Koktajle odchudzające – koktajle, które odchudzają. Porady i przepisy


Koktajle odchudzające mają za zadanie zastąpić jeden posiłek dziennie w trakcie odchudzania. Fit koktajl jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zawiera dużo błonnika, wiele witamin i innych składników odżywczych z wykorzystanych warzyw i owoców. Jest to też świetne rozwiązanie dla osób, które żyją w biegu, ponieważ taki koktajl możemy spożywać zarówno w domu, pracy, szkole, na uczelni, czy nawet w trakcie podróży.

Koktajle odchudzające – czym są i czy są skuteczne?

Odchudzające koktajle z owocami będą świetnym odpowiednikiem śniadania czy zdrowego deseru. Natomiast wersja z warzywami z powodzeniem może zastąpić kolację. Koktajle na odchudzanie są przygotowywane głównie na bazie warzyw i owoców. Często dodaje się do nich mleko, napoje roślinne lub czasem nawet kefir czy maślankę, co wzbogaca koktajl o dodatkowe wartości odżywcze. Jednak główną zaletą koktajli jest wysoka zawartość składników odżywczych, witamin, soli mineralnych i błonnika, gdyż najczęściej koktajle przygotowuje się z nieprzetworzonych składników. Należy jednak unikać dodawania do nich dodatkowego cukru czy przypraw, aby zachować niską wartość kaloryczną – wtedy koktajle będą skuteczne. Co wpływa na skuteczność tej metody? Oprócz niskokaloryczności koktajli, kluczowa jest duża zawartość błonnika, który przyspiesza przemianę materii, wspomaga metabolizm i oczyszcza organizm z toksyn.

Jak zrobić koktajle odchudzające? Od czego zacząć?

Bardzo łatwo jest samodzielnie przygotować koktajle odchudzające, przepisy możemy znaleźć w wielu książkach, podręcznikach czy w internecie. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  1. Warto kupować owoce i warzywa od sprawdzonych, lokalnych dostawców – im wyższa jakość składników i mniej sztucznych konserwantów, tym większe wartości odżywcze koktajlu.
  2. Pamiętajmy o dokładnym umyciu owoców i warzyw przed dodaniem ich do koktajlu.
  3. Warto wykorzystywać jak największą jadalną część owocu czy warzywa – skórka często zawiera najwięcej błonnika, np. w przypadku jabłek.
  4. W sezonie jesienno-zimowym lepiej kupować warzywa mrożone niż sprowadzane z niepewnych źródeł, mimo, że mrożone owoce zawierają mniej witamin i minerałów.
  5. Należy unikać składników przetworzonych – lepiej zrezygnować z owoców z puszek i słoików na rzeczy tych, które możemy kupić świeże.
  6. Jeżeli zależy nam na właściwościach odchudzających koktajlu, nie dosładzajmy go cukrem ani słodzikiem. Mniejsza zawartość cukru pozwoli na skuteczniejsze działanie koktajlu.

ZOBACZ TEŻ: Jakie tabletki na odchudzanie wybrać? Które są najskuteczniejsze i bezpieczne?

Czy i kiedy pić koktajle odchudzające? Dla kogo są wskazane?

Koktajle stanowią świetne urozmaicenie diety nie tylko dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Coraz częściej korzystają z nich osoby dbające o zdrową, zbilansowaną dietę a także sportowcy. Nie warto jednak rezygnować z innych form posiłku, aby nie doprowadzić do problemów z zębami i układem trawienia, które odzwyczają się od swojego regularnego funkcjonowania. Posiłek w formie koktajlu szczególnie jest wskazany dla osób aktywnych fizycznie po treningu – koktajl pozwala na zapewnienie dawki białka, która pozwoli na rozrost mięśniowy. W związku z tym będzie to też dobra propozycja dla osób, którym zależy na zbudowaniu kształtnej sylwetki. Poza sportowcami, koktajle są wskazane dla osób, które mają obniżony apetyt w wyniku stresu, osób zapracowanych oraz osób, które w wyniku choroby bądź rekonwalescencji pooperacyjnej potrzebują większej ilości kalorii i składników odżywczych, a mają problemy ze spożywaniem posiłków w tradycyjnej formie.

Jak działają koktajle odchudzające? Czemu zawdzięczają skuteczność i czy mają wpływ na odchudzanie?

Jak nietrudno się domyślić nie ma złotego środka na odchudzanie. Mimo wszystko planując dietę warto rozważyć włączenie do niej koktajli – na pewno przyspieszą one uzyskanie pożądanych efektów i sprawią, że dieta będzie przyjemniejsza i smaczniejsza. Wspominaliśmy już o dobroczynnym działaniu błonnika, który przyspiesza metabolizm. Dzięki temu nie pozwala organizmowi na nadmierne magazynowanie składników odżywczych, a więc też przybieranie na wadze. Co więcej, błonnik oczyszcza organizm ze złogów, reguluje pracę układu pokarmowego i minimalizuje odsetek toksyn w naszym ciele. A wiadomo, że skuteczny metabolizm na pewno pomoże w utracie wagi. Kolejną zaletą jest fakt, że koktajle szybciej zapełnią nasz żołądek, dzięki czemu będziemy odczuwać sytość po przyjęciu mniejszej ilości kalorii. Jest to prosty sposób na zmniejszenie porcji przyjmowanych przez nas posiłku, bez ryzyka odczuwania ciągłego głodu.

Jak stosować koktajle odchudzające? Najważniejsze porady

Jeżeli wprowadzamy koktajle do naszego regularnego sposobu odżywiania, powinniśmy pamiętać, że w zbilansowanej diecie koktajle powinny stanowić jedynie dodatek, a nie główne źródło dziennego zaspokojenia zapotrzebowania na kalorie. Aby shake odchudzający miał więcej wartości odżywczych, warto poza warzywami o owocami wzbogacić go o orzechy włoskie, siemię lniane czy nasiona chia. W celu oczyszczenia organizmu z toksyn warto wypróbować przepisy na koktajle odchudzające na okres około 3 dni. Jeżeli zależy nam natomiast na diecie typowo odchudzającej w zależności od potrzeb możemy korzystać z niej przez czas od 7 do nawet 14 dni. Nie powinniśmy jednak przekraczać ilości 4 koktajli dziennie. Koktajlowa dieta wymaga od nas zrezygnowania ze spożywania słodyczy, napojów słodzonych, alkoholu, tłustych mięs i tzw. fast foodów.

Koktajle odchudzające jak zrobić i z czego?

Jak mogłeś już zauważyć, koktajle odchudzające domowe składają się głównie z warzyw i owoców. Przy pierwszych próbach przygotowywania koktajli warto skorzystać z gotowych przepisów, ale później, znając odpowiednie zasady, można z powodzeniem tworzyć własne mikstury. Szejki odchudzające składają się z trzech elementów: warzyw/owoców, bazy oraz dodatku. Jako bazę koktajlu odchudzającego można wykorzystać wodę mineralną, kefir, maślankę oraz mleko (lub w jego zastępstwie wegańskie napoje roślinne, np. migdałowe). Dodatek mogą stanowić wspomniane wcześniej orzechy, nasiona, ale także odrobina miodu, cynamonu, imbiru, kurkumy, kardamonu czy kilka kropel soku z cytryny. Warto zwracać uwagę nie tylko na smak koktajlu, ale też konkretne składniki odżywcze na których nam zależy – potrzebując potasu sięgnijmy po banany, antyoksydanty zapewnią nam jagody a awokado wzbogaci koktajl o nienasycone kwasy tłuszczowe.

Koktajle odchudzające z owoców

koktajle odchudzające z owoców

Koktajle owocowe odchudzające mogą zastąpić śniadanie lub deser. Najważniejsze jest, by używać owoców sezonowych, najlepiej tych, które naturalnie występują w naszej szerokości geograficznej. Istotne jest, żeby były to możliwie jak najświeższe owoce, ale jednak dojrzałe, te są najłatwiej przyswajalne przez organizm. Jeżeli wybieramy owoce mrożone, najlepszym wyborem będą maliny, truskawki, wiśnie czy borówki. Są to owoce o dużej zawartości witaminy C, której utlenianie jest zatrzymane przez proces mrożenia. Musisz jednak uważać na owoce zawierające dużą ilość fruktozy, czyli cukru z owoców. Są to między innymi morele, melon, kiwi, mango, papaja, ananas, banan, daktyle, figi oraz winogrona.

Koktajle odchudzające z warzyw

Warzywa są bogate w żelazo, kwas foliowy oraz witaminę A. Koktajl warzywny będzie dobrą propozycją niskokalorycznej kolacji. Najpopularniejszymi warzywami na koktajl są warzywa liściaste (jarmuż, natka pietruszki, rukola czy seler naciowy), a także buraki, brokuł, marchew, seler, papryka i pomidor. Jeżeli warzywo wydaje się zbyt twarde, można je przez chwilę obgotować na parze – w ten sposób minimalizujemy ryzyko utraty wartości odżywczych. Takie koktajle są ciekawą propozycją dla osób, które nie lubią surowych warzyw – forma koktajlu może być atrakcyjniejsza i pozwoli na zapewnienie niezbędnej dziennej dawki witamin.

Koktajle odchudzające – przykładowe przepisy:

Do przygotowania koktajli najlepszy będzie blender lub kubek miksujący – sokowirówka pozbawi napój fragmentów warzyw czy owoców.

 

Koktajl z kiwi i miętą

  • 2kiwi
  • garść liści mięty
  • jabłko
  • banan
  • pół szklanki wody

 

Koktajl z pomidorowy

  • 3 pomidory bez skóry
  • natka pietruszki
  • świeże liście bazylii
  • woda mineralna

Koktajl z awokado

  • pół dojrzałego awokado bez skóry
  • jogurt naturalny
  • cytryna
  • natka pietruszki

 

Koktajl truskawkowy

  • pół kilograma truskawek świeżych lub mrożonych
  • szklanka kefiru

 

Koktajl z selera i jabłek

  • 2-3 łodygi selera naciowego
  • 1-2 soczyste jabłka
  • woda mineralna
  • można dodać sok z cytryny

 

W przypadku praktycznie wszystkich koktajli przygotowanie ogranicza się do pokrojenia warzyw, owoców i innych składników, a następnie ich zblendowania. Proporcje składników można zmieniać w zależności od tego, czy bardziej odpowiada nam płynna czy bardziej stała konsystencja koktajlu. Przepisy te nie są trudne w przygotowaniu ani drogie, warto więc przed rozpoczęciem diety wypróbować kilka z nich, aby przekonać się, czy forma diety koktajlowej nam odpowiada. Można też tworzyć dowolne modyfikacje pamiętając przy tym, aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych z naturalnych produktów.

Koktajle odchudzające bez cukru

Cukier i odchudzanie wzajemnie się wykluczają. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie całkowicie zrezygnować ze słodkiego smaku, warto znaleźć alternatywę dla białego cukru. Do wyboru mamy cukier trzcinowy, miód, stewię czy ksylitol. Warto jednak stopniowo zmniejszać porcję dodawanego słodzika, aby ostatecznie najlepiej z niego całkiem zrezygnować.

Koktajle odchudzające bez mleka i laktozykoktajle odchudzające bez mleka i laktozy

Najpopularniejszą bazą dla koktajli owocowych jest mleko bądź inne produkty mleczne. Nie oznacza to, że osoby cierpiące na nietolerancję laktozy muszą z nich całkowicie rezygnować. Jest wiele przepisów, w których jako baza występuje woda. Mleko można też zastąpić napojami roślinnymi, które są odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy, czy nawet mlekiem sojowym. Świetnym zamiennikiem jogurty naturalnego może być np. jogurt z mleka kokosowego. Takie produkty są coraz częściej dostępne w popularnych marketach. Świetną bazą koktajlową dla takich osób będą też herbaty ziołowe, np. z mięty, które zapewnią dodatkowe walory smakowe. Najlepiej wykorzystywać je po ostudzeniu.

Koktajle odchudzające dla mężczyzn i kobiet? Jakie są różnice i jak je uwzględniać?

Badania dowodzą, że to mężczyźni częściej cierpią na choroby związane z nadwagą i otyłością (miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca). Ponadto mężczyźni mają większe zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, bez której żadna dieta nie przyniesie zamierzonych skutków. Warto pamiętać, że wielu mężczyznom zależy na rozbudowywaniu tkanki mięśniowej, do czego potrzebna jest odpowiednia ilość białka. Mogą je uzupełnić koktajle na bazie produktów mlecznych. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby z konkretnego przepisu korzystała tylko jedna płeć. W zależności od preferencji smakowych można więc za jednym razem przygotować koktajl jednocześnie dla siebie i swojego partnera/partnerki.

Koktajle odchudzające dla dzieci – czy dzieciom również wskazane jest picie koktajli odchudzających?

Jak najbardziej! I to nie tylko odchudzających – dzieci często niechętnie sięgają po świeże warzywa, a forma koktajlu może się okazać dla nich interesująca i spełnić ich smakowe oczekiwania. Warto koktajlem zastąpić np. paczkę chipsów czy batona – koktajl zapewni nie tylko zaspokojenie głodu, ale też wzbogaci dietę o dodatkową porcję witamin i składników odżywczych. Dobrze sprawdzą się też koktajle mleczne, które mają dużą zawartość wapnia, niezbędnego do prawidłowego rozwoju układu kostnego dzieci. Tak samo dobrze sprawdzą się więc szejki odchudzające u dzieci z nadwagą, jak koktajle owocowe i warzywne u dzieci z prawidłową wagą lub nawet niejadków, u których występuje ryzyko niedowagi.

Koktajle które odchudzają a trening. Sam koktajl to tylko mały początek

Dieta koktajlowa ma swoje zasady – nie przyniesie efektów, jeżeli poza nią nie będą zachowane inne elementy zdrowego stylu życia, głównie aktywność fizyczna. Dieta ta wiąże się także z ryzykiem uzyskania efektu jojo, kiedy po jej zakończeniu nie zostaną wprowadzone na stałe zdrowe nawyki. Koktajle warto pić po treningu, aby uzupełnić utracone elektrolity i zapewnić mięśniom odpowiednią ilość białka. Przed treningiem nie zaleca się jednak koktajli na bazie mleka, ponieważ przyspieszenie metabolizmu może utrudnić trening. Lepiej wypróbować koktajl z samych owoców i guarany, który w swojej formie bardziej będzie przypominał sok i da nam więcej energii do ćwiczeń.

Koktajle odchudzające czy warto? Wady i zalety

Zbierzmy teraz wady i zalety diety koktajlowej, które należy rozważyć przed jej rozpoczęciem:

Zalety:

  • łatwość przygotowania
  • niska cena
  • mobilność posiłku
  • brak konieczności podgrzewania posiłku
  • smak
  • zapewnienie odpowiedniej ilości składników odżywczych
  • dieta jest odpowiednia dla całej rodziny – zarówno kobiet, mężczyzn jak i dzieci

Wady:

  • nie zawsze łatwo dostać świeże owoce i warzywa
  • dieta wiąże się z ryzykiem efektu jojo
  • sama dieta nie przyniesie zamierzonych efektów
  • na początku trzeba szukać gotowych przepisów w internecie
  • nie każdy koktajl może nam smakować

Koktajle odchudzające – podsumowanie

W tym artykule opisywaliśmy domowe koktajle odchudzające. Na rynku od jakiegoś czasu jest jednak popularne rozwiązanie alternatywne – koktajle odchudzające w proszku. Taki produkt wydaje się interesujący, ponieważ do jego przygotowania zwykle wystarczy wymieszanie z wodą lub mlekiem, zwykłym bądź roślinnym. Oczywiście można wypróbować taki produkt, ale nie będzie on odpowiedni jako produkt na całą dietę. Mimo, że posiadają one wiele kombinacji smakowych, nie zapewnią nam takich wartości odżywczych, jak świeże owoce i warzywa. Stosowanie tego typu produktów warto skonsultować z lekarzem, ponieważ nie dla każdego ich skład będzie odpowiedni, często zawierają one składniki silnie uczulające.

Decydując się na odchudzanie przy pomocy diety koktajlowej, musimy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, ponieważ same koktajle nie zapewnią nam uzyskania wymarzonej sylwetki. Nie możemy też, chcąc uzyskać szybsze efekty, decydować się na zastąpienie wszystkich posiłków koktajlami – ucierpią na tym nie tylko nasze zęby, ale też układ trawienny, przez co możemy być zmuszeni do przerwania diety rzez złe samopoczucie. Za tą dietą przemawia fakt, że jest ona stosunkowo niewymagająca i nieuciążliwa – wielu zapewne koktajle będą po prostu smakowały.

Koktajle można spożywać o każdej porze dnia. Najlepiej jednak, żeby zastępowały śniadanie, deser lub kolację, a raczej nie powinno się ich podawać w formie obiadu. Koktajle odchudzające na noc mogą pobudzać układ trawienny do intensywniejszej pracy, co może wiązać się z koniecznością skorzystania z toalety w nocy. Jednak zależne jest to od indywidualnych cech organizmu.

Aby utrzymać efekt diety, nie można całkowicie rezygnować z koktajli – warto wprowadzić je w swój naturalny tryb życia jako element zdrowego, zbilansowanego odżywiania. Co więcej, warto wprowadzić je jako zdrowy nawyk dla całej rodziny, w przygotowywaniu koktajli mogą pomóc dzieci – mogą one same decydować, jakie owoce czy warzywa chciałyby połączyć. Nie warto też decydować się na ograniczoną listę koktajli – internet jest pełen przepisów, można codziennie próbować czegoś nowego, aby ne popaść w rutynę, co pozwoli na uniknięcie znudzenia dietą i zabezpieczy przed podjadaniem i wcześniejszym jej zakończeniem.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *