczki i wiotczejąca skóra w okolicy szyi i podbródka. Jak temu zaradzić? Możemy kupić wiele produktów zawierających kolagen, kiedy brać tabletki czy zacząć korzystać z kremów z jego zawartością? O tym dowiesz się, czytając ten artykuł.

Dlaczego kolagen?dlaczego kolagen

Jak już wspomnieliśmy, kolagen jest najpowszechniejszym białkiem zwierzęcym. W ludzkim organizmie występuje on naturalnie, w ilości około 30% całego ludzkiego białka, więc jego przyswajanie w formie zewnętrznej lub wewnętrznej pozwoli na utrzymanie bądź przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tkanek. Działanie kolagenu ma uzasadnienie medyczne, więc jeżeli zauważamy na przykład pierwsze oznaki starzenia, warto sięgnąć po kosmetyki z kolagenem, który ma udowodnione działanie.

Jakie właściwości ma kolagen i dlaczego jest tak popularny?

Istnieje wiele rodzajów kolagenu, w samym naszym ciele znajdziemy ich około trzydziestu. Każdy z nich, ma odrobinę inne zadanie – niektóre wzmacniają skórę czy kości, inne zabezpieczają stawy, a jeszcze inne pozwalają ranom na szybsze gojenie się. Również podczas suplementacji możemy wybrać liofilizowany, natywny, rybi czy jeszcze inny kolagen. Jak działa, kiedy samodzielnie dostarczamy go do organizmu? Przyjmowany doustnie jest transportowany do różnych części organizmu, w których występują niedobory, i uzupełnia je, przywracając prawidłową równowagę. Stosowany w kosmetykach bardzo szybko nawilży skórę, nie zapychając porów i nie powodując nadmiernego wydzielania sebum. Jest więc niezwykle popularny, jako składnik suplementów diety czy kosmetyków nawilżających.

Kolagen jak działa?

Kolagen do twarzy, a właściwie jego cząsteczki, mają za zadanie przebić się przez zrogowaciałą warstwę naskórka, by przedostać się do głębszych komórek skóry. Prawdą jest, że zwykła cząsteczka kolagenu może mieć z tym problem, ponieważ jest zbyt duża, by przedostać się przez taką barierę. Co innego, jeżeli chodzi o kolagen naturalny, występujący w postaci trójhelikalnej, złożonej z aminokwasów i peptydów. Kiedy stosujemy taki kolagen na twarz, jest on w stanie pobudzić naszą skórę, do zwiększenia samodzielnej produkcji kolagenu.

Dlaczego kolagen ma strukturę czwartorzędową? Struktura czwartorzędowa powstaje w wyniku połączenia potrójnych helis w fibryle. Wraz z procesem starzenia się organizmu, wzrasta liczba wiązań sieciujących, co powoduje, że struktura kolagenu staje się sztywniejsza, a same cząsteczki kolagenu z rozpuszczalnych przechodzą w formę nierozpuszczalną.

Czy kolagen w ogóle jest przyswajalny i w jakiej postaci jest to możliwe?

Z racji tego, że kolagen jest białkiem, jest trawiony w organizmie tak samo, jak inne białka. Powstające w wyniku procesu trawienia aminokwasy są wchłaniane do krwioobiegu. Nie dotarliśmy do żadnych badań, z których mogłoby wynikać, ze do prawidłowego przyswajania kolagenu niezbędna jest np. witamina C, jak twierdzą twórcy niektórych suplementów. Jest jednak faktem, że witamina C bierze udział w naturalnym procesie powstawania kolagenu w organizmie i z tej przyczyny warto dbać o jej odpowiednie dawkowanie, chociażby w diecie.

Kolagen jest więc przyswajalny w formie składnika suplementu diety, a czysty kolagen będzie wchłaniany przy stosowaniu na skórę.

Jak działa kolagen na stawy?kolagen na stawy

Jeżeli masz problemy zwyrodnieniowe i szukasz odpowiedniego suplementu na stawy, kolagen może Ci pomóc. To białko sprawi, że stawy będą wzmocnione, a ich nawilżenie będzie utrzymane na prawidłowym poziomie. Osoby cierpiące na sztywność stawów i często doświadczają ich strzelania, mogą mieć problem związany właśnie z niedoborem kolagenu. W żelowej strukturze torebki stawowej znajduje się właśnie kolagen, gdzie jest odpowiedzialny za płynność ruchów. Suplementacja kolagenu może pomóc w redukcji bólu stawów, związanego z wykonywaniem codziennych czynności, a także przyniesie ulgę osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów czy chorobę zwyrodnieniową.

Który kolagen na stawy wybrać?

Który kolagen przeciw starzeniu się organizmu sprawdzi się najlepiej? Który kolagen na stawy dla osób starszych? W aptece znajdziemy wiele różnych suplementów i preparatów, którymi możemy próbować uzupełnić niedobory. Lekarze przy złamaniach czy problemach ze stawami często zalecają spożywanie galaretek i produktów z żelatyną, które zawierają w sobie kolagen. Możemy jednak kupić specjalny kolagen na stawy do picia, bądź kolagen w kapsułkach. Wyboru najlepiej dokonać wspólnie z farmaceutą, który doradzi, jaka forma kolagenu będzie najlepsza w naszej indywidualnej sytuacji. Nie warto jednak wierzyć w cudowne maści z kolagenem – cząsteczki kolagenu na pewno nie przedostaną się do stawów przez naskórek.

Jak kolagen wpływa na skórę?

Skóra jest największym organem w ciele człowieka i to właśnie w niej zawarta jest największa ilość kolagenu. Sprawia on, że nasza skóra jest elastyczna i jędrna. Badania wykazały, że problemy związane ze zmniejszaniem się produkcji kolagenu w organizmie pojawiają się średnio już w okolicach 26 roku życia. W trakcie kobiecej menopauzy ilość kolagenu w skórze może spaść nawet o 30%. Co więcej, niedobór kolagenu ma wpływ nie tylko na utratę elastyczności skóry, ale też na powstawanie cellulitu czy rozstępów, ponieważ jego zmniejszona ilość nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego tempa regeneracji komórek skóry. Przez to, że skóra staje się cieńsza i bardziej wiotka, cellulit staje się bardziej widoczny. Co więcej, zapewnienie prawidłowej dawki kolagenu może pomóc w regeneracji blizn potrądzikowych i przebarwień, poprzez wyrównanie kolorytu skóry.

Kolagen przeciw starzeniu? Czyli kolagen przeciw zmarszczkom

Skoro zmarszczki są poniekąd wynikiem niedoboru kolagenu, czy regularnie stosowany kolagen na skórę może temu problemowi zaradzić? Zabiegiem kolagenowym na zmarszczki o największej skuteczności jest obstrzykiwanie twarzy płynnym kolagenem. Kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej zalecają ten zabieg również osobom zmagającym się z bliznami i bruzdami potrądzikowymi, celem uzupełnienia ubytków w tkance skóry. Profesjonalista przed zabiegiem pomoże dopasować odpowiednie stężenie kolagenu, aby efekt był widoczny, ale też nie zaszkodził naszemu organizmowi. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się przez okres od 4 miesięcy do nawet pół roku. Alternatywą dla tego rodzaju zabiegów są kremy i emulsje do twarzy z kolagenem. Warto jednak zagłębi się w parametry i skład chemiczny kosmetyku przed jego zakupem, aby nie paść ofiarą chwytliwego sloganu producenta i wybrać produkt, który faktycznie może nam pomóc. Podobnie jest w przypadku produktów, mających zawierać kolagen na rozstępy czy kolagen na blizny.

Jeżeli zamierzasz korzystać z profesjonalnych produktów o dużym stężeniu kolagenu, najlepiej skonsultuj to z kosmetologiem bądź dermatologiem.

Jak kolagen działa na włosy?kolagen na włosy

Kolagen znajduje się nie tylko w skórze, ale też we włosach czy paznokciach. Co więcej, jest to ich główny budulec. Jeżeli cierpisz na łuszczące i łamiące się paznokcie lub nadmierne wypadanie włosów, powinieneś zainteresować się, czy Twojego organizmu nie dotknął już niedobór kolagenu. Możesz wtedy wprowadzić suplementy z jego zawartością, kolagen w tabletkach do diety albo zdecydować się na profesjonalny zabieg kosmetyczny z kolagenem na włosy. Kolagen na włosy możemy też znaleźć w różnych szamponach, odżywkach czy maskach, jednak efekt nie będzie tak spektakularny, jak po zabiegu wykonanym u fryzjera. Jak kolagen wpływa na włosy? Przede wszystkim nawilża je i sprawia, że cebulki są pobudzone do pracy. Badania dowodzą też, że suplementacja kolagenu może pomagać w regeneracji mieszków włosowych.

Co kolagen nadaje tkance chrzęstnej?

Wiemy już, że w stawach znajduje się kolagen, gdzie najwięcej wpływu ma na torebkę stawową, ale także na tkankę chrzęstną. Prawidłowe stężenie kolagenu w chrząstkach zapewnia wolniejsze ścieranie się tkanki. O brakach kolagenu w tkance chrzęstnej najczęściej orientujemy się, kiedy zaczynamy zauważać ból stawów podczas wstawania z krzesła czy łóżka i poranną sztywność stawów,

a wreszcie nawet problemy z poruszaniem się. Warto więc zawczasu pamiętać o tym, jak ważną rolę pełni i jakie niekorzystne skutki powoduje kolagen, kiedy zanika.

Kolagen kiedy zanika i z jakiego powodu powstają niedobory?

Występowanie niedoborów kolagenu jest naturalną cechą starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej, nawet do 1,5% mniej w skali roku. Proces ten zaczyna się w okolicy 25-26 roku życia człowieka. W związku z tym możemy zauważyć pierwsze zmarszczki czy utratę jędrności skóry.

Jakie są objawy niedoboru kolagenu?

Poza zwiotczeniem skóry i utratą jej elastyczności osoby, u których kolagen zaczyna zanikać mogą zauważyć problemy ze stawami, wypadanie włosów, rozdwajanie się paznokci. Jeżeli jesteś sportowcem, możesz zacząć odczuwać trudności z wykonywaniem pewnych ćwiczeń i zaobserwować nieprzyjemną sztywność w ciele. Oczywiście te objawy mogą mieć inną przyczynę, najlepiej będzie więc skonsultować swoją sytuację z lekarzem.

Kolagen jak uzupełnić powstałe niedobory?

Zastanawiasz się pewne, analizując kolagen, kiedy przyjmować jego dodatkową dawkę aby sobie nie zaszkodzić? Jeśli chodzi o kolagen w tabletkach czy inną formę suplementu diety, najlepiej skonsultować swój wybór z lekarzem bądź farmaceutą. Jeżeli szukasz naturalnej formy kolagenu, którą możesz wprowadzić do swojej diety, warto zainteresować się potrawami z żelatyną – deserami z owocową galaretką lub, jeszcze lepiej, galaretką mięsem. Pamiętajmy też o kosmetycznych zabiegach kolagenowych i kremach czy serach z jego zawartością.

Jaki kolagen wybrać? Jakie są rodzaje kolagenu?

Kolagen jako białko dzieli się na 28 typów, które różnią się od siebie miejscem występowania i charakterystyką działania. Najważniejszymi i najpowszechniej występującymi rodzajami kolagenu są:

 • kolagen typu I – występuje w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach, tkance łącznej kości, skórze i tkance podskórnej.
 • kolagen typu II – występuje w chrząstkach stawowych
 • kolagen typu III – występuje w trakcie zabliźniania się ran
 • kolagen typu IV – występuje w błonie podstawnej, czyli w cienkich membranachzabezpieczających różne tkanki organizmu
 • kolagen typu V i VI – kolagen śródmiąższowy; występuje na krawędzi blizn razem zkolagenem typu I
 • kolagen typu VII – występuje w błonach śluzowych oraz we wnętrzu żył i tętnic
 • kolagen typu IX, X i XI – występuje w chrząstkach razem z kolagenem typu II

Łatwo zauważyć, że kolagen, w zależności od tego gdzie występuje, ma wiele funkcji do spełnienia. Jeżeli cierpimy na niedobór tego białka musimy zastanowić się, który kolagen wybrać i który kolagen jest lepszy w naszej konkretnej sytuacji.

Podział kolagenu ze względu na formę pochodzenie:

 • kolagen w czystej postaci – osoby, którym doskwiera ból stawów lub mają już duży problem z jędrnością skóry powinny się zainteresować czystym kolagenem. Najmocniejszy kolagen w formie czystego białka jest najpopularniejszy kolagen w proszku, ale kolagen dostaniemy w innych formach, płynnej, tabletek bądź kapsułek. Najlepiej skonsultować swój wybór z farmaceutą, który doradzi nam produkt odpowiedni do naszych potrzeb.
 • kolagen naturalny – rodzajami kolagenu naturalnego są: kolagen pochodzenia zwierzęcego, kolagen natywny, kolagen hydrolizowany, atelokolagen, mikrokolagen, kolagen liofilizowany, kolagen roślinny i kolagen rybi. Producenci prześcigają się w innowacyjnych rodzajach kolagenu dostępnych w ich produktach. Nic dziwnego, że można się w nich pogubić. Część z rodzajów kolagenu naturalnego przybliżymy dla Ciebie poniżej.
 • kolagen rybi – osoby które zastanawiają się który kolagen kupić, jakiego powinien on być pochodzenia, najczęściej wybierają kolagen rybi. Zbiera on pozytywne opinie nie tylko dzięki widocznym efektom, jak poprawienie elastyczności skóry czy pomoc przy gojeniu ran i zmniejszaniu widoczności blizn, ale też dzięki temu, że został opatentowany przez Polaków.
 • kolagen liofilizowany – kolagen liofilizowany pozwala na stworzenie produktu w formie kostek, które nie wymagają żadnych substancji dodatkowych ani konserwantów, gdyż sama liofilizacja jest procesem, który zabezpiecza żywność przed zepsuciem. Popularnym na rynku produktem liofilizowanym jest Colafit.
 • kolagen hydratowany, hydrolizowany kolagen  – jest to ten sam produkt, jednak producenci na opakowaniach posługują się powyższymi nazwami zamiennie. Hydrolizat kolagenu jest w rzeczywistości peptydami powstałymi w wyniku rozpady helisy kolagenowej. Ten rodzaj kolagenu jest pozyskiwany z ryb.
 • kolagen morski – kolagen morski jest hydrolizatem kolagenu ze skór ryb morskich. Możemy go znaleźć na rynku w formie tabletek, skierowanych głównie na poprawę stanu skóry i włosów.

Podział kolagenu ze względu na przeznaczenie:

 • kolagen do twarzy – kolagen do twarzy występuje najczęściej w postaci kremu lub serum, które należy nakładać bezpośrednio na skórę twarzy. Oczywiście mamy na rynku wiele produktów o różnym stężeniu kolagenu i różnych substancjach pomocniczych. Najskuteczniejsze z nich znajdziemy raczej w aptece niż na stronach internetowych i w drogeriach.
 • kolagen do włosów – do wyboru mamy szampony, odżywki i maski z dodatkiem kolagenu. Włosy możemy też odżywić korzystając z suplementów diety lub kolagenowych zabiegów u fryzjera. Ciekawą formą są żelki kolagenowe, które mają wkupiać swoje działanie właśnie na włosach.

Podział kolagenu ze względu na formę przyjmowania:

 • kolagen w tabletkach, kolagen w kapsułkach – jest to najpopularniejsza forma suplementu z kolagenem. Najczęściej dostępny jest kolagen z ryb morskich, który jest hipoalergiczny i bardzo szybko się wchłania.
 • kolagen w proszku – kolagen w proszku zyskał w ostatnich latach sławę wśród sportowców i influencerów. Ta innowacyjna forma jest łatwa do przyswajania – można ją dodać no napoju lub koktajlu, ponieważ nie zmienia ona jego smaku czy zapachu. Co więcej, taki proszek wchłania się już w przewodzie pokarmowym, co przyspiesza proces uzupełniania niedoborów kolagenu.
 • kolagen w płynie – kolagen w płynie jest produktem stosunkowo nowym na rynku medycznym. Tak samo jak poprzednia forma, staje się popularny dzięki reklamie w internecie i postach influencerów na portalach społecznościowych. Efekty stosowania tej formy kolagenu zaczynają być widoczne po około trzech miesiącach regularnego stosowania.

Kolagen jak stosować i jak uzupełnić niedobory? Jakie są zasady i zalecenia?Kolagen jak stosować i jak uzupełnić niedobory

Przede wszystkim należy podkreślić, że kolagen nie jest rozwiązaniem dla wszystkich osób, mających problemy ze stawami czy wypadaniem włosów. Wiele osób stosujących regularnie suplementy zastanawia się, dlaczego kolagen nie działa – otóż jeżeli nie mamy niedoboru kolagenu, jego suplementacja najprawdopodobniej nie przyniesie żadnych efektów.

Jeżeli jednak wiemy, że cierpimy z powodu niedoboru białka, jakim jest kolagen, kiedy brać i w jaki sposób przyjmować suplementy, by uzupełnić niedobór? Ze względu na to, że ilość kolagenu w produktach spożywczych jest stosunkowo niewielka, zaleca się suplementację tego białka przy stwierdzonym niedoborze. Aby przyjmować te suplementy prawidłowo, warto dokładnie przeczytać ulotkę i skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Warto wspomnieć, jakie leki już przyjmujemy, być może wykluczają one możliwość przyjmowania danego suplementu.

Możliwe, że lekarz lub farmaceuta zaleci, by razem z suplementem z zawartością kolagenu przyjmować witaminę C, która przyspieszy produkcję włókien kolagenowych.

Czy, w jakiej formie i jak długo stosować kolagen?

Nie ma obecnie żadnych badań, które potwierdzałyby niekorzystne działanie długotrwałego przyjmowania suplementów z kolagenem. Niemniej jednak należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, jakie może wysyłać nam organizm, takie jak relacje alergiczne czy zgaga.

Jeżeli chodzi o formę kolagenu, jaką należy przyjmować, najlepiej jest dobrać ją razem z lekarzem lub farmaceutą do naszej indywidualnej sytuacji – w ten sposób będziemy mieć pewność, że kolagen odpowie na nasze potrzeby.

Producenci w większości zalecają, by stosować kolagen dłużej niż trzy miesiące – po tym czasie efekty powinny być zauważalne.

Kolagen co jeść – czyli kolagen w jedzeniu

Wspomnieliśmy już, że w pokarmach kolagen występuje w stosunkowo niewielkich ilościach – nie oznacza to jednak, że nie możemy zmodyfikować naszej diety tak, by dostarczać go naszemu organizmowi więcej. Musimy wiedzieć, chcąc uzupełnić kolagen, gdzie jest go najwięcej i o jakie produkty spożywcze wzbogacić naszą dietę.

Kolagen gdzie jest go najwięcej i gdzie występuje w jedzeniu?kolagen w jedzeniu

Gdzie kolagen w jedzeniu występuje najczęściej?

 • w galaretkach – zarówno owocowych z saszetki, jak i domowych: warzywnych, z kurczakiem, z nóżek wieprzowych i cielęcych, a także w rybie w galarecie,
 • w chrząstkach rekina i kurzych łapkach,
 • w golonce, podrobach i salcesonie,
 • w żelatynie spożywczej.

Mimo, że spożywanie tych potraw może pomóc w dostarczeniu większej ilości kolagenu, nie można zapomnieć, że są to w większości posiłki pochodzenia zwierzęcego o dużej zawartości tłuszczu, co może negatywnie wpłynąć nie tylko na naszą cerę i sylwetkę, ale też może spowodować odkładanie się cholesterolu.

Kolagen na rozstępy i blizny?

Kolagen, dzięki swoim właściwościom, jest w stanie nie tylko częściowo zregenerować uszkodzony naskórek, ale też zapobiec jego nadmiernemu rozciąganiu podczas ciąży czy karmienia piersią, ale też w przypadku szybkiego wzrostu masy ciała, przyrostu masy mięśniowej czy zmiany kształtu sylwetki i układu kostnego w okresie dojrzewania.

Kolagen naturalny jest przeznaczony do każdego rodzaju skóry. Na portalach internetowych dla przyszłych mam, kobiety wzajemnie szczególnie często polecają sobie produkt Kolagen Silver. Jest to żel do stosowania na skórę, który szybko się wchłania. Zaleca się, by po wchłonięciu produktu zastosować krem nawilżający, niezawierający kwasów owocowych, cynku, ceramidy czy retinolu.

Kluczem do uzyskania pożądanych efektów jest regularność – dzięki niej skóra zostanie prawidłowo odżywiona i będzie miała większą zdolność do autoregeneracji.

Który kolagen wybrać i kupić? Podstawowe wskazówki

Podczas wyboru odpowiedniego dla nas suplementu diety czy innego produktu z kolagenem, należy przede wszystkim mieć na względzie swoje potrzeby i obecną sytuację zdrowotną – niektóre

przyjmowane przez nas leki, mogą wykluczać możliwość przyjmowania danego suplementu przez składniki, które się w nim znajdują.

Poza indywidualnymi potrzebami, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pochodzenie kolagenu – tu znowu najczęściej polecany jest kolagen rybi, który ma mieć budowę najbardziej zbliżoną do kolagenu występującego w ludzkim ciele. Jednak nie ma ostatecznych wyników badań co do wyższości tego kolagenu. Innym aspektem jest też fakt, że kolagen rybi jest efektem badań polskich naukowców, więc wybierając produkty z tym kolagenem wspieramy polską gospodarkę, co może być istotne dla wielu konsumentów.

Mając na uwadze istotę przyswajalności białka, najchętniej wybierany jest hydrolizat kolagenowy. Jest to kolagen rozczłonkowany na naprawdę małe cząsteczki, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z jego trawieniem.

Dla osób, dla których ważna jest ochrona środowiska i prawa zwierząt, ważną informacją może być sposób pozyskiwania kolagenu. Niektórzy producenci produktów z kolagenem współpracują z azjatyckimi hodowlami tilapii, w których zwierzęta nie przebywają w dobrych warunkach. Warto sprawdzić oświadczenia producenta przed wyborem produktu, jeśli nie chcemy wspierać takiego procederu.

Jakie są znane preparaty z kolagenem?

Rynek farmaceutyczny i kosmetyczny jest przepełniony produktami z kolagenem. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze, naszym zdaniem, pozycje wraz z krótkim opisem, który pomoże Ci się zorientować, jaki produkt będzie dla Ciebie odpowiedni.

 • Kolagen norweski (producent: BioMed-Pharma) – produkt w formie kapsułek, skierowany głównie do kobiet po dwudziestym piątym roku życia, chcących zadbać o zdrowie skóry, włosów i paznokci. Oprócz nierafinowanego oleju z łososia norweskiego i kwasów Omega 3, w składzie znajdziemy EPA, DHA, kwasy Omega 6 i Omega 9, kolagen typu II, witaminę C, mangan i witaminę D. Stosowanie: 2 kapsułki dziennie. Cena: około 68,90 zł za 60 kapsułek.
 • Colafit (producent: GORVITA PPHU) – suplement diety w innowacyjnej formie kostki z liofilizowanym kolagenem. Zdaniem producenta produkt uzupełnia niedobory kolagenu, wzmacnia kolagen w stawach i kościach, odżywia i uelastycznia skórę i wygładza zmarszczki. W składzie widnieje tylko kolagen, co z pewnością jest zaletą. Stosowanie: 1 kostka dziennie 10 minut przed jedzeniem, jak zaleca producent Colafit. Cena: około 46,98 zł za 60 sztuk.
 • Souvre Kolagen Silver (producent: Souvre) – wspomniany już w tym artykule żel na rozstępy i blizny. Zalecany dla każdego typu skóry, szczególnie suchej i wrażliwej. Konsumenci cenią sobie wielofunkcyjność oraz wydajność żelu i widoczne efekty, szczególnie w czasie ciąży i po porodzie. Stosowanie: żel nakładamy bezpośrednio na skórę. Cena: około 164 zł za 50 ml żelu.
 • Souvre Kolagen Platinum (producent: Souvre) – kolejny kolagen Souvre, tym razem przeznaczony do stosowania na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Stosowanie: żel nakładamy bezpośrednio na skórę. Cena: około 180 zł za 50 ml żelu.
 • Kolagen PRO – Kolagen PRO jest właściwie serią produktów, ale najbardziej znanym z nich są saszetki z hydrolizowanym kolagenem morskim. Oprócz niego, w składzie znajdziemy także: witaminę C, kompleks glukozaminę i chondroitynę, kwas hialuronowy i biotynę. Stosowanie:jedna saszetka dziennie do rozpuszczenia w 200 ml wody. Cena: około 99 zł za opakowanie 30 saszetek.
 • KolagenCito (producent: REUTTER GMBH) – pastylki kolagenowe miękkie z witaminą C. Tutaj w składzie, oczywiście oprócz kolagenu, znajdziemy: syrop glukozowy, cukier, żelatynę, koncentrat z soku czarnego bzu, kwas cytrynowy – regulator kwasowości, witaminę C, olej kokosowy, olej rzepakowy i wosk carnauba. Z pewnością nie jst to najbardziej dietetyczna forma kolagenu, co więcej, jej zawartość to tylko 20% z pastylki. Stosowanie: trzy pastyki do ssania dziennie. Cena: około 23,89 zł za 24 pastylki.
 • Colvita (producent: Colway) – jest to suplement diety w kapsułkach. W składzie znajziemy liofilizowany kolagen, a także witaminę E i algi Fucus vesiculosus. Stosowanie: dwie kapsułki dziennie, najlepiej po lub w trakcie posiłku. Cena: około 167 zł za 60 kapsułek.
 • Kolagen Activ Plus (producent: Olimp Labs) – suplement diety w formie tabletek, który zawiera nie tylko kolagen, ale także witaminę C, witaminę B6, wapń oraz magnez. Producent informuje na opakowaniu, że wapń i magnez wspomagają utrzymanie zdrowych kości, a witamina C – prawidłowe tworzenie kolagenu. Stosowanie: 4 tabletki 2 razy dzienniepomiędzy posiłkami. Cena: około 25,99 zł za 80 tabletek.
 • Kolagen 100% (producent: BingoSpa) – ten produkt jest sprzedawany jako komponent kosmetyków – można go dodawać do kremów czy innych produktów lub stosować samodzielnie na twarz, ciało i włosy. Zdaniem producenta jest to czysty niehydrolizowany kolagen natywny z zachowaną trójspiralną strukturą helisową. Producent nie rekomenduje określonego sposobu stosowania. Cena: około 98 zł za 100 ml produktu.
 • ReviFlexin (producent: Nordfarm) – kolejna propozycja kolagenu w saszetkach. W składzie, pozahydrolizowanym kolagenem, znajdują się witamina C oraz kwas hialuronowy. Ten suplement diety zawiera substancję słodzącą. Stosowanie: 1 saszetka dziennie do rozpuszczenia w 1⁄2 szklanki wody lub soku. Cena: około 31,99 za 30 saszetek.
 • Doppelherz system Kollagen Beauty (producent: Doppelherz) – ten produkt to kolagen w płynie. Opakowanie zawiera 30 ampułek do picia po 25 ml. Poza kolagenem VERISOL®, czyli bioaktywnymi peptydami kolagenowymi, znajdziemy tu witaminy A, E, C, biotynę, cynk, miedź i wyciąg z jagód Acai. Zdaniem producenta produkt ma pomóc zadbać o naturalne piękno. Produkt ma owocowy smak liczi i melona. Stosowanie: zawartość 1 ampułki raz dziennie, przed użyciem należy wstrząsnąć. Można spożywać bezpośrednio lub rozpuścić w innym płynie, aby rozcieńczyć kolagen. Cena: około 95,35 zł za 30 ampułek.
 • Kwas hialuronowy kolagen kompleks (producent: Solgar) – producent szczyci się zawartością w suplemencie diety kompleksu BioCell Collagen®, czyli kompleksem macierzy kwasu hialuronowego (10%), depolimeryzowanego siarczanu chondroityny (20%) i kolagenu typu II (70%). Poza tym znajdziemy tu witaminę C. Stosowanie: jedna tabletka dziennie, najlepiej w trakcie posiłku. Cena: około 129,99 zł za 30 tabletek.
 • Kolagen natywny (producent: Colway) – jest to kosmetyczny żel, który, jak zapewnia producent, zawiera 95% suchej masy kolagenu w hydrolacie. Produkt nie zawiera barwników i aromatów, nie alergizuje i nie podrażnia skóry. Stosowanie: Nakładać na oczyszczoną i wilgotną skórę dwa razy dziennie. Cena: wersja GOLD około 275 zł za 50 ml, wersja PURE około 215 zł za 50 ml.
 • Kolagen rybi w proszku + witamina C (producent: Noble Health) – jest to proszek do rozpuszczania w wodzie. Producent zapewnia, że produkt nie zawiera glutenu, laktozy, barwników ani aromatów. W składzie znajdziemy natomiast kolagen rybi w połączeniu z witaminą C. Stosowanie: 1 czubata miarka proszku (7 g) do rozpuszczenia w szklance letniej wody, soku, napoju, jogurtu bądź koktajlu. Cena: około 49,99 zł za 100 g.

Kolagen czy działa?

Jeżeli zamierzamy stosować kolagen bez wcześniejszego sprawdzenia, czy cierpimy na jego niedobór, możemy się zawieść – najprawdopodobniej nie zauważymy żadnych efektów. Nawet najlepszy kolagen nie pomoże, jeśli źródłem naszego problemu jest niedobór innego składnika, bądź całkiem inne schorzenie.

Skoro można nie odczuć skutków suplementacji białka, jakim jest kolagen, czy warto brać w jakiejkolwiek formie produkty z kolagenem? Jeżeli tylko zostanie to zalecone przez lekarza bądź farmaceutę – jak najbardziej! Poza wspomaganiem pracy stawów i redukcji oznak starzenia, kolagen wykazuje działanie antybakteryjne i może wspomagać utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Prawidłowo dobrany suplement z kolagenem może wspomóc nie tylko nasze zdrowie, ale też samopoczucie.

Kolagen czy warto go stosować?

Czy warto stosować kolagen jako suplement diety bądź kosmetyk bez zaleceni lekarza? Oczywiście nikomu nie możemy tego zabronić, ale wart zauważyć, że często zawartość kolagenu np. w kosmetykach jest chwytem marketingowym – jego stężenie jest niewielkie lub kolagen nie jest przygotowany chemicznie w sposób, jaki mógłby przynieść faktyczne skutki. Co więcej często produkty z kolagenem są zwyczajnie drogie – jeżeli nie chcemy niepotrzebnie wydać pieniędzy na suplement czy kosmetyk, który może nie przynieść zamierzonych efektów, warto dwa razy przemyśleć taki zakup. Być może farmaceuta w aptece będzie w stanie polecić nam inny produkt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Kolagen suplement? Czyli czy suplementacja kolagenu ma sens i jest bezpieczna?

Niestety, nie ma wielu badań, które potwierdzałyby w wysokim stopniu skuteczność suplementacji kolagenu lub jednoznacznie stwierdzały, że jego suplementacja jest niebezpieczna. Jak do wszystkiego, do suplementacji kolagenu należy podejść z rozsądkiem – na pewno nie należy przekraczać zalecanej przez producenta dziennej dawki suplementu. Ale jeżeli nie zauważymy żadnych efektów takiej suplementacji, nie warto jej przedłużać, chyba, że rozpoczęliśmy suplementację na wyraźne zalecenie lekarza.

Kolagen czy kwas hialuronowy? Kwas hialuronowy a kolagenkolagen a kwas hialuronowy

Decydując się na profesjonalny zabieg w celu poprawienia wyglądu skóry, w gabinecie medycyny czy dermatologii estetycznej, najczęściej mamy do wyboru zabieg z wykorzystaniem kolagenu lub kwasu hialuronowego. Czym różnią się te metody?

Wiemy już, że kolagen poprawia elastyczność skóry i spłyca zmarszczki oraz blizny potrądzikowe. Będzie to zabieg odpowiedni dla osób, mających za sobą trudne doświadczenia z trądzikiem, najczęściej o podłożu hormonalnym, oraz osób, u których pojawiają się już zmarszczki.

Kwas hialuronowy z kolei odpowiada za wiązanie wody. Dzięki temu, kwas wstrzyknięty pod skórę twarzy jest w stanie powiązać znajdujące się tam cząsteczki wody i w ten sposób uzupełnić przestrzenie komórkowe wodą, co pozwoli na napięcie skóry i zniwelowanie zmarszczek.

Najlepszą metodą wyboru między tymi dwiema, pozornie podobnymi metodami, jest wstępna diagnoza dokonywana przez lekarza. Główna zasada jednak jest taka, że dla osób, u których zmarszczkom towarzyszą pękające naczynka lub żylaki, odpowiedniejszy będzie zabieg kolagenowy. Kwas hialuronowy natomiast będzie bardziej odpowiedni dla pacjentów o ziemistej, wyglądającej na zmęczoną lub nadmiernie bladej cerze.

Kolagen a żelatyna – porównanie

Spożywanie żelatyny jest starym i popularnym sposobem na wzmocnienie chrząstek i stawów, zarówno u osób starszych, jak i sportowców. Jednak coraz większą popularność zdobywa suplementacja czystego kolagenu. Co będzie lepsze dla naszego organizmu?

Zaletą żelatyny jest na pewno dużo niższa cena w porównaniu do suplementów z kolagenem. Jednak z drugiej strony potrawy z żelatyną najczęściej zawierają dużą ilość niezdrowych tłuszczów i cukrów. Dodatkowo w przypadku np. galaretek owocowych, żelatyna stanowi tylko około 10% składu całego produktu. Z racji tego, iż w związku z małym stężeniem żelatyny, możemy w dalszym ciągu nie dostarczyć odpowiedniej dawki składników naszemu organizmowi, w sytuacji stwierdzonych niedoborów, warto jednak skorzystać z suplementów. Z pomocą lekarza lub farmaceuty na pewno wybierzemy taki, który będzie dla nas odpowiedni.

Kolagen jaki kupić?

Najpopularniejszą formą kolagenu dostępnego w aptece, jest obecnie proszek, reklamowany przez wielu infuencerów i celebrytów. Rosnącą popularnością cieszą się także ampułki z płynnym kolagenem. Oba te produkty można łączyć z różnymi napojami czy koktajlami. Zarówno kolagen w proszku jak i kolagen do picia cechują się stosunkowo szybką przyswajalnością, ponieważ wchłaniają się już w przewodzie pokarmowym. Kolagen w tabletach i ampułkach przyswaja się nieco wolniej. Tabletki czy kostki warto popijać dużą ilością wody.

Który kolagen na skórę? Jeżeli zależy nam na największej skuteczności, warto wybrać się do dermatologa bądź lekarza medycyny estetycznej, który podpowie nam w kwestii wyboru odpowiedniego zabiegu. Jeżeli nasze potrzeby nie są jeszcze tak duże, możesz zdecydować się rozpocząć przygodę z kolagenem poprzez stosowanie żelu, kremu czy suplementu diety, który wzbogaci Twój organizm o dawkę kolagenu.

W zależności od tego, w jakim celu chcemy przyjmować kolagen, mamy do wyboru suplementy diety lub kosmetyki do stosowania zewnętrznego. Który kolagen kupić? Na to pytanie najlepiej odpowie farmaceuta w Twojej aptece. Pamiętaj jednak, by nie upierać się koniecznie na suplemencie z kolagenem – możliwe, że farmaceuta podpowie Ci korzystanie z suplementu o innym składzie, który być może w Twojej sytuacji będzie odpowiedniejszy.

Kolagen gdzie kupić?

Wyszukując w internecie informacje o kolagenie możemy natknąć się na wiele stron poświęconych tylko i wyłącznie produktom z kolagenem. Wiele z nich nie zawiera informacji gdzie i przez kogo produkowane są sprzedawane przez nich suplementy. Aby nie ryzykować własnym zdrowiem i nie stać się ofiarą oszustwa, najlepiej po suplement z kolagenem udać się do apteki. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię suplement, krem, proszek czy kolagen do picia, apteka będzie

najodpowiedniejszym miejscem do takiego zakupu. Jest to najbezpieczniejsze miejsce, w którym pracują osoby, mające odpowiednią wiedzę do tego, by sprzedać Ci produkt odpowiadający Twoim wymaganiom i najprawdopodobniej nie będą próbować naciągnąć Cię na drogie produkty o wątpliwej skuteczności. Jeżeli koniecznie chcesz zamówić produkty z kolagenem przez internet, możesz do tego celu wybrać strony internetowe renomowanych sieci aptek.

Jaki kolagen jest najlepszy? Podsumowanie

Ciężko odpowiedzieć na pytanie, który kolagen jest najlepszy. Każdy organizm ma inne potrzeby i dla każdego z nich inna forma suplementacji kolagenu będzie sprawdzała się lepiej. W zależności od czynników, jakie skłoniły nas do rozważenia suplementacji kolagenu, mamy do wyboru suplementy diety, kosmetyki, kolagen w formie płynnej czy sproszkowanej, a nawet zabiegi estetyczne z obstrzykiwaniem. Na nasze szczęście na rynku mamy obecnie wysyp produktów z zawartością kolagenu, dzięki czemu wachlarz wyboru jest naprawdę szeroki. Z drugiej strony tak wiele opcji może sprawiać, że sami nie będziemy w stanie zdecydować się na jedną, konkretną propozycję. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie konsultacja z lekarzem czy farmaceutą, który pomoże nam dobrać odpowiedni produkt do naszej sytuacji.

Wato rozważyć suplementację kolagenu kiedy zauważamy u siebie pierwsze zmarszczki, zmagamy się z bruzdami, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi, czy zaczynamy odczuwać ból stawów. Jednak warto dokładnie przemyśleć zakup drogich suplementów reklamowanych w internecie – często tak samo dobrze, a czasami nawet lepiej, sprawdzą się tańsze suplementy znanych firm farmaceutycznych dostępne w aptece.

Spis treści:

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

563
563 points

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *