Zatrute mięso kurczaków w marketach! Zobacz czym jest Kampylobakterioza


Kupujesz i spożywasz mięso Drobiowe? Może to doprowadzić do kampylobakteriozy!

Kampylobakterioza, jest to choroba wywoływana przez bakterie z rodzaju Campylobacter. Największą przyczyną zachorowań jest spożywanie zakażonego mięsa drobiowego oraz kontakt z takim mięsem. Problem tej choroby dotyczy głównie krajów zachodnich takich jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania w której częstotliwość zachorowań wywoływanych przez baterie Campylobacter jest o ponad 25% większa niż w innych krajach Europy zachodniej i wschodniej.

Agencja zdrowia (FDA) oraz ogólnoświatowa organizacja (WHO) podjęły badania na terenie Zjednoczonego Królestwa co w rezultacie wykazało, że ponad 70% tutejszego drobiu hodowlanego jest zainfekowane baterią. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że zarażonego mięsa nikt nie zamierza usunąć z półek sklepowych czy restauracji, mięso jest nadal sprzedawane.

Sami producenci zgłaszają sprzeciw takiemu postępowaniu, z drugiej strony agencje zdrowia WHO oraz FDA nie mają odpowiednich praw i środków by zmienić cokolwiek w tej materii. Wymagałoby to zmian w całym procesie produkcji drobiu gdyż najzwyklejszy kontakt np. noża z zarażonym mięsem doprowadza do rozprzestrzenianie się bakterii na przyrządy oraz wokół miejsca obróbki.

Czym jest dokładniej Kampylobakterioza?

Wiemy ,że wywołuje ją zainfekowane mięso, głównie drobiowe. Sama choroba polega na zarażeniu ogólnym układu pokarmowego u człowieka.

Objawy są podobne jak przy zwyczajnym zatruciu pokarmowym. Sam okres inkubacji trwa do tygodnia po tym okresie pacjent skarży się na:

  • Ogólne osłabienie organizmu
  • Obfitą biegunkę z możliwością występowania krwi w kale
  • Gorączkę sięgającą 40°C
  • Silnymi bólami brzucha
  • Wymiotami

Chorobą można zarazić się poprzez:

  • spożywanie zarażonego mięsa drobiowego
  • kontakt fizyczny z zarażonym ptactwem lub zwierzętami

 

Choroba zazwyczaj samoczynnie ustępuje po 5-6 dniach od dnia pojawienia się biegunki. Lecz odnotowano sporo poważnych i niebezpiecznych przypadków powikłań (5-10% pacjentów), takich jak odwodnienie, szczególnie u młodszego grona chorych, bakteriemia (zakażenie krwi), zapalenia opon mózgowych, czy zaburzenia neurologiczne (zespół Guillaina lub Millera).Campylobacter

Na szczęście wyżej przedstawione powikłania występują dość rzadko, głównie u młodych dzieci czy osób starszych oraz u osób, które przebyły ciężką chorobę, i ich układ odpornościowy jest w znacznym stopniu osłabiony.

Polska w rankingu krajów europejskich wypada bardzo dobrze w liczbie zachorowań. Nasz kraj posiada jedną z najniższych liczb procentowych, tylko 0,7% na 100 000 mieszkańców jest zarażonych. Największy odsetek bo aż 70% wykazały kraje Wielkiej Brytanii.

Co zrobić by się nie zarazić?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić datę ważności, oraz warunki w jakich dane mięso było przechowywane. Przed posiłkiem bezwzględnie należy myć ręce po kontakcie ze  zwierzętami. Campylobacter jest odporna na niską temperaturę w zamrażarce.

Po zakupie warto bardzo szybko ponownie schłodzić mięso, unikać ponownego zamrażania oraz rozmrażania. Warto przeznaczyć w lodówce bądź zamrażalniku osobną strefę na surowe mięso. Także należy dokładnie wygotować i umyć wszystkie przyrządy kuchenne od noża po deskę do krojenia które miały bezpośredni kontakt z mięsem.

Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.


Spodobało Ci się? Polub i Udostępnij!

Kasia Stankiewicz - PoznajZdrowie
Pasjonatka zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Naturalne metody są często najlepsze, o czym przekonuję się na każdym kroku. Dzielę się wiedzą oraz opisuję alternatywne sposoby dbania o własne zdrowie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *