Jak wyhodować własne drzewo Awokado z pestki? To bardzo proste! 🌱


2
2 points

Awokado to cudowne letnie owoce. Wysoki poziom składników odżywczych oraz smak, sprawiają, że nic nie rozpoczyna lata lepiej, niż limonkowe guacamole z awokado oraz chipsami tortilla.

Następnym razem, kiedy będziesz robić guacamole albo będziesz ciąć awokado do sałatki, spróbuj zostawić pestki do zasadzenia i wyhodowania drzewka awokado. To zadziwiająco łatwe wyhodować własne drzewko z nasion i zrobić z niego projekt edukacyjny do domu lub do szkoły. Przeczytaj nasz podręczny przewodnik, z załączonymi zdjęciami, aby dowiedzieć się jak wyhodować drzewko Awokado.

  Krok 1 – usuń i wyczyść pestkę  

Musisz zacząć od ostrożnego usunięcia pestki z awokado (bez przecinania) i umycia jej z resztek owocowego miąższu (często pomaga namoczenie pestki w wodzie przez kilka minut, wtedy resztki miąższu łatwo można usunąć). Bądź ostrożny i nie usuń brązowej skórki powlekającej pestkę – to otoczka nasienna.

  Krok 2 – zlokalizuj gdzie jest „góra”, a gdzie „dół”  

Niektóre pestki awokado są podłużne, inne mają kształt zbliżony do idealnego okręgu – ale wszystkie pestki mają „dół” (z którego wyrastają korzenie) oraz „górę” tzw. szczyt (z którego rosną kiełki). Nieco bardziej punktowy koniec to góra, natomiast płaski to dół. Żeby dół zaczął kiełkować musisz umieścić dolny koniec w wodze. Z tego powodu tak istotne jest dowiedzenie się, którym końcem jest „góra”, którym „dół” zanim zaczniesz nakłuwać pestkę.

  Krok 3 – nakłuwanie czterema wykałaczkami  

Weź cztery wykałaczki i wsuń je pod lekkim kontem w dół nasiona awokado, rozmieszczając je równomiernie na obwodzie awokado. Wykałaczki to rusztowania awokado, które pozwolą zamoczyć w wodzie dolną połowę pestki, dlatego trzeba mocno wcisnąć w nią wykałaczki. Zalecam umieszczenie ich pod niewielkim, skierowanym w dół kątem, żeby większa część podstawy pestki znajdowała się w wodzie, po ustawieniu jej na szklance.

  Krok 4 – umieszczenie połowy pestki w szklance wody  

Szklankę z pestką postaw na cichym, słonecznym parapecie. Pomocne jest użycie przezroczystej szklanki, co pozwoli na łatwą obserwację czy korzenie zaczynają rosnąć i czy woda wymaga zmiany. Wiele przewodników poleca wymianę wody codziennie, jednak dzięki metodom prób i błędów okazało się, że lepiej zmieniać wodę co pięć lub siedem dni. Regularna wymiana wody pozwala zapobiegać rozwojowi grzybów, bakterii, pleśni, co mogłoby doprowadzić do zgnicia korzeni awokado.

  Krok 5 – czekaj na wykiełkowanie korzeni awokado!  

Wiele przewodników internetowych mówi, że kiełkowanie może trwać 2-8 tygodni. Bądź cierpliwy. Oto proces, którego będziesz świadkiem:

  1. Góra pestki awokado będzie sucha, zacznie pękać, a brązowa skórka odchodzić.
  2. Szczelina zacznie powiększać się, aż do dołu awokado i pojawi się niewielki korzonek.
  3. Korzonek będzie rósł dłuższy i dłuższy (może rozgałęziać się), aż w końcu mała gałązka pojawi się u góry pestki.
  4. Nie pozwól, żeby korzenie kiedykolwiek wyschły, ponieważ będzie to oznaczać śmierć Twojej roślinki.

jak-wyhodować-drzewko-awokado  Krok 6 – przygotowanie gleby, gdy drzewko ma 6 cali  

Kiedy łodyga awokado ma 6-7 calu długości, przytnij ją do około 3 cali. To zachęci ją do nowego wzrostu. Kiedy znów osiągnie 6-7 cali, wówczas posadź drzewko w przygotowanej ziemi w doniczce. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, a naczynie mieć szerokość 8-10 cali. Góra pestki powinna być nadal odsłonięta. Postaw przygotowane naczynie na słonecznym parapecie. Awokado kochają słońce – im go więcej, tym lepiej.

  Krok 7 – nawadnianie i obserwacja wzrostu  

Podlewaj często, sporadycznie pozwalając ziemi głęboko nasiąkać. Gleba powinna być cały czas wilgotna, ale nie nadmiernie nasycona wodą. Żółknięcie liści jest oznaką nadmiernego podlewania: pozwól roślinie wyschnąć na kilka dni.

źródło: https://inhabitat.com/how-to-grow-an-avocado-tree-from-an-avocado-pit/

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

2
2 points
Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *