Chrom – jakie ma właściwości, jak działa i gdzie jest go najwięcej?


Chrom jest jednym ze śladowych pierwiastków niezbędnych dla zdrowia człowieka. Jego nadmiar jednak potrafi być niebezpieczny. Jakie są jego pozytywne właściwości? Otóż prawidłowy poziom chromu w organizmie pozwala chociażby na prawidłowy metabolizm glukozy, białek czy kwasów tłuszczowych. Znane są także jego właściwości hamujące apetyt, co sprawia, że chrom stał się dość popularnym środkiem na odchudzanie. Jak korzystać ze wszystkich zalet tego pierwiastka beznarażania się na uszkodzenie zdrowia?

Co to jest chrom i dlaczego jest ważny?

Jak już wspomnieliśmy, jest to pierwiastek śladowy, można go nazywać także mikroelementem. W związku z tym, że jego obecność w organizmie jest niezbędna, to warto wiedzieć, że w organizmie powinno się go znajdować zaledwie około 6 mg. Mimo tak niewielkiej ilości, powinieneś wiedzieć jak ważny dla zdrowia jest chrom. Jak działa? Otóż poza tym, że bierze udział w wielu procesach przemiany materii, jego zadaniem jest także pobudzanie trzustki do produkcji insuliny oraz spalanie tłuszczów. Odpowiedni poziom chromu pozwala też na obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi.

Chrom – właściwości i działanie na organizm

Przyjrzyjmy się bliżej prozdrowotnym właściwościom chromu. Jak chrom wpływa na organizm? Jest on niezwykle ważny dla diabetyków – jego odpowiednia ilość pozwala na lepsze wykorzystanie insuliny i zachowanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przeprowadzone badania wykazały, że wśród pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 2 suplementacja chromu pozwalała na obniżenie poziomu glukozy na czczo. Zauważono też wpływ pierwiastka na wzrost tolerancji glukozy i obniżenie poziomu insuliny. W związku z tym chrom może być wykorzystywany w leczeniu hipoglikemii oraz cukrzycy. Jednak powinna być to decyzja podjęta wspólnie z lekarzem – efekty mogą zależeć od stanu zdrowia konkretnego pacjenta.

Jak chrom wpływa na organizm i jaką pełni rolę?

Poza uczestnictwem w przemianie materii, chrom reguluje też poziom cholesterolu. Sprzyja on obniżaniu stężenia cholesterolu LDL oraz podwyższaniu stężenia cholesterolu HDL we krwi. Stymuluje także syntezę kwasów tłuszczowych oraz transportuje aminokwasy do poszczególnych komórek organizmu. Zachowanie prawidłowej ilości chromu w organizmie będzie pomagało więc obniżyć ryzyko zachorowania na choroby takie jak miażdżyca, zawał serca, udar mózgu czy choroba niedokrwienna serca. Co ciekawe, badania nad tym pierwiastkiem wykazały także, że suplementacja chromu ogranicza wydalanie wapnia z moczem. Może być to istotne dla osób, które cierpią na jego niedobór.

Chrom kiedy stosować? Jakie są wskazania do rozpoczęcia suplementacji?

Chrom kiedy stosować?

Mimo, że zapotrzebowanie na chrom nie jest duże, istnieją pewne przesłanki, które mogą wskazywać na to, że organizm danego pacjenta potrzebuje go w większej ilości niż dotychczas. Pierwszym argumentem, który może na to wskazywać jest spożywanie dużej ilości żywności przetworzonej, która zwykle jest uboga w składniki mineralne, w tym chrom. Kiedy stosować suplementację chromu? Zagrożone niedoborem chromu mogą być osoby stosujące intensywne i restrykcyjne diety odchudzające, osoby nadużywające alkoholu oraz pacjenci z chorobami nerek i układu pokarmowego.

Większe zapotrzebowanie na chrom mają też sportowcy, osoby pracujące fizycznie, a także stosujące dietę wysokocukrową. Naukowcy i lekarze zapewniają jednak, że w przypadku stosowania zdrowej zbilansowanej diety, ryzyko niezapewnienia organizmowi wystarczającej dawki chromu jest niezwykle małe. Podsumowując: w przypadku składników diety takich jak chrom, kiedy brać suplementy diety z ich zawartością? Wtedy, gdy istnieje ryzyko wystąpienia niedoboru i tylko po konsultacji z lekarzem.


ZOBACZ TEŻ: Cholina – co to jest, jak działa i jak wpływa na nasze zdrowie?


Jakie są objawy niedoboru chromu?

Symptomami świadczącymi o tym, że w naszym organizmie może znajdować się zbyt mało chromu, są między innymi bóle głowy, wzmożona drażliwość czy uczucie zmęczenia. Rzadziej występują spadki nastroju, nudności, wzrost stężenia cholesterolu i cukru we krwi. Dość charakterystycznymi objawami są ochota na słodkie pokarmy czy różnego rodzaju alkohole. W niektórych przypadkach obserwuje się także stany lękowe, drętwienie i mrowienie palców u rąk i stóp czy zaburzenia koordynacji ruchowej.U osób w grupie ryzyka cukrzycowego niedobór chromu może być przyczyną powstania hipoglikemii.

Chrom jak stosować – jakie są formy suplementacji?

Suplementy diety z chromem można znaleźć w aptekach internetowych i stacjonarnych. Warto pozyskiwać je właśnie z tego sprawdzonego źródła. Suplementy diety są też popularnym produktem wielu sklepów internetowych, ale nie zawsze ich pochodzenie czy skład są pewne. Dlatego najlepiej przed zakupem zapytać o poradę lekarza lub farmaceutę. Sprawdź, w jakich formach chrom występuje na polskim rynku:

  • chrom w kapsułkach – chrom można spotkać w formie kapsułek żelatynowych. Możliwe, że w niektórych aptekach znajdą się także propozycje wegańskich kapsułek. Zwykle chrom jest też dodatkowym składnikiem suplementów diety wspomagających przemianę materii. Kapsułki są dla niektórych formą wygodniejszą do połykania, a ich cena nieznacznie różni się od tradycyjnychtabletek.
  • chrom w tabletkach –  jest dostępny we wszystkich popularnych aptekach. Można wybrać preparat, w którym chrom będzie jedynym składnikiem aktywnym, ale można także zdecydować się na suplement diety wzbogacający organizm o kilka składników, takich jak chrom czy nikiel.

Który chrom wybrać? Najpopularniejsze preparaty z chromem

Przed rozpoczęciem suplementacji warto sprawdzić, które produkty zawierają chrom w odpowiedniej dla nas ilości. Warto też, poza poleceniami znajomych, zapoznać się z opinią lekarza na temat tego, czy suplementacja chromu jest w naszym przypadku wskazana. Wówczas można wraz z farmaceutą zdecydować, który chrom wybrać. Zanim jednak udasz się do apteki sprawdź, które preparaty z chromem cieszą się największą popularnością:

Chrom organiczny z inuliną Oleofarm

Chrom organiczny z inuliną Oleofarm

 

Kapsułki żelatynowe z chromem z dodatkiem inuliny. Producent jako zastosowanie wskazuje suplementację diety w składniki aktywne preparatu. Poza chromem i inuliną, znajdziemy tu także niacynę, cynk oraz witaminę B6. Preparat ma wspomagać metabolizm i funkcjonowanie układu odpornościowego. Zalecana dawka to jedna kapsułka dziennie. Produkt zalecany jest dla osób dorosłych. Opakowanie zawiera 96 kapsułek. Cena: około 18 zł

Chrom organiczny z niacyną Apteo

Chrom organiczny z niacyną Apteo

Suplement diety z chromem i niacyną w tabletkach. Stosowanie jednej tabletki dziennie ma wspomagać prawidłowy metabolizm, utrzymanie optymalnego poziomu glukozy we krwi oraz zmniejszać uczucie zmęczenia i znużenia. Produktu nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące oraz uczulone na którykolwiek ze składników suplementu. Opakowanie zawiera 100 tabletek. Cena: około 17 zł

Chrom Plus AvetPharma

Chrom Plus AvetPharma

Suplement diety z chromem, ale tez wieloma innymi składnikami, takimi jak: witaminy C, B2, B1, kwas foliowy oraz ekstrakt z kory cynamonu cejlońskiego. Suplement nie jest wskazany dla osób z chorobami żołądka i wrzodami dwunastnicy, a także w przypadku uczulenia na cynamon lub balsam peruwiański. Nie powinny go stosować też kobiety w ciąży ani kobiety karmiące. Stosuje się jedną tabletkę dziennie przed posiłkiem, popijając wodą. Opakowanie zawiera 60 tabletek. Cena: około 9 zł

Chrom jak długo stosować i w jakich ilościach? Jakie są dzienne normy?

Wiesz już, jak ważnym dla zdrowia mikroelementem jest chrom. Jak długo stosować suplementy z jego zawartością? W przypadku stwierdzenia niedoboru chromu o suplementacji powinien zadecydować lekarz. Tak samo jego decyzją powinien być termin zakończenia suplementacji. Wiemy, że średnio w organizmie człowieka powinno znajdować się zaledwie około 6 mg chromu. Sprawdź, jaka jest zalecana dzienna dawka tego pierwiastka dla poszczególnych grup wiekowych:

Niemowlęta:

  • do 6. miesiąca życia – 0,01-0,04 mg;
  • od 6. miesiąca życia do 1. roku życia – 0,02-0,06 mg;

Dzieci:

  • od 1. do 3. roku życia – 0,02-0,08 mg;
  • od 4. do 6. roku życia – 0,03-0,12 mg;
  • d 7. do 18. roku życia – 0,05-0,2 mg;
  • Dorośli – 0,05-0,2 mg.

 

Nadmiar chromu – czy chrom można przedawkować?

Mimo tego, że naturalnie występujący w pożywieniu chrom jest w zasadzie niemożliwy do przedawkowania i nie wywiera negatywnego skutku dla zdrowia, chrom pozyskiwany z suplementów diety jest już znacznie groźniejszy. Zbyt wysokie stężenie chromu w organizmie może prowadzić do uszkodzeń struktur DNA czy zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworu, na przykład płuc. Może także zaburzać procesy tworzenia insuliny, co jest niezwykle groźne dla cukrzyków, a także zmniejszać przyswajalność cynku oraz żelaza. Mogą wystąpić też wrzody żołądka oraz dwunastnicy.

Jakie są objawy nadmiernego stężenia chromu?

Jak rozpoznać, w którym momencie niebezpieczny może stać się mikroelement taki jak chrom? Gdzie jest go zbyt dużo? Niestety, nadmiar chromu nie wiąże się ze ściśle określonymi objawami, co sprawia, że może zostać niezauważony przez pacjenta. Widoczne są często dopiero skutki długofalowe. Warto więc pamiętać jak ważne jest, by suplementacja przebiegała pod kontrolą lekarza – pozwoli to zapobiec wystąpieniu zbyt dużego stężenia chromu w organizmie.

Chrom na odchudzanie – czy i dlaczego jest skuteczny?

Jak chrom wpływa na odchudzanie? Pierwiastek ten ma być jednym z mikroelementów, które poprzez swoje działanie wspomagają zachowanie zdrowej sylwetki. Niedobór chromu powoduje między innymi szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej, co jest przyczyną nadwagi. Odpowiednia ilość chromu natomiast pomaga zahamować nadmierne łaknienie oraz apetyt na słodycze czy napoje alkoholowe. Jedną z przyczyn takiego działania jest fakt, że chrom pomaga regulować pozom cukruwe krwi. Chrom wspomaga też prawidłową przemianę materii, dzięki czemu ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów. Który chrom na odchudzanie? Najlepiej naturalny, pozyskany ze zdrowej żywności, w odpowiednich ilościach. Nadmiar chromu wcale nie sprawi, że zaczniesz szybciej gubić kilogramy.

Czy dzięki stosowaniu chromu można rzeczywiście schudnąć?

Właściwości jakie posiada chrom szybko przynoszą na myśl wnioski, że może być to świetny środek na odchudzanie. Jednak należy pamiętać, że nie istnieją żadne cudowne specyfiki, nawet jeśli są to naturalne składniki. Bez odpowiednio zdrowej i zbilansowanej diety, a także regularnej aktywności fizycznej osiągnięcie pożądanych efektów jest bardzo trudne. Jeśli już jakieś efekty zostaną zauważone, zwykle będą nietrwałe – w takich sytuacjach dość szybko można spodziewać się wystąpienia efektu jojo. Jeśli planujesz stosować suplementy diety z chromem w walce z nadmiernymi kilogramami, pamiętaj o wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Chrom a cukrzyca – jakie właściwości ma chrom w kontekście cukrzycy?

Chrom pomaga regulować stężenie glukozy we krwi. Chroni też przed cukrzycą typu 2. Kiedy dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość chromu w diecie czy poprzez suplementację, jest on w stanie lepiej dysponować insuliną, co przekłada się na łatwiejsze osiągnięcie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Wspomniane wcześniej badania kliniczne przeprowadzone na pacjentach z cukrzycą insulinozależną wykazały nie tylko obniżenie poziomu glukozy na czczo, ale także wzrost tolerancji glukozy i obniżenie poziomu insuliny. Chrom jest też jednym ze składników czynnika tolerancji glukozy (GFT – Glucose Tolerance Factor), który jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu glukozy i funkcjonowania insuliny. Warto zaznaczyć, że diabetycy pod żadnym pozorem nie powinni przyjmować suplementów diety z chromem bez konsultacji z lekarzem – może on mieć wpływ na dawkę insuliny czy innych środków farmakologicznych wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy.

Chrom a poziom cholesterolu – jak chrom wpływa na cholesterol?

Jedną z właściwości chromu jest stymulacja syntezy kwasów tłuszczowych oraz transport aminokwasów do komórek organizmu. Chrom wchodzi też w skład wielu enzymów trawiennych znajdujących się w układzie pokarmowym. Dzięki jego działaniu u pacjenta zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy, ponieważ pierwiastek ten przyczynia się do utrzymania równowagi międzypoziomem cholesterolu dobrego (HDL) i złego (LDL).

Chrom przeciwko osteoporozie

Wspomnieliśmy także już, że badania udowodniły iż suplementacja chromu ogranicza wydalanie z organizmu wapnia. Do tego zjawiska dochodzi kiedy śladowe ilości wapnia wydostają się z organizmu wraz z moczem. Wapń natomiast jest pierwiastkiem, który pełni rolę budulcową układu kostno- szkieletowego. Odpowiednia dawka chromu może więc zapobiec osteoporozie, czyli chorobie, w której dochodzi do obniżenia masy i jakości tkanki kostnej. Skutkiem tej choroby jest większa podatność na złamania i inne urazy. Występuje ona najczęściej u starszych mężczyzn i kobiet po okresie menopauzy.


ZOBACZ TEŻ: Waleriana – co to jest, jak działa i na co pomaga?


Chrom – gdzie jest w jedzeniu? Czyli gdzie chrom występuje naturalnie

Chrom - gdzie jest w jedzeniu?

Choć chrom jest pierwiastkiem powszechnie występującym w naturze, najczęściej znaleźć go można w glebie, powietrzu czy wodzie. W pożywieniu znajdują się jego niewielkie ilości. Dodatkowo zmienia się ona w zależności od procesu przygotowywania danego produktu – w potrawach wysoko przetworzonych chrom może wcale nie występować. Najczęstszymi źródłami chromu w pożywieniu są drożdże, gruboziarniste kasze i płatki, pełnoziarniste pieczywo, chude mięsa (zwłaszcza indyk i kurczak), podroby, ryby oraz owoce morza. Chrom możesz też uzupełnić spożywając szpinak, zielony groszek, brokuły, pomidory czy jabłka.

Które produkty zawierają chrom? Lista produktów w których znajduje się najwięcej chromu

Chrom – gdzie w jedzeniu jest go najwięcej? Jeśli zależy ci na zwiększeniu ilości tego mikroelementu w diecie w naturalny sposób, powinieneś częściej sięgać po produkty takie jak:

  • kakao – 173 μg/100g;
  • łosoś wędzony – 10 μg/100g;
  • szpinak – 9,5 μg/100g;
  • czekolada gorzka i mleczna – 6 μg/100g;
  • chleb żytni razowy – 5,3 μg/100g;
  • wieprzowina, schab – 5,3 μg/100g;
  • ryż biały – 4,2 μg/100g;
  • pomidory – 1,3 μg/100g;
  • brokuły – 1 μg/100g;
  • jabłka – 0,7 μg/100g;
  • jaja – 0,465 μg/100g.

Przyswajalność chromu – co warto o niej wiedzieć?

Przyswajalność określonych składników odżywczych jest często zależna od stężenia czy występowania innych elementów w organizmie. Tak samo jest z chromem. Jeśli zależy nam na dobrym wchłanianiu chromu, warto zadbać, by w organizmie znajdowała się także odpowiednia ilość witaminy C. Przyswajanie chromu będzie natomiast słabsze u osób, które stosują dietę bogatą w cukry proste i tłuszcze. Przeszkodą w prawidłowym wchłanianiu mogą być też związki fosforowe zawarte m.in. w napojach gazowanych czy wysoko przetworzonych produktach spożywczych. Innym pierwiastkiem zmniejszającym wchłanianie chromu jest wapń – należy dbać, by był on na prawidłowym poziomie, a nie występował w nadmiarze.

Chrom – podsumowanie

Wiesz już jak istotnym dla zdrowia mikroelementem jest chrom. Jak stosować suplementy z jego zawartością? Mimo, że takie preparaty są reklamowane jako złote środki na odchudzanie, z suplementacją chromu należy uważać i rozpoczynać ją tylko po konsultacji z lekarzem. Samodzielnie podjęta suplementacja może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Mamy nadzieję, że wiedząc, jakie właściwości ma chrom, co zawiera jego największe ilości i jakie są skutki niedoboru, będziesz potrafił wzbogacić swoją dietę o ten drogocenny pierwiastek w odpowiedniej ilości. Pamiętaj, że jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o niedoborze chromu, zanim wybierzesz się do apteki sprawdź u lekarza, czy źródłem problemu faktycznie jest niedobór.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *